אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התפשטות קורונה בחטיבת גבעתי: 10 נדבקו, 150 בבידוד

התפשטות קורונה בחטיבת גבעתי: 10 נדבקו, 150 בבידוד

החיילים, בהם לוחמים ופרמדיקית, אובחנו כחיוביים לנגיף. 150 משרתים בבסיס הוכנסו לבידוד. הורים ללוחמים טענו לליקויים בתנאי הבידוד, צפיפות בחדרים ומעקב רפואי חסר: "זו מדגרה אחת גדולה". בעקבות פניית ynet: צוות פיקודי ערך בדיקות קורונה לחיילים שפיתחו תסמינים

18.07.2020, 19:10 | יואב זיתון, ynet

התפשטות נרחבת של קורונה בבסיס האימון החטיבתי (בא"ח) של גבעתי בקציעות שבדרום: 10 חיילים נמצאו חיוביים לנגיף, בהם לוחמים ופרמדיקית - ומעל ל-150 הוכנסו לבידוד. הורים ללוחמים טוענים לתנאי בידוד לקויים עם צפיפות בחדרים ומעקב רפואי חסר. לאחר פניית ynet שלשום הגיע צוות פיקודי לקיים בדיקות קורונה לחיילים שגילו תסמינים. 

קראו עוד בכלכליסט

ההדבקה בבסיס החלה, כפי הנראה, דווקא במרפאה - שם אותר מקרה ראשון לפני כשבוע ובעקבותיו הוכנסו כמה פלוגות לוחמים שנמצאות בשלב ההכשרה - לבידוד. רוב המקרים נרשמו בבסיס הר קרן, שהוא חלק ממתחם האימונים של גבעתי ונמצא סמוך לבסיס קציעות. 

צפיפות בחדר. החיילים בבידוד צפיפות בחדר. החיילים בבידוד צפיפות בחדר. החיילים בבידוד

 

בימים האחרונים טענו לוחמים כי פיתחו תסמינים שאופייניים להדבקה בנגיף, וסיפרו כי שהו ב"בידוד" במגורים צפופים עם בין שישה לשמונה חיילים בחדר או באוהל. לפי טענות הלוחמים, גם כמות המזון שסופקה להם במהלך הבידוד הייתה מועטה והמיזוג בחדרים לא פעל.

 

אמו של אחד הלוחמים אמרה ל-ynet: "הבידוד שם הפך למדגרה אחת גדולה ובכל פעם מאריכים מחדש את תקופת הבידוד עם גילוי של עוד נשא. צריך להוציא אותם משם בהקדם, אני לא מבינה למה לא העבירו אותם כבר למתקני הבידוד וההחלמה הייעודיים כמו זה שהצבא פתח מחדש באשקלון במקום לשפר בכל פעם משהו בטלאי על טלאי. זו חלמאות לשמה. הייתה השתדלות מצד המפקדים אך זה בבחינת פלסטר לכוויה".

 

כאמור, בעקבות פניית ynet שלשום לצה"ל, מסר קצין בכיר בבסיס כי צוות בדיקות מיוחד מפיקוד הדרום הגיע למקום כדי לערוך בדיקות לחיילים. כמו כן, טכנאי מזגנים נשלח לבסיס. הקצין הוסיף כי בצבא "הביאו רופא במילואים כדי לתגבר את הליווי לחיילים". עם זאת, הוא ציין כי הגישה לרופא כעת היא "במתכונת מינימום. כלומר, אנו פועלים לפי צורך ולא לפי רצון. התחלנו בבסיס פיילוט של מסדרי חולים בשיחות זום ושיפרנו את המענה התזונתי לחיילים שבבידוד".

 

לדברי הקצין, חלק ממסעות הכומתה לפלוגות יידחו בשל הבידוד ובהתאם תתעכב גם עליית הלוחמים מההכשרה לגדודים: "זה אירוע מתפרץ, אך הוא בשליטה". למרות ההדבקה בבסיס, בסוף השבוע האחרון יצאו חלק מהחיילים המשרתים במקום לחופשות בבתיהם. חלקם טען באוזני הוריו: "אין סדר בבסיס, אנחנו ישנים בחדרים צפופים לצד נחילי זבובים; אנו שותים מים מצלחות כי אין כוסות".

 

אחד ממפקדי הפלוגות השיב להורים שהעלו בפניו את הטענות: "אני מצפה מכם לגלות הבנה, לתמוך ולהוות אוזן קשבת. אנו, המפקדים, עושים הכול כדי לשמור על בריאות ילדיכם. יש להבין שזו תקופה שתחלוף - ונעבור אותה יחד בצורה נכונה ומבוקרת". הוא ציין כי לרופא בבסיס "יש בקרה ושליטה שמית על כל חייל בפלוגה, ואנו פועלים לפי תוכנית מסודרת למניעת התפרצות נוספת".

 

מדובר צה"ל נמסר כי "השבוע נמצאו בבסיס ההכשרות של חטיבת גבעתי עשרה חולי קורונה מאומתים.

 

"מרגע אבחון החולה הראשון ננקטו צעדים מחמירים לבידוד החיילים הרלוונטיים ביחידה, כך שנדרשו כ-150 משרתים בבידוד. התנאים בהם שוהים החיילים המבודדים הינם טובים והמזון המוגש להם זהה למזון המוגש לכלל היחידה".

עוד נמסר מצה"ל כי קיימת הפרדה מוחלטת בין המשרתים הנדרשים בבידוד לבין יתר משרתי הבסיס. "בנוסף", מסרו בצבא, "השבוע נערכו בדיקות קורונה למשרתים בבסיס שהחלו לפתח תסמינים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות