אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לנובאק ג'וקוביץ' יש תואר חדש: האידיוט מספר 1 צילום: AP

דעה

לנובאק ג'וקוביץ' יש תואר חדש: האידיוט מספר 1

טניסאי העל הסרבי, שמפיץ תיאוריות קונספירציה נגד חיסונים ביום-יום, הוכיח שהוא אידיוט מושלם. ארגן טורניר טניס עם קהל ונדבק בקורונה. הספונסרים צריכים לחשוב מחדש על הדברים

23.06.2020, 16:23 | אוריאל דסקל

לפני שנכתוב על כך שנובאק ג'וקוביץ' - המחבט מספר 1 בעולם - נדבק בקורונה, צריך להתחיל עם הבהרה: בשבועות האחרונות ג'וקוביץ' הוכיח שהוא אידיוט.

קראו עוד בכלכליסט

ואידיוטים, לצערנו, יכולים לסכן המונים רבים כשהם בעלי כריזמה וחסרי מצפון.

ג ג'וקוביץ'. כריזמה יש בכמויות. מה עם השאר? | צילום: AP ג

 באפריל, בזמן שכל העולם בהסגר בגלל הקורונה, ג'וקוביץ' אמר שהוא לא מתכונן להתחסן לקורונה אם יהיה חיסון. זאת בעקבות דיווח שסבב הטניס העולמי יחייב טניסאים להתחסן לווירוס אם ירצו לחזור לפעילות. כבר חצי עשור הוא מסתובב בעולם כשהוא, כמו רבים אחרים, מתנגד לחיסונים. חיסונים שהוכנו לאחר שנים של מחקר, ניסויים ובעזרת מיטב המוחות של האנושות, הובילו לעולם כמעט נקי ממחלות ילדים נוראיות - אבל ג'וקוביץ' וחבריו מפיצי המחלות והמיסאינפורמציה - ראו סרטונים ביוטיוב, אז הם יודעים יותר טוב.

ניחא.

כמה ימים אחרי ההודעה של ג'וקוביץ' על כך שלא יתחסן לקורונה, אשתו, ילנה, סיפקה וידיאו שמסביר למה הוא מתנגד לכך. היא שיתפה באינסטגרם שלה את תיאורית הקונספירציה הכל כך מטומטמת (סליחה, זה באמת טמטום. אין בזה אפילו היגיון בסיסי שאפשר להרכיב עליו איזשהי תיאוריה חצי אמינה. אנשים! לכל שקר טוב צריך להיות בסיס של אמת! - זה א'-ב' בתיאוריות קונספירציה): אנטנות ה-G5 אחראיות לקורונה.

לא סתם וידיאו, יילנה פרסמה 10 דקות של פייק ניוז וקונספירציה מטופשת ש-100 אלף אנשים צפו בה לפני שברשת החברתית שמו על הווידיאו תווית של "אינפורמציה מוטעה".

התקנת אנטנה 5G בלונדון, צילום: בלומברג התקנת אנטנה 5G בלונדון | צילום: בלומברג התקנת אנטנה 5G בלונדון, צילום: בלומברג

ילנה אמרה שהיא לא טוענת שהווידאו "נכון או לא" אלא רק "התעניינה ללמוד ולהשיג אינפורמציה" - שזה בדיוק מה שכל מפיצי תיאוריות הקונספירציה כותבים ואומרים ביותר מדי פורומים אינטרנטיים שהם פועלים בהם.

אז ג'וקוביץ' ואישתו - מתנגדי חיסונים - נדבקו בקורונה.

מפתיע.

ג'וקוביץ' נדבק בקורונה כנראה בגלל שהשתתף בטורניר ראווה שהתקיים בסרביה ובקרואטיה - לעיני קהל, ללא ריחוק חברתי ואמצעים למניעת הידבקות. "עשינו את מה שהממשלה אישרה", אמר ג'וקוביץ', "כל מה שעשינו בחודש האחרון נעשה לטובה. המטרה של הטורניר היתה מסר של חמלה באזור".

הטורניר בוטל לבסוף בגלל שביחד עם ג'וקוביץ', נדבקו גם הטניסאים הבכירים גריגור דימיטרוב ובורנה צ'וריץ'. בסרביה מותר לקיים כינוסי קהל וחוקי הריחוק החברתי לא נשמרים. המספרים בסרביה, אגב, דומים לאלו שבישראל וקצב התחלואה עלה באחוזים ניכרים מאז שהממשלה הסירה את המגבלות. השחקנים בטורניר הצטופפו בחדרי הלבשה, התחבקו בפומבי, לחצו ידיים עם הקהל וכל ההצגה. ועכשיו הם נשאי קורונה. ובגלל השטויות האלה שלהם לא ברור בכלל אם יחזרו השנה לשחק טניס.

בעולם מצליחים לייצר "בועה" סביב הספורטאים המקצוענים עם פרוטוקולים מאוד ברורים ונוקשים. בטניס - ענף שכל טורניר בו דורש טיסות ונסיעות - קשה לייצר בועה. קשה עוד יותר להתייחס ברצינות לווירוס שמאיים על המודל הכלכלי של הטניס כשהשחקן מספר 1 הוא גם האידיוט מספר 1. מפיץ פייק ניוז, תיאוריות קונספירציה וקשה לדעת כמה אנשים הדביק במחלה.

ג'וקוביץ' טניסאי אדיר, הוא גם עושה קטעים מצחיקים שזה משהו - אבל בסופו של דבר מדובר באדם שמפיץ מחלות. וזה, למשל, משהו שהספונסרים שלו צריכים לקחת בחשבון בפעם הבאה שהם שוקלים להחתים אותו על חוזה חדש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות