אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לביטוח לאומי יש נתונים על אלה שנזקקים באמת צילום: טל שחר

לביטוח לאומי יש נתונים על אלה שנזקקים באמת

לרשות המסים יש מידע מעודכן על כל העצמאים שהגישו בקשות סיוע. היא יכולה לחשב את הכנסת העצמאים ולקבוע מי עומד במבחן הכנסה ומי לא

19.07.2020, 07:07 | שחר אילן
ראש המועצה הלאומית לכלכלה פרופ' אבי שמחון מסביר שהוחלט לשלם את מענק הנעת הכלכלה לכל אזרח ולא להגביל אותו לפי עשירוני הכנסה בגלל ששילוב מבחן הכנסה היה לוקח שבועות ארוכים. אבל האמת היא שלביטוח לאומי יש מידע על ההכנסה של כל השכירים בישראל. ברור שהכנסת מבחן הכנסה תעכב את החלוקה. אבל חלוקת הכסף צפויה להיות ממילא מאוד איטית והדרגתית, בגלל הצורך לאתר מאות אלפי חשבנות בנק, שלא מוכרים לביטוח לאומי. לא בטוח שמבחן ההכנסה יכול להגדיל בהרבה את פקק המענקים שייווצר.

קראו עוד בכלכליסט

שמחון עצמו רצה לחלק כספים רק לשבעת העשירונים התחתונים, כלומר למעמד הנמוך ומעמד הביניים. במונחי הכנסה למשק בית זה יוצא עד כ־21,000 שקל למשפחה. הוא כאמור ויתר. אבל יכול להיות שהיה צריך לבחור שיטה סלקטיבית יותר. למשל, מובטלים פלוס קשישים פלוס נכים פלוס מי שמשתכרים עד ההכנסה החציונית, כלומר כ־8,000 שקל ברוטו לאיש. זה לא שלמי שמרוויח יותר לא קשה - כמעט לכולם קשה היום. אלא שאת הכסף צריך להעביר למשק לא דרך מי שקשה לו אלא רק דרך מי שקרס או במדרון לשם. כל שיטה אחרת היא לא מוסרית. וככל שמספר המקבלים יקטן, אפשר יהיה לתת מענק משמעותי יותר לכל אחד.

ההפגנה בכיכר רבין בשבוע שעבר, צילום: אי פי איי ההפגנה בכיכר רבין בשבוע שעבר | צילום: אי פי איי ההפגנה בכיכר רבין בשבוע שעבר, צילום: אי פי איי

העובדה שלביטוח לאומי יש רק מידע על הכנסות משכר יוצרת בעיה. אין לו מידע על הכנסות מהון ומשכר דירה, וזה אומר שמבחן הכנסה לא יסנן את כל מי שלא צריכים לקבל. יכול להיות שיקבלו מענק אפילו טייקונים שלא מושכים משכורת. אבל אחוז בני המעמד הגבוה שיקבלו תשלום יהיה קטן בהרבה מהמצב הבלתי נסבל הנוכחי שבו מתכוונים לתת עשרות אחוזים מהכסף למעמד הגבוה. בכל מקרה אפשר ליצור מנגנון ערעור למי שיקבע שאינו זכאי.

לביטוח לאומי יש בעיה עם 400 אלף העצמאים משום שנתוני העצמאים שלו נכונים רק ל־2018. מי שיש לו, לעומת זאת, מידע מעודכן על כל העצמאים שהגישו בקשות סיוע זו רשות המסים. לה לא צריכה להיות שום בעיה לחשב את הכנסת העצמאים ולקבוע מי עומד במבחן הכנסה ומי לא. אגב, במקרה של העצמאים יכול להיות שצריך לקבוע בכלל מבחן אחר - כל עצמאי שהכנסותיו נפלו מעל אחוז מסוים, יהיה זכאי למענק.

הבעיה היא שמדינת ישראל לא ערוכה לחלק כסף לכל אזרחיה מהסיבה הפשוטה שמעולם לא עשתה את זה. קצת לפני פסח חילק ביטוח לאומי מענק של 500 שקל לחגים. למרות שזה היה קל בהרבה, זה לקח שבועיים. כל מטרות היעד היו מקבלי קצבאות, שלביטוח לאומי יש כל הפרטים שלהם. אך אין לו פרטים מעודכנים על רוב הגברים בני פחות מ־67 וכן על נשים ללא ילדים או נשים שסיימו לקבל קצבת ילדים.

יכול להיות שהמסקנה היא שיש צורך במאגר מידע שיכלול חשבון בנק של כל אזרח. יכול להיות שהצורך בחשבונות כאלה בשעת חירום לא מצדיק את הקמת המאגר הכל כך רגיש הזה. בכל מקרה, כרגע זה חלב שנשפך. המדינה תדע להעביר כסף מהר לכל מי שמקבל קצבאות מביטוח לאומי או משלם לו ישירות. לכל האחרים ייקח לה כנראה שבועות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות