אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא כלכלית, בקושי תוכנית: קחו קצת כסף ותירגעו צילום: טל שחר

לא כלכלית, בקושי תוכנית: קחו קצת כסף ותירגעו

זו לא תוכנית כלכלית, אלא תוכנית להרגעת דעת הקהל ושימור קולות. כדי להחזיר לאנשים את העבודה והכבוד העצמי, כדי לעצור אותם באמצע המדרון אל העוני, דרושה תוכנית אמיתית. אולי במסיבת העיתונאים הבאה

13.07.2020, 07:57 | שחר אילן

והרי החדשות לראש הממשלה בנימין נתניהו: יש 850 אלף מובטלים בארץ, אין משרות עבורם ורבים מהם יידרדרו בשנה הקרובה לעוני. הסיבה שיש צורך לכתוב את הדברים, שלכאורה ידועים לאדם בתפקיד הבכיר ביותר בממשלה, היא שהתוכנית הכלכלית שהציג נראית מנותקת לגמרי מהמציאות הזו. אין בה שום ניסיון להתמודד עם בעיית האבטלה, לנסות להחזיר את המובטלים לעבודה או לדאוג למי שכבר עני.

קראו עוד בכלכליסט

כבר די ברור שההחלטה להוציא המוני עובדים לחל"ת היתה טעות היסטורית, והיא אחד הגורמים העיקריים למגה־אבטלה. מתחילת המשבר דובר על הצורך במודל נוסף של העסקה חלקית ודמי אבטלה חלקיים, כמו שעושים למשל בגרמניה, כדי לשמר את הקשר של כמה שיותר עובדים עם שוק התעסוקה. המודל הזה נעדר גם מהתוכנית החדשה, וכך גם כל מודל אחר שהוא, ואפילו תוכנית ליצירת משרות ועידוד תעסוקה.

התוכנית מבטיחה למובטלים דמי אבטלה עד סוף יוני 2021 או עד ששיעור האבטלה יירד ל־10%. זהו מצב אידיאלי להקמת מפעל לאומי של הכשרה מקצועית ושדרוג מיומנויות עובדים - אבל התוכנית רק מזכירה אפשרות להרחבת ההכשרות המקצועיות.

הפגנת מחאה בכיכר רבין, צילום: אי פי איי הפגנת מחאה בכיכר רבין | צילום: אי פי איי הפגנת מחאה בכיכר רבין, צילום: אי פי איי

דמי האבטלה ומענקי הסיוע חשובים וימנעו מרבים להגיע לעוני. עבור אחרים הם רק יאטו את הדרך לשם. ועדיין, אין בתוכנית שום סיוע לעניים עצמם, שהולכים ושוקעים. אין הגדלה של קצבאות הבטחת ההכנסה או של תקציב הביטחון התזונתי למשפחות רעבות. במקביל, הממשלה משדרת חוסר אכפתיות מוחלט או עוינות גלויה לשביתת העובדות הסוציאליות. כך, לאלפי הפונים החדשים ללשכות הרווחה אין מענה.

זו לא תוכנית כלכלית, אלא תוכנית לחילוץ נתניהו מהאש, הרגעת דעת הקהל ושימור קולות. כדי להחזיר לאנשים את העבודה והכבוד העצמי, כדי לעצור אותם באמצע המדרון אל העוני, דרושה תוכנית אמיתית. אולי במסיבת העיתונאים הבאה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות