אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת השנה הקשה בתולדותיה? הפסד של 2.8 מיליארד שקל לדלק צילום: אייל טואג

לקראת השנה הקשה בתולדותיה? הפסד של 2.8 מיליארד שקל לדלק

כך עולה מדו"חות החברה לרבעון הראשון; ההכנסות רשמו ברבעון הראשון עלייה של 49% לרמה של 2.95 מיליארד שקל - בעיקר בזכות ההפקה מלווייתן - אך החברה סבלה מירידת מחירי הנפט ומביקוש הולך וקטן לגז טבעי בעקבות משבר הקורונה; רואה החשבון המבקר: "ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה של החברה כעסק חי"

30.06.2020, 21:53 | ליאור גוטמן

לקראת השנה הקשה בתולדות קבוצת דלק? הקבוצה פרסמה הלילה (ג) את הדו"ח הראשון שלה לשנת 2020, ממנו עולה כי סיימה את הרבעון הראשון בהפסד עצום של 2.77 מיליארד שקל. זאת כנגד רווח נקי מיוחס לבעלי המניות של כ-290 מיליון שקל בתחילת 2019. סך הכנסות החברה מכלל הפעילות בישראל ובחו"ל הסתכמו בכ-2.95 מיליארד שקל, גידול של כ-49% ביחס לסך ההכנסות בתחילת 2019, כאשר הגידול מיוחס לתחילת ההפקה ממאגר לווייתן בישראל ולמכירות נפט על ידי איתקה שמפיקה באזור הים הצפוני. עלות ההכנסות של הקבוצה הסתכמה בכ-2 מיליארד שקל, זינוק של כ-44% ביחס לרבעון הראשון של 2019.

קראו עוד בכלכליסט

כזכור הקבוצה, כמו כל שאר סקטור האנרגיה, סבלה מירידת מחירי הנפט ומביקוש הולך וקטן לגז טבעי, כאשר המינוף הגבוה שלה הוביל לרישום שני ברציפות של הערה מצד משרד רו"ח המבקר לפיה "החברה בדעה כי קיימים סיכויים טובים למימוש תוכניותיה. עם זאת, מאחר שהשלמת תוכניות החברה אינה בשליטתה הבלעדית ותלויה כאמור לעיל, בין היתר, בהתקיימות מספר רב של אירועים במצטבר, הנדרשים בפרקי זמן קצרים יחסית ו/או בהיקפים משמעותיים, קיימת אי וודאות באשר להתממשותם בפועל של התוכניות האמורות. גורמים אלו, ביחד עם גורמים נוספים המנויים, מעוררים ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה של החברה כעסק חי"

בתקופת הדו"ח בתקופת הדיווח כללה הקבוצה הפרשה לירידת ערך של נכסי נפט וגז באזור הים הצפוני שפועלת תחת איתקה, לרבות והפחתה של מוניטין בסך של כ-667 מיליון דולר. לפי דלק "ירידת הערך כאמור נבעה ברובה ממשבר האנרגיה בשווקי העולם בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, ומלחמת המחירים בין רוסיה לבין סעודיה שהביאו, בין היתר, לירידה בתחזיות לגבי מחירי הנפט והגז וכן בחלקה מירידה ברזרבות". מציאות זו הובילה לרישום הפסד תפעולי של כ-3 מיליארד שקל, זאת לעומת רווח תפעולי של כ-455 מיליון שקל ברבעון הראשון בשנה שעברה.

בחלוקה לסוגי הפעילות השונים, תחום חיפושי הגז בישראל הוא היציב יחסית, ותחת הפעילות של דלק קידוחים קבוצת דלק סיימה את הרבעון עם רווח נקי מיוחס לבעלי המניות של כ-158 מיליון שקל, גידול של כ-52%. מנגד, פעילות הפקת הנפט בים הצפוני, שכוללים את נכסי שברון שנרכשו, הסתיימו בהפסד של כ-655 מיליון דולר, בעיקר בשל ירידת הערך האמורה. למזלה של דלק היא גידרה חלק מהפקת הנפט לפי מחיר חבית סביב 65 דולר, אחרת התוצאות היו קשות יותר. גם פעילות הדלקים תחת דלק ישראל, שמפעילה את רשת תחנות הנוחות מנטה, הסתיימה בהפסד רבעוני של כ-303 מיליון שקל, מתוכם תרומה של 192 מיליון שקל מתחנות הכוח שנמכרו לאחרונה. את הרבעון הקודם דלק ישראל סיימה ברווח נקי של כ-10 מיליון שקל.

קידוח של איתקה קידוח של איתקה קידוח של איתקה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות