אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת שר הכלכלה: פיצוי לעסקים לפי היקף הפגיעה ומודל גרמני במקרה של השבתה צילום: עמית שאבי

משבר הקורונה

הצעת שר הכלכלה: פיצוי לעסקים לפי היקף הפגיעה ומודל גרמני במקרה של השבתה

לפי התוכנית של פרץ יינתן פיצוי שייקבע על בסיס היקף הפגיעה בעסק ויעמוד על שיעור מסוים מהפגיעה - מבלי לקבוע מגבלות זכאות על בסיס גודל; בנוסף, החל"ת על חשבון המדינה יימשך עד סוף 2020. לפי המודל הגרמני, עסקים שמוגבלים להיקף פעילות מצומצם יוכלו להמשיך להעסיק את העובדים שלהם בהיקף חלקי, כאשר המדינה תשלם את כספי החל"ת

06.07.2020, 15:02 | עמרי מילמן

על רקע ההכרזה של נתניהו כי יפרסם תוכנית כלכלית לסיוע למשק בחצי השנה הקרובה בעקבות משבר הקורונה, והדיונים המתנהלים בנושא במשרד האוצר (המעידים על אי אמון של השניים בכך שהתקציב יאושר, ע.מ) הציע היום (ב') בישיבת הממשלה שר הכלכלה עמיר פרץ תוכנית לסיוע למשק בתקופה הקרובה.

קראו עוד בכלכליסט

לפי התוכנית יינתן פיצוי שייקבע על בסיס היקף הפגיעה בעסק, ויעמוד על שיעור מסוים של מהפגיעה - מבלי לקבוע מגבלות זכאות על בסיס גודל, כמו שנקבע למענקים עד כה, וללא סכום קבוע - כמו למשל במקרה של המענק לעידוד התעסוקה שנותן 7,500 שקל לעובד. 

עמיר פרץ, צילום: יריב כץ עמיר פרץ | צילום: יריב כץ עמיר פרץ, צילום: יריב כץ

כך למשל, עבור ירידה במחזור של 20% יינתן מענק נמוך יותר מאשר עבור ירידה של 40%, וגובה המענק יהיה שיעור ממחזור העסקים. מדובר במתווה הדומה לסיוע שניתן לעסקים בדרום הארץ במסגרת מבצע צוק איתן. התוכנית זכתה לכינוי "מגבילים ומפצים". על פי הערכות של גורמים המקורבים לפרץ, היקף התוכנית עשוי לעמוד על כ-3 מיליארד שקל, לאור כך שהמשק לא מושבת כרגע במלואו.

עוד מציע פרץ במסגרת התוכנית שלו לקבוע כבר עכשיו כי החל"ת על חשבון המדינה יימשך עד סוף שנת 2020, וזאת במטרה לתת ודאות למשק; וכן להחיל כבר עכשיו את המודל הגרמני עבור עסקים שהממשלה מגבילה את הפעילות שלהם. לפי המודל הגרמני, אותם עסקים שמוגבלים להיקף פעילות מצומצם (כמו גני אירועים או מסעדות) יוכלו להמשיך להעסיק את העובדים שלהם בהיקף חלקי, כאשר המדינה תשלם את כספי החל"ת למעסיק. כך יישמר הקשר בין העובד למעסיק, מה שיקל על העסק לצמוח ביום שאחרי הקורונה ויאפשר לעובד לשמור על הכשירות שלו.

בינתיים במשרד האוצר עוד לא גיבשו תוכנית כפי שהתחייבו נתניהו וכץ, ועולות השאלות מה המשמעות של התקציב עבור שנת 2020 אם ההתמודדות עם הקורונה כלל לא נעשית דרכו - והאם התקציב יאושר בכלל, לאור הרצון המסתמן של נתניהו ללכת לבחירות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות