אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות חשיפת כלכליסט: רשות ני"ע מרחיבה את חובת הגילוי של דח"צים צילום: ענבל מרמרי

בעקבות חשיפת כלכליסט

בעקבות חשיפת כלכליסט: רשות ני"ע מרחיבה את חובת הגילוי של דח"צים

אחרי שדירקטור חיצוני בדלק לא חשף עם מינויו כי הוא מכהן גם כיו"ר עמותה שקיבלה תרומות מבעל השליטה יצחק תשובה, הרשות מבקשת לעשות סדר. דח"צים יחויבו לפרט את עיסוקיהם בחמש השנים שקדמו למינוי, והמידע יפורסם לציבור

01.07.2020, 07:37 | תומר גנון ודיאנה בחור־ניר

דירקטורים חיצוניים בחברות ציבוריות יחויבו לכלול פירוט מלא ומדויק של כל עיסוקיהם בחמש השנים שקדמו למינוי. כך לפי הבהרה שצפויה לפרסם רשות ניירות ערך. זו מגיעה בעקבות חשיפת "כלכליסט", שלפיה שמעון דורון, דירקטור חיצוני בקבוצת דלק, לא חשף עם מינויו כי הוא מכהן במקביל כיו"ר עמותה שקיבלה תרומות מבעל השליטה בדלק יצחק תשובה. דורון לא ציין גם בהצהרת הדירקטור את שם העמותה, הארגון העולמי של יהודים יוצאי לוב.

קראו עוד בכלכליסט

הרשות צפויה גם לפרסם מאגר נתונים שיאפשר להפיק "דו"ח דירקטורים" לגבי החברות הנסחרות. בדו"ח ירוכז כל המידע על קשריהם, עיסוקיהם, ניסיונם והשכלתם של הדירקטורים בחברה. זאת בניגוד למצב כיום, שבו המידע מפוזר ומסתתר בדיווחים של כל חברה בנפרד, לא פעם בנוסחים שונים, תחת כותרות שונות ועם מידע חלקי. מטרת המאגר היא לאפשר למשקיעים ולחברות לאתר מראש קשרים ולבחון פוטנציאל ניגודי עניינים.

לא דווח הקשר ליוצאי לוב

דורון מונה לדח"צ בדלק באוגוסט 2018. הוא כיהן כיו"ר העמותה שפועלת לשימור מורשת יהדות לוב ותרבותה, לפחות מאז 2015. על פי סרטון באתר העמותה, במהלך 2019 ארגן תשובה ליוצא לוב ביקור בבית הכנסת "שערי תשובה" שהקים במנהרות הכותל, במסגרת הכנס השנתי של העמותה. "אני רוצה להודות למר יצחק תשובה", נאם הדח"צ דורון בסרטון, "על הסיוע השוטף שהוא נותן לקהילה לאורך כל השנים. הוא לא מאפשר לנו לספר על הדברים שהוא תורם, אבל בהחלט חלק מהדברים שאנחנו עושים נעשים בזכותו".

על המעורבות של תשובה בארגון יוצאי לוב בשנת 2018, שבה מונה דורון לדח"צ, אפשר ללמוד מתיק העמותה. באותה שנה תרם תשובה 100 אלף שקל לעמותה, שמתחזקת מאז 2003 מוזיאון גדול באור יהודה ומקיימת כנסים לעולי לוב. סך התרומות לעמותה באותה שנה, שבה הכנסותיה גם מהקצבות משרדי ממשלה ותמיכה של רשויות מקומיות עמדו על 1.2 מיליון שקל, היו 206 אלף שקל. כלומר, כמחצית מהתרומות ב־2018 הגיעו מתשובה.

 

ענת גואטה יו"ר רשות ני"ע , צילום: אוראל כהן ענת גואטה יו"ר רשות ני"ע | צילום: אוראל כהן ענת גואטה יו"ר רשות ני"ע , צילום: אוראל כהן

בהמלצת ועדת הביקורת שאישרה את דו"חות העמותה ל־2018 נכתב: "יש גידול בתרומות בעיקר בזכות תשובה, שנתן 100 אלף שקל". הדו"ח נחתם ב־16.4.2019, כשמונה חודשים לאחר מינוי דורון. דורון, כך עלה מדיווחי דלק לבורסה, לא חשף בהצהרת המועמד לתפקיד דח"צ באוגוסט 2018 את הקשר בין העמותה שהוא עומד בראשה לבעל השליטה. בסעיף הניסיון המקצועי ציין בכתב ידו רק כי הוא יו"ר עמותה מאור יהודה בשנים 2018-2015. הוא לא הצהיר באיזה עמותה מדובר, ולא פירט על קשר לתשובה.

לאחר מועד זה, ואף שדו"חות העמותה אושרו כשכבר כיהן כדח"צ בדלק, לא נמצאו דיווחים שבהם עדכן דורון על הקשר של תשובה לארגון יוצאי לוב.

"אין ולא היתה זיקה בין שמעון דורון לבין החברה ו/או בעל השליטה שיש בה כדי לפסול אותו מלכהן בתפקיד דח"צ", מסר אז דורון באמצעות דלק. "הוא נבחר על ידי בעלי המיעוט ומונה על פי ובהתאם לדרישות הדין. הניסיון לטעון לזיקה בין האנשים רק בגלל שדורון כיהן בהתנדבות בתפקיד ייצוגי בעמותה שדואגת ליהדות לוב, ובעל השליטה בחברה עלה מלוב ופעל למען קהילת עולי לוב, הוא לא יותר ממגוחך; הוא מלמד על ניסיון בלתי פוסק לנגח את החברה בכל דרך אפשרית".

הדירקטור בקבוצת דלק שמעון דורון , צילום: מרכז מורשת יהדות לוב הדירקטור בקבוצת דלק שמעון דורון | צילום: מרכז מורשת יהדות לוב הדירקטור בקבוצת דלק שמעון דורון , צילום: מרכז מורשת יהדות לוב

לשלוף מידע על דירקטורים

ברשות חשבו שכדי למנוע מצבים דומים, וכדי שהדירקטוריון יוכל לשקול בעת מינוי אם לבחון זיקה או פוטנציאל ניגוד עניינים, יש להרחיב ולדייק את הגילוי. במסגרת עמדות הסגל תפרסם הרשות לחברות הבהרה. זו תשאל: "מהו היקף המידע שעל התאגיד לכלול במסגרת הגילוי הנדרש באשר להשכלתם ועיסוקם של הדירקטורים בחמש השנים האחרונות?".

בתשובה ייכתב: "הדרישה בתקנות לגבי ציון ההשכלה והעיסוקים של דירקטורים ב־5 השנים האחרונות נועדה, בין היתר, לאפשר לציבור המשקיעים להעריך את כשירותם והתאמתם של הדירקטורים לכהן בתפקידם, בין במועד מועמדותם לכהונה ובין במהלך כהונתם. על התאגיד לכלול לפיכך פירוט מלא ומדויק של מכלול התפקידים ומקומות העבודה שבהם הועסק כל אחד מהגורמים האמורים בתקופה הרלבנטית".

בנוסף יתפרסם בקרוב "דו"ח דירקטורים", שפיתחה מחלקת מערכות מידע של רשות ני"ע לרווחת הציבור. הציבור יוכל לבצע שליפה רבעונית (מאז 2010) של שני סוגי דו"חות עבור כל חברה בורסאית (לא דואלית). הדו"ח הראשון יפרט מידע אישי לגבי דח"צים בחברה: רשימת כל הדח"צים המכהנים כולל תאריך מינוי, האם בעל מיומנות חשבונאית ופיננסית, ופירוט מילולי לגבי עיסוק עיקרי ב־5 השנים האחרונות. הדו"ח השני הוא סיכום מצבת הדירקטורים: נתונים לגבי הרכב הדירקטוריון, כמו מספר דירקטורים, נשים, דח"צים ובעלי מיומנות חשבונאית ופיננסית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות