אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארקו רוכבת על הקורונה וה־EBITDA צפוי לזנק ב־130% צילום: גלעד קוולרציק

ארקו רוכבת על הקורונה וה־EBITDA צפוי לזנק ב־130%

אריה קוטלר, יו"ר ומנכ"ל החברה: "הקורונה גרמה לאמריקאים להעדיף את חנויות הנוחות, שאינן מכילות אנשים רבים, על פני הסופרים הגדולים"

29.06.2020, 16:53 | צלי גרינברג

חברת ארקו החזקות דיווחה אתמול כי כחלק מהשפעות התפשטות נגיף הקורונה היא צופה שה־EBITDA המתואם של פעילות חברת GPM שבשליטתה, יעלה עד 130% ברבעון השני של 2020 ויעמוד בטווח של 61‑64 מיליון דולר. זאת, בהשוואה ל־27.8 מיליון דולר ברבעון השני אשתקד. 

קראו עוד בכלכליסט

החברה צופה כי לכלל המחצית ראשונה של 2020, ה־EBITDA המתואם יעלה בעד 129% ויעמוד על טווח של 82-78 מיליון דולר. זאת, בהשוואה ל־35.8 מיליון דולר במחצית הראשונה של 2019 ובדומה ל־EBITDA המתואם של שנת 2019 כולה, שעמד על 80.2 מיליון דולר.

אריה קוטלר, יו"ר ומנכ"ל ארקו החזקות, צילום: גלעד קוולרציק אריה קוטלר, יו"ר ומנכ"ל ארקו החזקות | צילום: גלעד קוולרציק אריה קוטלר, יו"ר ומנכ"ל ארקו החזקות, צילום: גלעד קוולרציק

החברה ציינה כי התוצאות הצפויות נובעות מעלייה מהותית ברווחיות הגולמית ממכירת דלקים, ומהמכירות בחנויות הנוחות שאותן היא מפעילה. עלייה זו נובעת, בין היתר, מעלייה של כ־5% במכירות חנויות הנוחות ברבעון השני של השנה.

החברה ציינה עוד כי במהלך הרבעון השני נשמרה רווחיות גולמית גבוהה גם ממכירת דלקים, וכי ההקלה במגבלות התנועה ופתיחת העסקים במהלך החודשים מאי ויוני השנה הביאו לעלייה בכמות הדלק הנמכר בהשוואה לשבועות קודמים.

העלייה ברווחיות הגולמית ממכירות חנויות הנוחות מוסברת על ידי החברה, בין היתר, בהסטת ביקושים מערוצי קמעונאות אחרים כמו סופרמרקטים, לעבר חנויות הנוחות, שבהן חלה הרחבת גודל סל המוצרים הנרכש, לצד המשך ביקושים למוצרים עם שולי רווח גבוהים כמו מסכות וחומרי חיטוי, שכמובן זינקו פלאים בעקבות בהלת הקורונה.

אריה קוטלר, יו"ר ומנכ"ל ארקו החזקות, אמר לכלכליסט כי "עיקר העלייה שאנו צופים נובעת ממכירת מוצרים בחנויות הנוחות, כדוגמת מסכות ונייר טואלט, ששולי הרווח שלהם גבוהים יותר משאר המוצרים הנמכרים כיום בחנויות הנוחות. אבל גם מרווחי המחירים שנוצרו בתחום הדלקים, כתוצאה מהירידות במחירי הדלק, תרמו לצפי הרווחיות בחברה".

על השאלה כיצד קפיצה של 5% בהכנסות חנויות הנוחות תרמה לזינוק כה גבוה ב־EBITDA, השיב קוטלר כי "כ־70% מפעילות GPM הם תחנות דלק, אך בכ־30% מפעילות חנויות הנוחות שולי הרווח עלו מאוד". קוטלר הוסיף כי "ממה שאנו רואים ומרגישים בחנויות הנוחות אצלנו, נגיף הקורונה הוביל את האמריקאים להעדיף את חנויות הנוחות הקטנות, שאינן מכילות אנשים רבים בבת אחת, על פני הסופרים הגדולים".

החברה מציינת עוד כי הרווחיות הגולמית הגבוהה ממכירת דלקים נשמרה גם במהלך חודש יוני הנוכחי, למרות העלייה ההדרגתית שנרשמה במחירי הנפט הגולמי החל מסוף חודש אפריל.

ארקו נסחרת בבורסה בתל אביב בשווי של 549 מיליון שקל, לאחר שסיכמה את יום המסחר אתמול בעלייה של 5.4%. עם זאת, מניית החברה, שעיקר פעילותה בשליטה ב־GPM, המפעילה כ־1,400 תחנות דלק וחנויות נוחות ברחבי ארה"ב, צללה ב־59.8% מתחילת השנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות