אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התקפלות הלפרין מול שסטוביץ תעלה לציבור הישראלי ביוקר צילום: יריב כץ

פרשנות

התקפלות הלפרין מול שסטוביץ תעלה לציבור הישראלי ביוקר

לפי הסיכום בין הצדדים, שסטוביץ לא יוכל אמנם לדווח יותר לקולגייט העולמית על מספרים סידוריים של מוצרים, אבל די בפרטים שכן הותר לו לדווח לה, כדי להביא לפגיעה בתחרות

22.07.2020, 17:15 | רועי ברגמן

הממונה על התחרות מיכל הלפרין יש מערך דברור יעיל וטוב. היום חשף כלכליסט כי רשות התחרות הגיעה להבנות עם שסטוביץ – אחת היבואניות הגדולות בישראל המשמשת בין היתר כיבואנית הבלעדית של קולגייט בישראל - לפיהן תוכל החברה להמשיך לדווח, כלומר "להלשין", לקולגייט העולמית על יבוא מקביל של מוצרי קולגייט שנעשה בישראל.

זמן קצר לאחר הפרסום מיהרה רשות התחרות לשגר הודעה לעיתונות שבה נטען כי "בית הדין נתן תוקף של פסק דין להוראת הממונה האוסרת על שסטוביץ לדווח לקולגייט העולמית על הימצאות משחות שיניים של קולגייט מיבוא מקביל".

אבל גם הודעת הניצחון הזו של הרשות, לא משנה את העובדות שנמצאות בבסיסה: הלפרין התקפלה מול שסטוביץ, והעניקה לה אישור להמשיך ולפעול בדרך שפוגעת בתחרות.

בניגוד לרעש התקשורתי שיצרה הלפרין סביב מאבקה בשסטוביץ על הפגיעה שייצר, לכאורה, ביבוא המקביל של מוצרי קולגייט, הרי שאקורד הסיום הוא ניצחון אדיר לשסטוביץ, הפסד גדול להלפרין והפסד עצום לציבור.

יוני שסטוביץ, צילום: דניאל בר און יוני שסטוביץ | צילום: דניאל בר און יוני שסטוביץ, צילום: דניאל בר און

לפי הסיכום בין הצדדים, שסטוביץ לא יוכל אמנם לדווח יותר לקולגייט העולמית על מספרים סידוריים של מוצרים, אבל די בפרטים שכן הותר לו לדווח לה, כדי להביא לפגיעה בתחרות. בהודעתה של הלפרין הוצנע המשפט הבא: "שסטוביץ תוכל לקיים שיח מסחרי עם קולגייט ולהתייחס במסגרתו לייבוא מקביל אך ורק ולמטרת קבלת הצעות ערך תחרותיות מקולגייט, שיאפשרו לשסטוביץ להציע הצעות טובות יותר לצרכנים בישראל".

תקראו את זה שוב: שסטוביץ תדווח על יבוא מקביל רק כדי שהצרכנים בישראל ישלמו פחות. האם הממונה על התחרות באמת מאמינה ששסטוביץ, שהפכה לשם נרדף ליוקר המחיה בישראל בהשוואה לחו"ל, זו שהלפרין עצמה יצאה נגדה בחריפות בעבר ואיימה לקנוס אותה בגלל התנהלותה הדורסנית, היא שתחולל תחרות בשוק

ותוריד את המחירים?

ומה לגבי התנהלותה של שסטוביץ בעבר, זו שבגינה פתחה הלפרין בשימוע נגד החברה? גם כאן רשות התחרות העדיפה להימנע מעימות. "החלטת בית הדין או הוראת הממונה לא עסקו בשאלה האם שסטוביץ הפרה את הוראות החוק". במילים אחרות, מכל הרעש התקשורתי סביב השימוע לחברה, לא נותר דבר.

אז מה הפלא שבשסטוביץ חגגו היום? הנה מה שמסרה החברה לתקשורת אחרי הפרסום בכלכליסט: "אנו שמחים כי רשות התחרות הבהירה כי הנחיות הרשות מופנות להתנהלות עתידית בלבד של שסטוביץ ולא בטענות להפרת חוק". גם שם יודעים היטב, שעם או בלי "תנאים נוקשים" שהטילה עליהם הרשות, הם יצאו עם ידם על העליונה.

תגיות