אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גוש כחול־לבן יציג היום תוכנית דמי אבטלה לעצמאים צילום: אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט

גוש כחול־לבן יציג היום תוכנית דמי אבטלה לעצמאים

לכלכליסט נודע כי מדובר במתן דמי אבטלה בגובה זהה לשל שכירים. אם יושגו הסכמות עם הליכוד, המהלך יוכל להיכנס לתוקף בתחילת 2021

12.07.2020, 08:07 | עמרי מילמן

שר הכלכלה עמיר פרץ יציג היום (א') בישיבת הממשלה את דרישות גוש כחול־לבן לדמי אבטלה לעצמאים – מהלך שאמור להיכלל בתקציב הבא. ל"כלכליסט" הגיעו פרטי ההצעה המלאים לפיהם דמי האבטלה לעצמאים יעמדו על גובה דמי האבטלה של שכירים. ההצעה מוסכמת על גוש כחול־לבן אבל עדיין טעונה את הסכמת ראש הממשלה ושר האוצר ישראל כץ מהליכוד, וכפועל יוצא מכך עדיין ייתכנו בה שינויים, ככל שתתקבל.

קראו עוד בכלכליסט

שר הכלכלה עמיר פרץ, צילום: אלכס קולומויסקי שר הכלכלה עמיר פרץ | צילום: אלכס קולומויסקי שר הכלכלה עמיר פרץ, צילום: אלכס קולומויסקי

פרץ יעלה בישיבה את הצעת המחליטים להסדיר בחקיקה את הנושא. אם יושגו הסכמות עם הליכוד, ולאחר תיקון בחקיקה ראשית של חוק הביטוח הלאומי, סביר להניח שהחוק ייכנס לתוקף בתחילת 2021.

תקופת האכשרה תהיה 24 חודשים לפחות, מתוך 36 החודשים האחרונים לפני שנרשם העצמאי לראשונה בשירות התעסוקה. כאשר חודשי העבודה לא חייבים להיות רצופים ולא חייבים להיות מעסק אחד. לאחר 5 שנים מיום אישור החוק תקופת האכשרה תהיה 12 חודשים לפחות מתוך 18 החודשים האחרונים.

ההצעה לדמי אבטלה לעצמאים היא אחת מהדרישות התקציביות של כחול־לבן בנוגע לתקציב וחוק ההסדרים יחד עם חינוך חינם עד לגיל 3 והכרה במשכנתא לצורכי מס. ההצעה מוצגת למעשה כדרישה של כחול־לבן לתקציב.  

לצד זאת יש לציין כי מבחינת שר האוצר ישראל כץ אין צורך לקדם דמי אבטלה לעצמאים לאור כך שלפחות חלק מארגוני העצמאים לא מעוניינים בכך מאחר שהדבר יגדיל את התשלומים שלהם לביטוח הלאומי, זאת למרות ההתחייבות של נתניהו.

עוד קובעת הצעת המחליטים כי דמי ביטוח לאומי שישולמו על ידי עצמאים עבור אבטלה יעמדו על 0.04% מההכנסה החייבת עד ל־60% מהשכר הממוצע ו־0.37% מההכנסה החייבת מעל 60% מהשכר הממוצע (הממוצע הוא 0.25%). כתוצאה גובה דמי ביטוח לאומי של עצמאים יעלו מ־5.97% ל־6.01% עבור שכר של עד60% מהשכר הממוצע (לעומת 7.05% עבור שכירים יחד עם תשלומי המעסיק) ולשיעור של 18.2% מ־ 17.83% עבור שכר שגובה מ־60% מהשכר הממוצע (לעומת 19.6% עבור שכירים יחד עם תשלומי המעסיק).

במקביל קובע החוק כי משרד האוצר יידרש לתקצב את דמי האבטלה לעצמאים כפי שהוא מתקצב את דמי האבטלה לשכירים - בהיקף של 0.06% מסך התקבולים שגבה ביטוח לאומי מעצמאים בכל חודש. בנוסף קובע החוק כי משרד האוצר ישלים בכל שנה את האיזון האקטוארי של הקרן מתקציב המדינה. כלומר, אם יהיה חסר כסף, האוצר יידרש להשלים אותו. לפי הצעת החוק יוקם צוות בראשות מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים ומנכ”ל ביטוח לאומי, לשם השלמת הפרטים הנוספים הנדרשים ליצירת מנגנון וכללים.

השר פרץ מסר ל”כלכליסט” כי “העצמאים הם מחולל הצמיחה הגדול ביותר במשק וגם המעסיק הגדול במשק. חוק דמי האבטלה לעצמאים יתקן עוולה של עשרות שנים ויעביר מסר לעצמאים שהמדינה מכירה בתרומתם ומתכוונת לעמוד לצידם בימי חירום ושגרה, ובכך תהיה דחיפה גדולה לפתוח את העסקים הסגורים ולהקים עסקים חדשים”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות