אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מגדלי הים התיכון בדרך לעקוף את משען בשוק הדיור המוגן צילום: תומריקו

מגדלי הים התיכון בדרך לעקוף את משען בשוק הדיור המוגן

אופציה לרכישת קרקע לבנייה על הכרמל בחיפה תעמיד את מספר יחידות הדיור של החברה על יותר ממה שיש למובילה הנוכחית. היו"ר מוטי קירשנבאום: "זה הרי לא סוד שנגיף הקורונה תפס רבים לא מוכנים, והמשבר כתוצאה ממנו מלחיץ אותם"

18.06.2020, 07:58 | צלי גרינברג

מגדלי הים התיכון עתידה לעקוף את רשת משען ולהפוך לחברת הדיור המוגן הגדולה בישראל. זאת לאחר שחתמה על הסכם אופציה לרכישת קרקע על הכרמל בחיפה, שעליה בכוונתה להקים 350 יחידות דיור מוגן. הפרויקט יעמיד את היקף יחידות הדיור הקיימות והעתידיות של החברה על 2,797 לעומת 2,400 עד לחתימה, ולעומת 2,505 יח"ד מוגן של משען, שלא ידוע על תוכניותיה להתרחב בזמן הקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

אף דייר לא נדבק

הדיווח של מגדלי הים התיכון על העסקה מגיע יממה לאחר שמשרד הבריאות הודיע כי ישראל נמצאת בעיצומו של גל קורונה שני, ועל רקע הביקורת שהוטחה בחודשים האחרונים לגבי הטיפול בדיירי בתי האבות. הבתים שמפעילה מגדלי הים התיכון מאוכלסים בדיירים עצמאיים, בשונה מבתי האבות שספגו ביקורת, שמרביתה הופנתה לרשת משען המתחרה. על פי הדו"ח הכספי של מגדלי הים התיכון לרבעון הראשון של 2020 אף לא אחד מ־1,800 דייריה או 400 עובדיה נדבק בנגיף.

מוטי קירשנבאום, יו"ר החברה שנסחרת בבורסת תל אביב בשווי של 1.01 מיליארד שקל, אמר לכלכליסט כי "התפשטות נגיף הקורונה יצרה עבור בתי הדיור המוגן הזדמנות. הנגיף המחיש לבני הגיל השלישי כי בדיור המוגן הוא אכן מוגן, ולצד הגנה יש לו גם אינטראקציה חברתית ותשומת לב מצד הצוות ומשאר הדיירים שהיו בסגר יחד. בתקשורת, עם זאת, לא הודגש השוני בין סוגי הגופים השונים שעוסקים בטיפול באוכלוסיית הגיל השלישי.

לשאלה אם הקורונה לא פגעה בביקושים לדיור מוגן ענה קירשנבאום: "זה נכון שרבים עדיין חוששים לצאת ולהגיע אלינו, וסביר שמימוש הפניות אלינו יצטרך להיעשות כאשר התחושה תהיה שהקורונה מאחורינו, אך החברה ממשיכה לחוות ביקושים, ובתחילת יוני אף חזרנו לשווק בחלק מהפרויקטים".

יו"ר מגדלי הים התיכון מוטי קירשנבאום, צילום: אורית ברקת יו"ר מגדלי הים התיכון מוטי קירשנבאום | צילום: אורית ברקת יו"ר מגדלי הים התיכון מוטי קירשנבאום, צילום: אורית ברקת

עם זאת, משבר הקורונה לא מאט את המשך תוכניות הפיתוח של מגדלי הים התיכון. "בשנים האחרונות מתרחבת העלייה ברמת החיים לצד המחשבה של האוכלוסייה המבוגרת איפה היא תבלה את השנים האחרונות שלה. יש לנו כרגע פרויקטים בשלבי תכנון והקמה ברחובות, ברמת אביב ובאור יהודה, ולאלה עתיד להתווסף הפרויקט על הכרמל. המיקומים פונים בעיקר לאוכלוסיות יעד בערים המרכזיות, שבהן גם כוח הקנייה גדול יותר. הסיבה היחידה שהסכם הרכישה בחיפה הוא על בסיס אופציה לשנתיים נובעת מסוגיה תכנונית שמתבררת בימים אלה מול עיריית חיפה".

האופציה לרכישת הקרקע תישמר למגדלי הים התיכון משך שנתיים תמורת 3 מיליון שקל, ואם החברה תחליט לממש אותה, היא תוסיף 57 מיליון שקל - כאשר 40 מיליון שקל מהסכום יועברו לידי נאמן כבר עם החתימה על הסכם הרכישה. 

עברה להפסד בשל הקורונה

הכנסות מגדלי הים התיכון עלו ב־12.9% ברבעון הראשון של השנה והסתכמו ב־52.5 מיליון שקל, אך בשורה התחתונה נרשם הפסד של 13 מיליון שקל או 0.09 שקל למניה המיוחסים לבעלי המניות לעומת רווח נקי של 12 מיליון שקל או 0.08 שקל למניה ברבעון המקביל ב־2019. הסיבה להפסד היא ירידת ערך של 20.4 מיליון שקל בשווי ההוגן של הנדל"ן להשקעה של החברה, המיוחסת לעצירת השיווק כתוצאה מהקורונה, וכ־1.5 מיליון שקל נוספים שנרשמו כירידת ערך ברכוש הקבוע.

החברה מפעילה כיום שבעה מרכזים ובהם 1,647 יח"ד מוגן. בשלושת המרכזים שבהליכי תכנון והקמה יהיו 800 יחידות, ומרכז בחיפה - אם אכן יתממש - מתוכננות לקום 350 יח"ד. לחברה מזומנים בהיקף של 503 מיליון שקל נכון לסוף הרבעון הראשון, המהווים חלק מהבסיס המימוני לפרויקטים העתידיים שלה. בהקשר זה הוסיף קירנשבאום כי "אנו מתחילים לראות הזדמנויות לפרויקטים אפשריים. זה הרי לא סוד שנגיף הקורונה תפס רבים לא מוכנים, והמשבר כתוצאה ממנו מלחיץ אותם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות