אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

שיחת ועידה

ארז שחר: ״אנחנו הולכים לראות נפילה של הרבה חברות פינטק שלקחו סיכונים גדולים״

מנהל מייסד של קרן ההון סיכון קומרה קפיטל במסגרת מפגש אונליין "שיחת ועידה", של כלכליסט, "בעקבות הקורונה, רואים שהדיגיטל תפס תאוצה בכל תחום, אותם הטרנדים יקרו גם בתחום הפיננסי שהוא אחד התחומים הגדולים שטרם עברו דיגיטליזציה משמעותית והחברות האלה עדיין בשוליים"

01.07.2020, 16:04 | הגר רבט
התחום הפיננסי הוא זה שמספק את אחת ההזדמנויות הטובות ביותר להשקעה בעקבות משבר הקרונה, אומר ארז שחר, מנהל מייסד של קרן ההון סיכון קומרה קפיטל במסגרת "שיחת ועידה" - מפגש אונליין תשיעי בסדרה שמתמקד באתגרי השעה משלושה אספקטים מרכזיים: הטכנולוגי, העסקי והרגולטורי בשיחה עם מאיר אורבך מכלכליסט.

"אנחנו רואים שהדיגיטל תפס תאוצה בכל תחום היום בעקבות הקורונה, אותם הטרנדים יקרו גם בתחום הפיננסי שהוא אחד התחומים הגדולים שטרם עברו דיגיטליזציה משמעותית והחברות האלה עדיין בשוליים". אומר שחר, "מדובר בשוק שהוא הכי גדול מכל שאר השווקים ביחד לכן הפינטק כאן הוא הזדמנות אדירה לחברות שיעזרו לבצע את הטרנספורמציה הזו. מה גם שפינטק זה עולם מאוד גדול שכולל את עולם הבנקאות הקלאסית, את עולמות המימון ואת העולמות שמעניקים שירותים פיננסיים כמו זה של התשלומים. בעולם הבנקאי אנחנו רואים הרבה חברות שמנסות לעשות אמולציה למה שבנקים עושים בנתינת אשראי ללקוחות וכאן אנחנו הולכים לראות הרבה מאוד רעש בתקופה הקרובה כי הרבה חברות שנתנו מימון חוץ בנקאי באו עם תזה שאומרת לנו יש יכולת טכנולוגית טובה יותר להבין סיכונים והיא מאפשרת לנו לתת הלוואות לארגונים בצורה טובה יותר מהבנקים״. עכשיו זה המאני טיים ונראה לאיזה חברות יש באמת את הטכנולוגיה הטובה יותר ואיזה נתנו הלוואות בסיכון מאוד גבוה״.  

״כשאנחנו הסתכלנו על חברות שנתנו הלוואות בשנים האחרונות היה קשה מאוד להבין את רמת הסיכון שהן לוקחות. והלוואות זה בסופו של דבר משחק של ניהול סיכונים: אתה צריך לחשב מה רמת הסיכון שאתה לוקח ולתמחר את ההלוואה בהתאם. עכשיו כשכל ניהול הסיכונים הוא קופסה שחורה וכשכל השוק עולה ונמצא 12 שנה בצמיחה ויש מעט מאוד נפילה באופן טבעי החברות הללו יכולות לגדול מאוד מהר ולתת הלוואות בסיכון מאוד גבוה. אבל כשהשוק הולך אחורה, ואנחנו נמצאים עכשיו באחד המשברים העולמיים הגדולים, ונכנסים למיתון מאוד עמוק, אנחנו מתחילים לראות נפילה של חברות ונוכל להבדיל בין אלה שבאמת ניהלו סיכון לבין אלה שלקחו סיכונים גדולים בסביבה שבה הכל עולה״.

איפה נכנסות כאן ענקיות הטכנולוגיה כמו אמזון, פייסבוק והאחרות בעקבות הגל החדש?

"התחליפים לבנקים יגיעו מהחברות האלה. בסופו של דבר הארגונים הפיננסיים הגדולים ייכנסו איתן לתחרות ישירה ואנחנו רואים את זה בשוק הסיני בצורה מאוד ברורה. נכון ששם הרגולציה אחרת ויש קפיצה של דור אבל עדיין זו אינדיקציה מאוד טובה אם אתה מסתגל על ויצ׳אט או עליפיי החברות הללו הפכו להיות לארנק הדיגיטלי של סין כולה, השוק בנוי על שחקניות שהגיעו משוק הדיגיטלי והסושיאל ועל חברות שיש להן קהל מאוד גדול והן מינפו אותו כדי להפוך לשירותים פיננסים. אנט פיננשיאל היא היום בנק סיני ענק שכולו דיגיטלי. ואנחנו נראה חברות כמו פייסבוק שכבר עושה ניסיונות ראשונים להפוך לארנק דיגיטלי דרך ווטסאפ ויהפכו להיות תחרות אמיתי לבנקים״.

ארז שחר , צילום מסך ארז שחר | צילום מסך ארז שחר , צילום מסך

הקרן שלכם משקיעה בחברות בשלבים מאוחרים, איפה אתם רואים הזדמנויות היום, באיזה תחומים?

״אנחנו מחפשים היום חברות בתחומים שנותנים שירותים דיגטליים פיננסיים לעולמות שזקוקים לשירותים פיננסיים ולאו דווקא ישירות בתחום הבנקאי. למשל תחום התשלומים שאדיר כבר היום קיבל צמיחה משמעותית כי איקומרס באופן כללי עשה בשלושה חודשים התקדמות של עשר שנים אז כל התחום הזה צומח בצורה בלתי רגילה במעבר שנעשה לא היה זמני לתקופה שבה אנשים עובדים מהבית. למשל ריסקיפייד שהיא חברת פורטפוליו שלנו נותנת שירותים לתחום התשלומים ואופטמיזציה של תהליך האיקומרס. יש שם הרבה מקום לטכנולוגיה בלי לקחת סיכונים פיננסים כי אתה פשוט נותן טכנולוגיה למי שמספק שירותים פיננסיים״.

תגיות