אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זה הזמן לעצור את חגיגת השכר צילום: לע"מ

זה הזמן לעצור את חגיגת השכר

לפני שכץ מקדם תוכנית להפחתת שכר במגזר הציבורי, כדאי שיקדם חוק להפקעת סמכות הח"כים לטפל בשכרם ולהפחתת שכרם של נבחרי הציבור. אחרת שוב יתברר שהנבחרים שלנו הם פשוט מנותקים מהעם

16.07.2020, 08:52 | צבי זרחיה

פנייתו לפני כחודשיים של שר האוצר ישראל כץ להפחית 10% משכרו אינה מיושמת לפי שעה כי ועדת הכספים המופקדת על שכרם ותנאיהם של רה"מ והשרים טרם קיבלה החלטה על כך. כץ אמנם פנה ליו"ר משה גפני, אבל ל"כלכליסט" נודע שהיועצת המשפטית של הוועדה שגית אפיק הסבירה כי יש להסדיר את הסוגייה בחקיקה ראשית ולא בהחלטה בודדת. כץ הודיע בתגובה שהוא מתעקש על הפחתת שכרו, גם אם הדבר יחייב חקיקה ראשית.

קראו עוד בכלכליסט

שר האוצר ישראל כץ , צילום: אוראל כהן שר האוצר ישראל כץ | צילום: אוראל כהן שר האוצר ישראל כץ , צילום: אוראל כהן

חקיקה שכזו לא צריכה להסתפק רק בשרים אלא לכלול הפחתה של לפחות 5% בשכרם של כל נושאי המשרה: נשיא, רה"מ, חברי כנסת, שופטים, הרמטכ"ל, המפכ"ל, ראשי המוסד והשב"כ ועוד כדי שגם הם יכנסו תחת האלונקה בדומה לרוב אזרחי ישראל שלא יודעים איך לגמור את החודש.

החקיקה המוצעת צריכה לגרום להקפאת העדכון השנתי בשכרם של כל הנבחרים הללו (נשיא, רה"מ, שרים, ח"כים) למשך שנתיים עד חלוף המשבר הכלכלי, וכן החזרת הצמדת העדכון השנתי למדד ולא לשכר הממוצע במשק.

בהזדמנות החירום הגיע הזמן להפקיע מהכנסת את הסמכות האחרונה לקביעת שכרם ותנאיהם של חברי הכנסת, אלא להותירה בידי ועדה ציבורית, שהפכה מיותרת, כי הח"כים הפכו את מרבית החלטותיה וצ'יפרו את עצמם. ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום ראשון בהצעת חוק של הח"כים עידן רול ויאיר לפיד (יש עתיד) להפיכת המלצות הוועדה הציבורית למחייבות אבל באורח לא מפתיע הוועדה צפויה להתנגד לה כי הח"כים רוצים בסופו של דבר לקבוע את תנאיהם.

לפני שכץ מקדם תוכנית להפחתת שכר במגזר הציבורי, כדאי שיקדם חוק להפקעת סמכות הח"כים לטפל בשכרם ולהפחתת שכרם של נבחרי הציבור. אחרת שוב יתברר שהנבחרים שלנו הם פשוט מנותקים מהעם.

תגיות