אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כל הפרטים על התוכנית הכלכלית החדשה למשבר הקורונה צילום מסך: לע"מ

כל הפרטים על התוכנית הכלכלית החדשה למשבר הקורונה

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ הציגו את התוכנית הכלכלית בהיקף של 90 מיליארד שקל; לדברי נתניהו, רשת הביטחון למובטלים ולמי שבחל"ת תהיה תקפה עד יוני 2021 או "עד ששיעור האבטלה יירד מ-10%"; הוסיף כי עצמאים יקבלו החל מהשבוע הבא מענקים בגובה של עד 7,500 שקל, ויינתנו מענקים לעסקים; נתניהו הודה כי המשק נפתח מהר מדי; כץ אמר עוד כי האוצר פועל מול בנק ישראל והבנקים להשיג דחייה נוספת בתשלום המשכנתאות

09.07.2020, 20:28 | עמרי מילמן
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ הציגו הערב (ה') את התוכנית הכלכלית החדשה בהיקף של 90 מיליארד שקל לסיוע למשק עקב פגיעת הקורונה. תכליתה היא  להעניק רשת ביטחון לשכירים, לעצמאים ולעסקים עד ליוני 2021 והיא אמורה להבטיח את הוודאות שהייתה חסרה בחודשים האחרונים במשק הישראלי. בין דבריו הודה ראש הממשלה כי פתיחת המשק הייתה בדיעבד נמהרת מדי: "אפשר לומר שהשלב האחרון של פתיחת המשק היה מוקדם מדי", הוא אמר.
 
 
אחת הבשורות המרכזיות בתוכנית לפי ראש הממשלה היא ש"מקדמות מיידיות לעצמאים של עד 7,500 שקל ייצאו כבר בשבוע הבא" - זאת על רקע הביקורת הקשה על העיכוב במתן המענקים עד כה.
 
לפי נתניהו, המרכיב הראשון של התוכנית הוא "רשת ביטחון לשכירים. דמי אבטלה למובטלים ולמי שבחל"ת. הם יקבלו (אותם) עד סוף יוני 2021 או "עד ששיעור האבטלה יירד מ-10%". שר האוצר כץ הוסיף כי התנאים המקלים לזכאות יישמרו ויורחבו. התוכנית קובעת כי יבוטלו חמשת ימי ההמתנה בין תקופות האבטלה, תקוצר תקופת האכשרה ל-6 חודשים במקום 12 חודשים. יוארך תשלום כפל קצבאות הביטוח הלאומי עד סוף יוני 2021 ויוספו זכאי אבטלה גם מינואר ומפברואר השנה החל מחודש יולי 2020. בנוסף יקוצר הזמן המינימלי המזכה בדמי אבטלה ל-14 יום. במקביל גם מענק ההסתגלות לבני 67 ומעלה של עד 4,000 שקל יוארך עד סוף 2020. עוד התחייבו בתוכנית הנוכחית, אולם מבלי לפרט, כי יגדלו היקפי ההכשרות המקצועיות וישולבו מעסיקים בתהליך ההכשרה.
 
לתוכנית המלאה - לחצו כאן
 

 

המרכיב השני בתוכנית החדשה הוא רשת ביטחון בשנה הקרובה לעצמאים ובעלי עסקים שנפגעו מהקורונה. תנאי הזכאות עבור עצמאים ובעלי שליטה קובעים כי בעלי הכנסה שנתית חייבת של עד 640 אלף שקל שמחזור המכירות שלהם נפגע מעל 40%, כפי שפורסם מוקדם יותר בכלכליסט, יקבלו מענק בגובה 70% מההכנסה החייבת ועד ל-15 אלף שקל בכל חודשיים. זאת עד לסוף יוני 2021.

עבור עצמאים ובעלי שליטה עם הכנסה שנתית חייבת של עד מיליון שקל שמחזור המכירות שלהם נפגע מעל ל-25% יינתן מענק מיידי של עד 7,500 שקל, וזאת עד השבוע הבא. כאשר התייחס נתניהו למענקים עקץ את הדרגים המקצועיים ואמר "היינו צריכים להביא לחדר אחד את האחראית על המחשוב, האחראי על מס הכנסה היועצים המשפטיים של משרד האוצר, צמרת משרד האוצר והביטוח הלאומי, בסוף פיצחנו את זה".

.

המרכיב שלישי בתוכנית הוא רשת ביטחון לעסקים. עסקים ועצמאים שנפגעו עם מחזור שנתי של עד 300 אלף שקל (ומינימום 18 אלף שקל בשנה) יקבלו מענק סיוע לעסק של בין 3,000 ל-6,000 שקל כל חודשיים. לעסקים עם מחזור של בין 300 אלף קל בשנה ועד 100 מיליון שקל יינתן מענק הוצאות קבועות של עד 500 אלף שקל כל חודשיים (ולא יותר מ-15% מהמחזור). בשונה מהתוכנית הקודמת ניתנה כעת התייחסות גם לעסקים חדשים - עסקים שקמו בינואר או פברואר השנה יקבלו מענק סיוע 3,000 שקל אם המחזור השנתי שלהם עד 100 אלף שקל, ו-4,000 שקל לעסקים עם מחזור גבוה יותר. בנוסף, כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט" יינתן מענק החזר ארנונה במקום פטור מארנונה גורף, רק לעסקים שמחזור המכירות שלהם נפגע במעל 60%.

 

כץ אמר כי כי רף הזכאות למענקים חדשים במסגרת התוכנית יירד מרמה של 50% פגיעה במחזור העסקי ל-40%, כפי שפורסם מוקדם יותר בכלכליסט. כץ אמר עוד כי האוצר פועל מול בנק ישראל והבנקים להשיג דחייה נוספת בתשלום המשכנתאות, שהקפאתן אמורה להסתיים בספטמבר.
 
עוד הלוואות לעסקים
בתחום הסיוע התזרימי תגדל קרן הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים מ-22 מיליארד שקל ל-50 מיליארד שקל. כאשר תקרת ההלוואה תעלה מ-16% ממחזור העסק ל-24%. במשרד האוצר מתכוונים להכניס שחקנים נוספים מעבר לבנקים שיוכלו להעניק הלוואות בערבות מדינה אולם טרם פירטו אילו גופים פיננסיים יוכלו לעשות זאת. בנוסף יתאפשר לקבל כפל הלוואות במסלולים השונים בניגוד למצב הקיים היום. חיילים משוחררים יוכלו למשוך כסף מהפיקדון שלהם לכל מטרה. בנוסף ניתן יהיה למשוך כספים מקרן ההשתלמות לא נזילות בפטור ממס (עד לסכום של 10.5 אלף שקל בחודש לפי דברי כץ הערב, כהוראת שעה למשך חצי שנה). בנוסף הוארך הפטור מהארכת תוקף רישיון עסק עד ליוני 2021.
 
נתניהו אמר כי "אנו בעיצומו של גל שני של הקורונה. הוא הגיע אלינו והוא הגיע גם אל מדינות אחרות. להערכתי הוא לא יפסח על אף מדינה כמעט. ההתמודדות עם הקורונה דורשת קבלת החלטות אחראית. ההחלטות מתקבלות בשיטה של ניסוי וטעייה. מנסה, טועה, מתקן. בגל הראשון של הקורונה הייתה לנו הצלחה. כתוצאה מכך הורדנו את נתוני התחלואה לקומץ נדבקים ביממה".

 

 

ישראל כץ, הערב, צילום מסך: לע"מ ישראל כץ, הערב | צילום מסך: לע"מ ישראל כץ, הערב, צילום מסך: לע"מ

 

כשהסביר מהיכן יגיע הכסף למימון התוכנית אמר נתניהו כי: "כלכלת ישראל מאוד איתנה. זה נותן לנו את היכולת ללוות כסף בריבית נמוכה". ראש הממשלה לא הזכיר בהקשר זה את נגיד בנק ישראל הנוכחי אמיר ירון, אלא הסביר כי שוחח דווקא עם נגיד בנק ישראל לשעבר סטנלי פישר: "פישר אמר לי אתמול: 'זה מצב ייחודי. היום אתם יכולים ללוות כסף בריבית מאוד נמוכה'".

 

נתניהו התייחס גם לנושא תקופת התקציב שעליה יש מחלוקת עם כחול לבן: "כל הכלכלנים ללא יוצא מן הכלל אומרים להביא תקציב מהר עד סוף השנה. אני אומר את זה גם לעמיתי בני גנץ, צריך להעביר את תקציב הקורונה. אם מורידים את כל הפוליטיקה, זה מה שצריך לעשות. להעביר תקציב ובמקביל את חבילת הקורונה".

 

הצעדים שהוכרזו היום הגדילו כאמור את היקף חבילת הסיוע לכ-90 מיליארד שקל, מתוכם כ-60 מיליארד שקל תקציביים והיתר כאשראי מגופים פיננסיים. זאת בעוד שאתמול עוד נראה היה כי היקף החבילה הכולל יעמוד על 75 מיליארד שקל בסך הכל (50 מיליארד מתוכם תקציביים).עד כה הקציבה הממשלה 100 מיליארד שקל בצעדי סיוע למשק, מתוכן בפועל הועברו 42 מיליארד שקל נכון לסוף יוני.
 
צבי זרחיה מוסיף תגובות מהמערכת הפוליטית:
 
יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד: "מי שהקים ממשלה מנותקת של 36 שרים ו-16 סגני שרים ובאמצע המשבר עסק בעיקר בהטבות המס של עצמו, שלא יספר לנו על 'לקיחת אחריות מלאה'.התוכנית הכלכלית -חייבת להתחיל מדבר אחד שבלעדיו שום דבר לא יצליח: קיצוץ מספר השרים ומשרדי הממשלה! טענת נתניהו לפיה הטיפול בצד הבריאותי של הקורונה היא 'הצלחה כבירה' עומדת בסתירה מסוכנת לנתוני התחלואה ולכשלון הגמור של מערך הבדיקות והחקירות האפידימולוגיות. דבריו על הכלכלה חלולים ואינם עומדים במבחן המעשה. תלונותיו על הבירוקרטיה הממשלתית מעלות את השאלה מי בעצם היה ראש ממשלת ישראל ב-11 השנים האחרונות? את דמי האבטלה לעצמאים כזכור הוא הפיל בכנסת כבר לפני שבועיים.לגבי המענקים - רוב הציבור מחכה עדיין לשתי הפעימות הקודמות. יש לקוות שהפעם זה ייראה אחרת".

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ בירך על המענה הרחב לדרישות הכלכליות-חברתיות של כחול לבן בתוכנית. לדבריו, "ממשלת החירום של הקורונה יצאה היום לקרב למען הקשישים, העצמאיים, החקלאים, המובטלים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים. זהו ערב חשוב במלחמה שלנו כנגד הקורונה הכלכלית והחברתית. הקמנו את ממשלת החירום כדי להצליח להביא בשורות משמעותיות לכל מי שנפגע מההגבלות המתבקשות בשל המצב המורכב. עלינו להניח הכל בצד ולעסוק רק בזה: יש לנו עוד עשייה רבה למען המובטלים ונפגעי המצב הכלכלי".

 

‏עם זאת, השרה לשיוויון חברתי מירב כהן (כחול לבן) אמרה כי "לא ברור לי למה נותנים דמי אבטלה לכולם עד יוני 2021 ולעובדים מעל גיל פרישה שפוטרו נותנים מענק רק עד דצמבר 2020. למה להפלות את המבוגרים?על הסוגייה הזו אמשיך להתעקש עד שהיא תיפתר".

ח"כ ניר ברקת (ליכוד) אמר כי "אני מברך את נתניהו וכץ, על תוכנית החירום שנותנת סיוע דחוף ועזרה ראשונה למי שפרנסתם נפגעה קשה. אני שמח ששר האוצר לקח על עצמו לוודא ביצוע באופן אישי. עדיין חסרה תכנית גדולה לשיקום המשק והצלת מקומות העבודה, ואני מאמין שראש הממשלה יציג אותה בקרוב כפי שהתחייב הערב".

 
 
 
 

תגיות