אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בר רפאלי ואמה ציפי הורשעו בעבירות מס בהסדר הטיעון; בר: "לא תראו אותי עוד בבית משפט" צילום: מוטי קמחי

בר רפאלי ואמה ציפי הורשעו בעבירות מס בהסדר הטיעון; בר: "לא תראו אותי עוד בבית משפט"

עפ"י ההסדר, ציפי רפאלי תרצה 16 חודשי מאסר ותשלם קנס של 2.5 מיליון שקל. בר תרצה רק 9 חודשי עבודות שירות ותשלם גם היא קנס של 2.5 מיליון שקל. נציגי הפרקליטות: "חלקה של ציפי במעשים גדול יותר, היא זו שניהלה את הכספים של בר"; גזר הדין יינתן ב-8 בספטמבר

20.07.2020, 14:52 | עמרי מילמן

בר רפאלי ואמה ציפי רפאלי הורשעו בעבירות מס במסגרת הסדר הטיעון בבית המשפט השלום תל אביב על ידי השופטת דנה אמיר.

קראו עוד בכלכליסט

עפ"י ההסדר, ציפי רפאלי תרצה 16 חודשי מאסר ותשלם קנס של 2.5 מיליון שקל. בר תרצה רק 9 חודשי עבודות שירות ותשלם גם היא קנס של 2.5 מיליון שקל.

בר וציפי רפאלי בביהמ"ש, צילום: מוטי קמחי בר וציפי רפאלי בביהמ"ש | צילום: מוטי קמחי בר וציפי רפאלי בביהמ"ש, צילום: מוטי קמחי

ההסדר קובע כי ציפי רפאלי מואשמת בשורת עבירות מס (השבת תשובה כוזבת על שאלה שנשאלה על פי הפקודה, שימוש במרמה, ערמה ותחבולה, השמטת הכנסה מדו"ח וכן בעריכת דו"ח לא נכון ומסירת ידיעות לא נכונות ללא הצדק סביר) ובר רפאלי מואשמת ב 12 עבירות לפי סעיף 217 לפקודת מס הכנסה - מסירת ידיעות לא נכונות ללא הצדק סביר.

"ציפי רפאלי ניהלה את הכספים של בר"

התובע בתיק הוא עו"ד אלעד פנחס מפרקליטות מיסוי וכלכלה. מייצגות איתו גם נוגה בליקשטיין שחורי ורינת ברנדל.

בטיעונים להסדר אמרו נציגי הפרקליטות כי נתנו משקל לכך שגילה של ציפי אינו צעיר וכי בר אם לשלושה ילדים קטנים. "כל נאשמת נותנת הדין על מעשיה שלה, אולם יש משקל גם שהן אם ובתה. לקחנו בחשבון את עברה הנקי גילה ומצבה הבריאותי של ציפי. לקחנו בחשבון לגבי בר שהיא אמא ל-3 ילדים שהקטן בהם הוא בן 7 חודשים", אמר נציג הפרקליטות.

עוד אמרו נציגי הפרקליטות כי "חלקה של ציפורה במעשים גדול יותר, היא זו שניהלה את הכספים של בר. היא זו שתכננה ונטלה את החלק העיקרי בביצוע המעשים בכתב האישום והיא זו שעמדה בקשר ישיר עם המייצגים וסיכמה להם את הנתונים שהוצגו בפני פקיד השומה. בר רפאלי היתה בגיל צעיר יחסית והמגעים עם פקיד השומה נוהלו על ידי דמות שאין קרובה ממנה. לכן (בר -ע"מ) רפאלי הואשמה בעבירות קלות יותר.

"כתב האישום לא מייחס מעשה פלילי בעצם ההצהרה של בר רפאלי שאינה תושבת ישראל, המעשה הפלילי הינו כאמור מרמה כלפי פקיד השומה המתבטאת בביצוע פעולות להסתרת חלק מזיקותיה של בר רפאלי לישראל ולאחר מכן במסירת הצהרות לא נכונות לפקיד השומה בנוגע לבדיקות אלה מדובר במעשים מתוכננים מתוחכמים ושיטתיים שבוצעו לאורך זמן.

"אם נשווה את המקרה הזה למקרה שבו אדם שאין ספק שהוא תושב ישראל משמיט הכנסות של 25 מליון שמחזיק חשבון בנק ולא מדווח עליהן כלל במקרה שהוושנו אליו מדובר בהשמטה מוחלטת של ההכנסה לפקיד השומה אין כל אפשרות לדון במיסוי ההכנסה במקרה דנן ההכנסה ידועה לפקיד השומה ויש ויכוח ונמסרו עובדות כוזבות לגבי חלק מהגורמים הרלוונטים בשאלת המיסוי", מסרו נציגי הפרקליטות.

"ענישה כלכלית כבדה ביותר"

במסגרת הקראת האישומים הציג התובע את האישום לפיו בר רפאלי "קיבלה לאורך השנים שורת טובות הנאה המכונות לעיתים 'הנחות סלבס' בתמורה להסכמה של הנאשמות שנוטלי טובות ההנאה יוכלו לעשות שימוש בשמה של בר במסגרת קידום מכירות ליחסי הציבור שלהן.  הנאשמות לא דיווחו על הכנסות אלו וכן הכנסות נוספות ממכירת בגדים ללא הצדק סביר".

עוד הוסיף כי "הנאשמות לא דיווחו על הכנסות אלו וכן הכנסות נוספות ממכירת בגדים ללא הצדק סביר. לקחנו בחשבון את הרישוניות באכיפה של מה שמכונה הנחות סלבס. לגבי נסיבות ביצוע העבירה של בר רפאלי לקחנו בחשבון כי נוהלה על ידי אמה ואת גילה הצעיר. בר נתנה לאורך התקופה אמון מלא באמה.

"שיקול מרכזי להסדר בהודיית הנאשמות טרם הגשת כתב האישום ונטילת אחריות זו מלווה גם בהסרת המחדל בכתב האישום שבוצעה טרם הדיון דנן. הסרת המחדל כוללת גם תשלומים עבור שנות מס שהתיישנו וגם ריבית והצמדה שולמו לקופת המדינה עשרות מליוני שקלים".

התביעה הזכירה גם כי כל אחת מהנאשמות ישלמו 2.5 מיליון שקל והגדירה זאת כ"ענישה כלכלית כבדה ביותר".

בר רפאלי, אביה רפי ואמה ציפי היום בביהמ"ש, צילום: יריב כץ בר רפאלי, אביה רפי ואמה ציפי היום בביהמ"ש | צילום: יריב כץ בר רפאלי, אביה רפי ואמה ציפי היום בביהמ"ש, צילום: יריב כץ

עורכת הדין מיכל רוזן עוזר, שמייצגת את ציפי אמרה בדיון כי "המשפחה של בר וציפי שמרו על בר. סיפור ההצלחה של בר, הוא הרבה מאד האנשים שעטפו אותה ודאגו לה. ציפי רפאלי לוקחת אחריות על מעשיה. היא פעלה עבור בתה במציאות פיננסית מורכבת. זה לא מוריד מעניין ההרשעה או נטילת האחריות".

רוזן-עוזר הוסיפה כי "הנקודה הכי כואבת בתיק הזה, היא הנקודה האישית. כתב האישום הוא מסמך משפטי ומתאר סיפור של עבירות מס מאחורי המילים היבשות האלו יש משפחה. יש הרבה תיקים של מנהלי עסקים והבעלים שלהם בתיק הזה אנחנו לא מדברים על מנהלת עסקים ודוגמנית על אלא על אם ובתה. מארג יחסים מורכב. עולם ומלואו של כאב שמוחל בתוך המשפחה. ציפי רפאלי תמיד רצתה הכי טוב עבור בתה והיא משלמת מחיר מאד כבד והוא כבד הרבה יותר שמדובר באם ובת. אין פה אחחד בחדר שלא מבין את המחירים האישיים המשפחתיים והרגשיים שכרוכים בהליך הזה. לא רק את הקרבן של העולם שלה ואת העונש הכבד מאד שהיא לקוחת על עצמה אלא כאב לא פחות גדול את המחיר שבתה משלמת. האירוע שלנו עוד יותר כואב כי הוא זוכה לפרסום, ברור שהפרסום הוא חלק מהחיים ואור הזרקורים אבל שבאים לאירועים כאלו זה גובה עוד מחיר".

עורכת הדין של בר, רותי ליטבק, אמרה בדיון, כי "ענישה של 9 חודשי מאסר בעבודות שירות וקנס 2.5 מליון שקלים היא ענישה משמעותית ומכאיבה. היא הולמת את העבירות והנסיבות של ביצוען ונסיבותיה האישיות. איזון ראוי בין נסיבות העבירה שנעברו ללא כוונה להתחמק מתשלום מס ובין הנסיבות האישיות של הנאשמת", בהמשך הוסיפה כי "בר מתחרטת חרטה כנה ואמיתית".

עו"ד רותי ליטבק ובר רפאלי, צילום: יריב כץ עו"ד רותי ליטבק ובר רפאלי | צילום: יריב כץ עו"ד רותי ליטבק ובר רפאלי, צילום: יריב כץ

לדבריה "בתקופה הרלוונטית היא (בר-ע"מ) הייתה בעיצומה של קריירה בינ"ל בחו"ל שנוהלה ע"י אמה במסירות דאגה ואהבה היא הייתה במערכת יחסים זוגית וארוכת שנים עם אזרח אמריקאי. כל שאיפותיה המקצועיות התרכזו בחו"ל וכתוצאה מכך היא ראתה את מרכז חייה בחו"ל ולפיכך טענה כי אורחות חייה שוללים את מבחן התושבות בישראל".

בנוגע להנחות הסלב שקיבלה בר אמרה כי "היא הראשונה למיטב ידיעתי שעמדה לדין בגין עניינים אלו למרות שהיא לא היחידה שקיבלה הנחות מסוג זה".

 

"לא תראו אותי יותר בין כותלי בית המשפט"

 

בתום הדיון אמרה בר לשופטת: "מאוד לא מתאים לי להיות פה. אני מתחרטת על מעשי ויכולה להגיד הייתי בת 20 וקצת. היום אני במקום אחר. אני יכולה להבטיח לגבירתי שלא תראו אותי יותר בין כותלי בית המשפט. היום אני במקום אחר אני מתנהלת אחרת עם המעסיקים שלי ואני מבקשת לשקול זאת בהחלטתך.

ציפי רפאלי אמרה: "המעמד קשה לי מאד. אני לוקחת אחריות למעשיי ואני מבקשת מבית המשפט לכבד את ההסכם שלנו עם הפרקליטות ביחס אלי ולבתי לשים את זה מאחורינו".

השופטת אמיר קבעה כי גזר הדין יינתן ב-8 בספטמבר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות