אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשקיע חובב המזראטי והפוקר שהצליח להדהים את וול סטריט מהבריכה צילום: רויטרס

המשקיע חובב המזראטי והפוקר שהצליח להדהים את וול סטריט מהבריכה

בועז ויינשטיין, בן להורים ישראלים ומנהל קרן גידור המתגורר באחוזה בניו יורק, הצליח מאז פרוץ הקורונה להוסיף לאחוזה שלו גם מגרש טניס ובריכה. איך הוא עשה את זה? בזכות מסחר אגרסיבי שהשיג לו תשואה מדהימה של יותר מ-90%. מיהו המשקיע המסתורי, שנחשב לגאון שחמט, אוהב להמר בגדול וזכה בעבר במזראטי בטורניר פוקר

29.07.2020, 15:25 | בלומברג

מגיפת הקורונה משתוללת ומנהל קרן הגידור סאבא קפיטל מנג'מנט (Saba Capital Management), בועז ויינשטיין, מייצר כסף מתוך בית הקיט שלו. מאז פרצה המגיפה הספיק ויינשטיין לשפץ את האחוזה שלו בסאגפונאק שבמדינת ניו יורק ולהוסיף לה מגרש טניס, בריכה וחדר משחקים בסגנון לאס וגאס. כשניו יורק נכנסה לסגר, הוא עזב את המשרד שלו בבניין קרייזלר ובדומה לעשירים רבים אחרים ממנהטן התמקם מחדש בלונג איילנד. אולם, בניגוד לשאר האנשים בסביבתו ויינשטיין מנצל את הזמן כדי להרוויח הרבה כסף.

קראו עוד בכלכליסט

הוא הגדיל את רווחיו בכל חודש השנה הודות למסחר באשראי ונגזרים של חברות כמו וויירקארד והקמעונאיות סטייפלס ומייסי'ס וצבירת קרנות נאמנות זולות. בעקבות זאת, הוא רשם ביצועים טובים יותר מאשר שאר קרנות הגידור, כולל רווח מעורר השתאות של 90% לאחר שנים של החזר לא אחיד. בנוסף, הוא הצליח למשוך השקעות חדשות של מיליארד דולר לסאבא קפיטל מנג'מנט המנהלת כעת נכסים בשווי 3 מיליארד דולר. יש לו עוד מרחב נוסף לרווחים, אף שהמניות והאג"ח מתאוששים.

בועז וטלי ויינשטיין, צילום: גטי אימג בועז וטלי ויינשטיין | צילום: גטי אימג'ס בועז וטלי ויינשטיין, צילום: גטי אימג

"השווקים נמצאים במקום לא יציב עכשיו. אני מסתכל על חמשת החודשים הבאים ויש מידה רבה של אי ודאות", אמר בריאיון טלפוני שהעניק לסוכנות בלומברג. הוא מתייחס בהקשר זה להכל - החל מהתפתחות המגיפה ועד לבחירות בארה"ב והיחסים עם סין. "יש שיבושים כיום שהם גדולים כפי שהיו לפני שלושה חודשים". להערכתו, יהיו מהלכים נוספים שניתן יהיה לבצע כששיעורי חדלות הפירעון רק ילכו ויעלו.

סוחר בטוח בעצמו

הרווחים הגדולים הגיעו בדיוק בזמן לוויינשטיין (47). לפני השנה הנוכחית והמוצלחת, ויינשטיין שהחל לעבוד כמשקיע ב-2009 הרוויח החזר שנתי של כ-3% - פחות מההחזר הממוצע על קרן של אג"ח מוניציפלי. עבור חברה שהמוטו שלה הוא להרוויח בתקופות סוערות, העשור שהגיע לאחר המשבר הפיננסי הציע הזדמנויות מעטות, שכן הפדרל ריזרב שמר על ריבית קרובה לאפס. הנכסים של הקרן הלכו והצטמצמו משיא של 5.6 מיליארד דולר ב-2012. כעת כשהמגיפה יצרה את תנודות השוק האלימות ביותר מזה למעלה מעשור, הוא משגשג.

בועז ויינשטיין, צילום: רויטרס בועז ויינשטיין | צילום: רויטרס בועז ויינשטיין, צילום: רויטרס

המתווה הכללי של העלייה המטאורית של ויינשטיין והנפילות הנלוות ידועים היטב בוול סטריט. לאביו הייתה סוכנות ביטוח בברוקלין, ואמא שלו עבדה כמתרגמת, שניהם ישראלים. בגיל 16 הוא כבר היה מאסטר בשחמט, וכבר בגיל 27 עבד כמנהל בדויטשה בנק. במשך עשור עד 2008 השיג לבנק הגרמני רווחים גדולים, אך הפסיד 1.8 מיליארד דולר חודשים ספורים לפני הפיצול המתוכנן של חטיבת המסחר.

ויינשטיין נחשב לסוחר בטוח בעצמו, שאוהב לדחוף את עצמו לקצה. במהלך אירוע ידוע, אחד מחבריו בדויטשה אתגר אותו למשחק שחמט שבו נדרש לשבת כשגבו מופנה ללוח. הוא ניצח את המשחק בתוך פחות משעתיים. אגדה אהובה נוספת בקרב העמיתים שלו מספרת כיצד זכה במכונית מזראטי בטורניר פוקר של מפורסמים. הפרט הפחות ידוע הוא שוויינשטיין חזר לאסוף את המכונית שנה לאחר מכן כשהשיג את רישיון הנהיגה שלו.

הוא נותר בטוח בעצמו גם לאחר שהפסיד כסף בסאבא בחמש מתוך 11 השנים האחרונות. לדבריו, מרבית הקרנות מהסוג שלו לא שרדו את העשור האחרון.

האם תוכנית התמריצים בארה"ב תשבש את התוכניות שלו?

עם זאת, בכירים בתעשייה ואנשי אקדמיה מעריכים כי התקופה הטובה שחווה ויינשטיין לא תימשך זמן רב. תוכנית התמריצים הנרחבת של הפד, הכוללת רכישת נכסים והתחייבות לשמירה על ריבית נמוכה בעתיד הנראה לעין, עשויה לפגוע בו. אולם ויינשטיין טוען כי "כל כך הרבה חברות הגיעו לחדלות פירעון או קרובות לחדלות פירעון, למרות כל הדברים שהממשל עשה".

חלק ניכר מהעסקאות של ויינשטיין נוגעות לביטוח מפני חדלות פירעון (CDS), שמרוויחים מהן במקרה של חדלות פירעון של הלווה. הפעולות של הפד ניפחו את המחירים על חלק מהאג"ח בדרגת זבל, וויינשטיין החל למכור CDS של חברות בדרגת השקעה כמו ורייזון ו-AT&T, וכן ביצע רכישה של אג"ח בסיכון גבוה של חברות כמו דבון אנרג'י ו- Targa Resources.

הוא מרוויח מחברות שהמניות והאג"ח שלהן מספרות סיפורים סותרים. וויירקארד, חברת עיבוד התשלומים הגרמנית הנמצאת במרכז שערוריית חשבונאות היא אחת מהן. ויינשטיין מכר CDS שפוקעים בדצמבר והשתמש ברווח כדי לקנות אופציות PUT על המניות, שהיו זולות מכיוון שהחברה הייתה אהודה על המשקיעים הגרמנים. "גם אם האג"ח היה יורד לאפס עדיין מרוויחים כסף. זה רווח בטוח לנו", אמר.

וויירקארד. מקור רווח, צילום: רויטרס וויירקארד. מקור רווח | צילום: רויטרס וויירקארד. מקור רווח, צילום: רויטרס

באופן כללי ויינשטיין מחפש חברות שהאג"ח שלהן בשפל וה-CDS זול יחסית. הרעיון הוא להחזיק בעמדות לונג ושורט כדי להרוויח בכל מקרה. הוא ביצע עסקאות מסוג זה עם סטייפלס, Rite Aid ומייסי'ס.

"יוני היה אחד החודשים הטובים ביותר שלנו השנה, אפילו שהשווקים בירידות", אמר ויינשטיין, "זה שוק מסובך, והוא משרת היטב את האסטרטגיה שלנו".

ארמניו שטינו, שותף בחברת ניהול ההון פלקון, מאמין שרצף ההצלחות של ויינשטיין ימשיך, והוא הגדיל את ההשקעה שלו בחברה. בדומה, גם קרן הגידור של סטיבן כהן וביל אקמן הפקידו אצלו כספים השנה.

ויינשטיין שומר על פרופיל נמוך, שכן אשתו טלי מתכוננת לרוץ לתפקיד התובעת המחוזית של מנהטן. הוריה עברו להתגורר איתם בלונג איילנד, שם הם מגדלים ירקות ותרנגולות באחוזה הסמוכה לאחוזת הקיץ של מנהל קרן הגידור המיליארדר דיוויד טפר.

הוא אמנם לא מצליח להשתמש בחדר הפוקר בתדירות כפי שהיה רוצה, אך מצליח למצוא זמן לעתים למשחק פוקר בזום עם מנהלי קרנות גידור אחרים. "פוקר הוא אנלוגיה מעולה לחיים", מסכם פיל הלמות, שחקן מקצועי שהוזמן לחלק מהמשחקים המקוונים, "בפוקר מפתחים גישה שעובדת. בועז היה חכם במיוחד והצליח למצוא את הגישה שעובדת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות