אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
588 אובחנו מחצות - המספר הגבוה ביותר מאז 3 באפריל צילום: שאול גולן

דיווח שוטף

588 אובחנו מחצות - המספר הגבוה ביותר מאז 3 באפריל

קבינט הקורונה: התקהלויות יוגבלו ל-50 משתתפים; מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי: "על השולחן - איסור מפגשים עם סבא וסבתא";הבוקר התחיל סקר הבדיקות הסרולוגיות לבדיקת היקף התפשטות הקורונה, שבמהלכו ייבדקו 70 אלף איש על ידי קופות החולים; יבוטלו קנסות שחולקו לבתי אוכל בין 25 במרץ ל-25 באפריל

29.06.2020, 23:31 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

23:20 - משרד הבריאות מעדכן: 588 אובחנו מחצות:

מספר הנדבקים היומי הגבוה ביותר מאז 3 באפריל: 588 אובחנו מחצות (ב') כחיוביים לנגיף הקורונה. כך עולה מנתוני משרד הבריאות, שפורסמו הערב ב-22:30. בין המוקדים ניתן למנות את דימונה, אשדוד, טבריה, לוד, בת ים, תל אביב וירושלים - שבכולם מספר הנדבקים היומי היה דו-ספרתי.

זו הפעם השנייה בלבד החודש שמספר הנדבקים חצה את רף ה-500, וככל הנראה עד חצות המספר אף יגיע ליותר מ-600. מדובר בהמשך המגמה של העלייה בתחלואה, כשמספר הנדבקים היומי הנמוך בשבוע האחרון היה 379. עלייה זו הובילה גם להגבלות החדשות על התקהלויות, שעליהן הודיע היום קבינט הקורונה.

מספר הנדבקים הכולל בארץ מפרוץ המגפה הגיע ל-24,441, כשמתוכם 6,904 חולים פעילים (מספר הנדבקים פחות הנפטרים והמחלימים). מחצות בוצעו 15,575 בדיקות קורונה, ומספר הבדיקות החיוביות עמד על 3.8%, שיעור גבוה יותר מבימים האחרונים.

21:40 - משרד המשפטים: יבוטלו קנסות שחולקו לבתי אוכל בין 25 במרץ ל-25 באפריל

 

המחלקה להנחיית התובעים מוסמכי היועץ המשפטי לממשלה במשרד המשפטים הנחתה את התובעים ברשויות המקומיות לבטל את הקנסות שחולקו במסגרת "תקנות הקורונה" לבתי אוכל בתקופה שבין 25 במרץ ל-25 באפריל. לפי הודעת המחלקה, המשנה לפרקליט המדינה, מומי למברגר, החליט כי פתיחת בתי אוכל באותה תקופה לא הייתה עבירה פלילית, מאחר שלפי נוסח התקנות באותה תקופה, ניתן היה להסיק שהמונח "בית אוכל" לא נכלל במונח "חנות", שלגביה נקבעה עבירה פלילית. ההנחיה נוגעת גם לקנסות שחילקה המשטרה.

 

19:35 - 432 אובחנו מחצות, נמשך הזינוק בנדבקים באשדוד

 

לקראת שיא של יותר מחודשיים במספר הנדבקים היומי: ביום שבו קבינט הקורונה החליט על הגבלות חדשות, מספר המאובחנים זינק ומחצות בלבד נרשמו 432 מאובחנים חדשים. מספר הבדיקות אמנם גבוה (12,313 בדיקות מחצות), אך שיעור החיוביים נותר אף הוא גבוה, בדומה לימים האחרונים: 3.5%.

במקביל, נמשך גם הזינוק במספר הנדבקים באשדוד, שעל כמה שכונות בה הוטלו הגבלות. מאתמול בערב אובחנו בעיר 55 נדבקים חדשים. בירושלים, העיר שבה מספר הנדבקים הוא הגבוה ביותר מפרוץ המגפה, נמנו 77 נדבקים חדשים מאז אתמול בערב.

החדשות הטובות הן שמספר המונשמים וחולי הקורונה שמצבם קשה עדיין לא עלה משמעותית. כעת מונשמים בבתי החולים השונים 24 חולי קורונה, מספר החולים שמצבם קשה עומד על 43 ובמספר הנפטרים - 319 - לא חל שינוי היום.

19:25 - כללית: מעל 1,700 מטופלים הופנו לביצוע בדיקות נוגדנים

קופת חולים כללת מוסרת כי מעל ל-1,700מטופלים בכללית הופנו היום לביצוע בדיקת נוגדנים (בדיקה סרולוגית), נכון לשעה 17:00. כללית תבצע 35,000 בדיקות סרולוגיות בכ- 480 מרפאות ביישובים שנבחרו על ידי משרד הבריאות לביצוע הסקר ומהווים מדגם של האוכלוסייה.

הרופא המטפל מציע בדיקה סרולוגית למטופלים המופנים לביצוע בדיקת דם במרפאות שבמדגם ובהתאם לפרופיל הנסקרים שקבע משרד הבריאות (גיל, מקום מגורים, מגדר).

במקרה של תשובה חיובית לנוגדנים מומלץ לבצע בנוסף גם בדיקת Pcr (מטוש) ולפנות לייעוץ לרופא המטפל.

19:00 - תוכנית סיוע נוספת לעצמאים - בהיקף של 2 מיליארד שקל

עסקים שמחזורם עומד על עד 20 מיליון שקל ונפגעו בהיקף של לפחות 60% ממנו בחודשים מאי ויוני, יקבלו מענק נוסף - כך הודיע היום (ב') שר האוצר ישראל כץ. המענק יעמוד על בין 10% ל-15% מהמחזור, ויגיע לתקרה של 400 אלף שקל.

בשונה מהפעימה השלישית שניתנה, כעת גם עסקים עם מחזור של עד 100 מיליון שקל שמחזורם נפגע בהיקף של 80% לפחות יוכלו לקבל מענקים. לפי האוצר, עצמאים עם מחזור של עד 300 אלף שקל, שבפעימה הקודמת קיבלו עד כ-3,000 שקל, כעת יקבלו כפול. במסגרת המענק החדש ינתנו מקדמות של בין 20% ל-40% על חשבון המענק.

לפי האוצר, היקף התוכנית כולה יעמוד על כ-2 מיליארד שקל.

הפגנת עצמאים בירושלים, צילום: אלי מנדבלאום הפגנת עצמאים בירושלים | צילום: אלי מנדבלאום הפגנת עצמאים בירושלים, צילום: אלי מנדבלאום

15:45 - קבינט הקורונה: התקהלויות יוגבלו ל-50 משתתפים

החלטות בתום יום שני של דיונים: לאחר העימותים בין משרד הבריאות לשרים אתמול, קבינט הקורונה החליט היום (ב') פה אחד לקבל את המצלת משרד הבריאות להתיר התקהלות רק עד 50 איש. עם זאת, מופעי תרבות ואולמות אירועים יוחרגו מכך ושם מספר המשתתפים יוכל להגיע ל-250 איש ללא אפשרות להגדיל את הקהל. בנוסף אישרו השרים כי הסטודנטים יוכלו להיבחן מרחוק.

הגבלת ההתקהלות ל-50 איש כוללת בין היתר בריתות והלוויות, וכן התקהלויות בבתי תפילה. בנוגע לחתונות מספר המשתתפים המקסימלי עד 9 ביולי יהיה 250 איש. בגני אירועים ובמקומות פתוחים המספר המקסימלי יוסיף להיות 250 איש, אבל באולמות סגורים - רק 100 איש. הגבלה זאת תהיה בתוקף עד 31 ביולי.

 

 

14:15 - מאות עובדי תעשיית התרבות והבידור מוחים מחוץ למשרד האוצר: "גוססים"

מחאת עובדי תעשיית התרבות והבידור נמשכת מחוץ למשרד האוצר שבירושלים. מאות הגיעו להפגנת ענף התרבות והאירועים, שמושבת כבר זה החודש הרביעי. כמאה וחמישים אלף עובדים מכל ענפי תעשיית הבידור, תאורה, סאונד, הלבשה, תפאורה, משחק ואוכל מצאו עצמם ללא פרנסה לאחר התפשטות נגיף הקורונה וסגירת מקומות הבילוי. השחקן נדב סגל אמר למפגינים: "לפני שבועיים צעקנו כאן הנשמה או מלחמה. הקריאה לא רלוונטית. אנחנו כבר מזמן לא בעניין הנשמה או מלחמה. אנחנו במלחמה, אנחנו גוססים".  (חיים גולדיטש)

12:00 - מאמש: עלייה של כ-18% במספר חולי הקורונה שמצבם מוגדר קשה

משרד הבריאות עדכן כי מחצות אובחנו עוד 159 חולי קורונה בישראל. עלייה דרמטית של כ-18% במספר החולים שמצבם מוגדר קשה, ומניינם עומד כעת על 46 - מתוכם 24 מונשמים (2+ מאמש). מניין הנפטרים עלה באחד מאתמול ל-319.

טבלת נדבקים על פי יישוב

*אשדוד מקום שני בשלושת הימים האחרונים ורואים לאורך הזמן עלייה די גדולה במספר הנדבקים

10:40 - בקופ"ח מכבי מבהירים: "הבדיקות הסרולוגיות מבוצעות באופן אקראי"

 

קופת החולים מכבי שירותי בריאות החלה הבוקר בבדיקות הדם ההמוניות. בקופת החולים הדגישו כי "הבדיקות הסרולוגיות מבוצעות באופן אקראי. משרד הבריאות הגדיר את המרפאות בהן מתבצע הסקר". לכן, "אין לפנות לרופאים לבקש הפניה ובמרפאות בהן מבוצע הסקר, יפנה הצוות אל המטופלים הממתינים לבדיקות שגרה".

(אדיר ינקו)

09:50 -מנכ"ל משרד הבריאות: "איסור מפגשים עם סבא וסבתא על השולחן"

מנכ"ל משרד הבריאות הנכנס, הפרופ' חזי לוי אמר בריאיון לאולפן ynet לפני כינוס קבינט הקורונה כי "אנחנו נמצאים בהתפרצות מוגברת" שלדבריו עלולה לפגוע גם באוכלוסייה מבוגרת. בשלב זה, אמר לוי, "אנחנו מתירים ביקורים עם מבוגרים עם מסכות וריחוק. אם נראה עלייה בתחלואה – איסור מפגשים עם סבא וסבתא נמצא על השולחן".

פרופ פרופ' חזי לוי מנכ"ל משרד הבריאות | צילום מסך: לע"מ פרופ

הוא אמר כי "חייבים להגביר את האכיפה" וקרא להטיל הגבלות על התקהלויות ולצמצם את מספר הנוכחים באירועים ל-50 בני אדם לכל היותר, "הדיון אתמול לא הסתיים. אנחנו נבקש מניעת התקהלויות ככל שניתן. להקטין אירועים ל-50 איש, אני מבין את המשמעות, אבל האם אנחנו רוצים להידרדר לסגר גדול יותר? לגבי בתי הספר והקייטנות, המגמה היא להתיר, אנחנו דורשים ככל שניתן ללמד בקפסולות (קבוצות) עם פחות ילדים בכיתה".

"אנשים קצה נפשם במסכה", אומר לוי ומזהיר כי "אנשים מתקהלים בלעדיה, וזה קו נרחב להידבקות. אנחנו חייבים לשמור על זה. במישור הממסדי, אין ברירה אלא לאכיפה מוגברת. אנחנו חייבים לזהות נדבקים ולנסות לבודד אותם. זהו שורש המחלוקת גם בקרב חברי הממשלה – כמה אנחנו יכולים להגביל בלי להכביד על הכלכלה". הוא התייחס למחלוקות בקבינט: "הדיון אתמל לא הסתיים, אנחנו נדרוש למנוע התקהלויות ככל שניתן".  (אדיר ינקו, אטילה שומפלבי ואלכסנדרה לוקש)

 

דיווח יומי משירות התעסוקה

ממוצע שבועי

הפער בין דורשי עבודה חדשים לכאלה שחזרו לשוק העבודה

09:35 - האוצר: ההוראה מרחוק תעמיק את הפער בין תלמידים

 

מסמך שהכינה הכלכלנית הראשית באוצר מזהיר שהשיטה שכפתה הקורונה עלולה להחריף את חוסר השוויון. הסיבה: פערים גדולים מאוד בגישה למחשב ולרשת האינטרנט בקרב תלמידים מרקע שונה מבחינה תרבותית או סוציואקונומית. המסר למשרד החינוך: לצמצם את השימוש בשיטה ככל האפשר. (תמר טרבלסי)

 

 09:00 - אדלשטיין קבע שתימשך התוכנית בתחום התפתחות הילד עפ"י המגבלות

שר הבריאות יולי אדלשטיין החליט להמשיך את היישום המדורג של התוכנית לשיפור המענה לילדים בתחום התפתחות הילד. מדובר בתוספת תקציב של 80 מיליון שקל. עקב הקורונה, הגופים המטפלים יפרסמו זמני המתנה לשירותים בתחום ותוארך התקופה לקבלת החזרים עד ל-1 בספטמבר בהתאם למתווה התוכנית.

07:45 -  משבר העצמאים: 60 אלף טרם חזרו לעבודה

60 אלף עצמאים עדיין לא חזרו לעבודתם וכ-40 אלף דיווחו על חזרה לעבודה חלקית של עד 30% מהיקף עבודתם. כך עולה מנתונים שפרסם ארגון העצמאים בישראל, לה"ב. על פי הנתונים, 95% מהעוסקים בתחום האמנות הבידור והפנאי לא חזרו לעבודה ו-50% מעובדי ענפי התיירות והאירוח לא שבו גם הם לעבודה. בתחום הבינוי, המוסכים, המסחר הסיטונאי והקמעונאי לא חזרו 30% מהעצמאים.

07:15 - נתניהו יכנס היום בצהריים את קבינט הקורונה

ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס היום בשעה 13:00 דיון של קבינט הקורונה. לאחר מכן, יקיים ראש הממשלה דיון כלכלי בו ידונו בצעדים כלכליים נוספים עבור סיוע למשק בהשתתפות שר האוצר, נגיד בנק ישראל, מנכ"ל משרד רה"מ, ראש המועצה הלאומית לכלכלה וגורמים נוספים. (איתמר אייכנר) 

 

ארכיון, צילום: אוניברסיטת תל אביב ארכיון | צילום: אוניברסיטת תל אביב ארכיון, צילום: אוניברסיטת תל אביב

 

07:00 - 70 אלף איש ייבדקו מהבוקר בבדיקת דם לאיתור נוגדנים לקורונה

 

במסגרת סקר הבדיקות הסרולוגיות, אמורות קופות החולים לדגום כ-70 אלף ישראלים ולבחון את היקף התפשטות נגיף קורונה בארץ. בבדיקה סרולוגית ניתן לברר אם יש נוכחות של נוגדנים לנגיף בגוף הנבדק, דבר שיכול להעיד אם בעבר הוא נחשף לקורונה.

 

 

תגיות