אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחירי סוף עונה: תיק היהלומים של אגוד יימכר לפנינסולה בדיסקאונט של לפחות 30%

מחירי סוף עונה: תיק היהלומים של אגוד יימכר לפנינסולה בדיסקאונט של לפחות 30%

מכירת התיק מהווה תנאי לאישור מיזוג הבנק לתוך מזרחי טפחות. בעקבות הטלטלה בשוק המניות, שני הבנקים עדכנו את הסכם המיזוג שאינו מתבסס על מחיר מניית מזרחי טפחות, אלא על ההון העצמי של הבנק

14.07.2020, 10:15 | עירית אבישר

האם נסללה סוף סוף הדרך למיזוג בנק אגוד לתוך מזרחי טפחות? הבוקר (ג') דווח כי נחתמה העסקה למכירת תיק האשראי לענף היהלומים של בנק אגוד לחברת האשראי החוץ בנקאית פנינסולה בדיסקאונט משמעותי המשקף את רמת הסיכון של הענף שרק גבר במשבר הקורונה. ל"כלכליסט" נודע כי פנינסולה שכרה את שירותיו של ישראל טראו, מנכ"ל בנק אגוד לשעבר, כיועץ מיוחד שמלווה אותה בעסקה. מכירת תיק היהלומים הייתה המכשול שמנע את אישור רשות התחרות לאשר את המיזוג בין הבנקים.

קראו עוד בכלכליסט

לפי ההסכם צפויה פנינסולה לשלם סכום המשקף שווי של 55%-70% משווי תיק האשראי לענף היהלומים של בנק אגוד - תלוי בשווי התיק במועד השלמת המכירה. תיק זה עומד על 91 מיליון דולר, והיקף מסגרות האשראי בו עומדות על 250 מיליון דולר. בהנחה שהיקף האשראי של בנק אגוד בתחום היהלומים יישאר כמו שהוא היום, תשלם פנינסולה תמורתו 57 מיליון דולר- דיסקאונט של 37%, כך שקיים בה פוטנציאל דרמטי לחברת האשראי החוץ בנקאית, שבשליטת בית ההשקעות מיטב דש. במסגרת העסקה, תרכוש פנינסולה גם את כלל החובות האבודים והמסופקים של בנק אגוד בתחום הפעילות, ללא תמורה.

בנוסף נקבע כי פנינסולה רשאית, עד 100 ימים מהשלמת העסקה, להחזיר לבנק אגוד עד 10% משווי התיק נכון להשלמת העסקה, ולקבל בחזרה את הסכום אשר שולם כנגד החלק המוחזר.

במסגרת הכניסה לתחום היהלומים תשתלט פנינסולה על הסניף של בנק אגוד בבורסת היהלומים. פנינסולה התחייבה להציע לחלק מעובדי בנק אגוד העוסקים בפעילות היהלומים, להיות מועסקים על ידה לאחר מועד ההשלמה.

מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולה מסר: "רכישת תיק האשראי תאפשר לנו להרחיב את פעילותנו גם לתחום האשראי ליהלומנים, אשר הינו בעל מאפיינים דומים לפעילות האשראי הנוכחית של פנינסולה. רכישה זו מהווה עבורנו ולענף האשראי החוץ בנקאי בכללותו קפיצת מדרגה משמעותית הן בהיקף העסקה, והן בכך שלראשונה נוצרים קשרי גומלין עסקיים עם המערכת הבנקאית כאשר פנינסולה מהווה קטליזטור לענף כולו".

מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולה מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולה מיכה אבני, מנכ"ל פנינסולה

במקביל למכירת תיק האשראי ליהלומים לפנינסולה, חתמו מזרחי טפחות ובעלי השליטה בבנק אגוד על הסכם חדש למיזוג בין הבנקים, במסגרתו נקבע כי המועד האחרון להשלמת העסקה יהיה בסוף ספטמבר 2020. בעקבות המשבר שטלטל את שווי מניות הבנקים, הוכנס גם תיקון הקובע את בסיס המחיר לפיו יתבצע המיזוג. שווי בנק אגוד במיזוג יישאר לפי 60% מההון העצמי של הבנק נכון לסוף יוני 2020. לעומת זאת, בעוד בהסכם המקורי נקבע כי שווי מזרחי טפחות במיזוג ייקבע לפי מחיר המניה הממוצע של הבנק בתקופה הסמוכה למיזוג, כעת הוחלט כי שווי הבנק במיזוג יהיה לפי 108% מההון העצמי של הבנק. המשמעות היא שבעלי המניות בבנק אגוד יקבלו סדר גודל של 8% ממניות מזרחי טפחות.

את פנינסולה יצגו עורכי הדין דניאל מרקוביץ', יובל שלהבת ומשה פסקר ממשרד יגאל ארנון ושות', את בעלי השליטה בבנק איגוד יצגו עורכי הדין דליה טל ויהודית גל אור ממשרד מיתר, ואת בנק מזרחי יצגו עורכי הדין דוני טולידאנו ואיריס קושל ממשרד ארדינסט, בן נתן, טולידאנו ושות'.

תגיות