אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקרוב בבנק: מחיר מוזל למוקד טלפוני צילום: רויטרס

בלעדי לכלכליסט

בקרוב בבנק: מחיר מוזל למוקד טלפוני

בנק ישראל מבצע הפחתה זמנית, לחצי שנה, במספר עמלות במערכת הבנקאית בעקבות המשבר הכלכלי; השינוי הראשון שעליו הוחלט בפיקוח על הבנקים הוא יצירת עמלה חדשה בגין פעולות שמבצעים ללקוחות במוקד הטלפוני, שתעמוד על 2.5 שקלים

05.08.2020, 08:23 | עירית אבישר

בנק ישראל מבצע הפחתה זמנית, לחצי שנה, במספר עמלות במערכת הבנקאית בעקבות המשבר הכלכלי, כך נודע ל"כלכליסט".

השינוי הראשון שעליו הוחלט בפיקוח על הבנקים הוא יצירת עמלה חדשה בגין פעולות שמבצעים ללקוחות במוקד הטלפוני. עמלה זו תעמוד על 2.5 שקלים, ותחליף את עמלת הפקיד הנגבית היום - במחיר של 6 שקלים בממוצע - גם בעבור ביצוע פעולות במוקד הטלפוני.

קראו עוד בכלכליסט

בניין בנק ישראל בירושלים , צילום: רויטרס בניין בנק ישראל בירושלים | צילום: רויטרס בניין בנק ישראל בירושלים , צילום: רויטרס

בעקבות פרוץ מגפת הקורונה חלה עלייה חדה - של כ־60% - בפניות למוקדים הטלפוניים של הבנקים. בנקודות מסוימות לאורך המשבר, כמו בעת פרסום מתווה הקפאת ההלוואות, הפנייה למוקדי הבנקים היתה גבוהה במאות אחוזים לעומת השגרה.

לאור ריבוי השימוש במוקדים, הוחלט בבנק ישראל להתאים את העלות מ־6 שקלים בממוצע לעד 2.5 שקלים, היות שעלות התפעול של המוקד לבנק נמוכה יותר לעומת עלות של פקיד בסניף שמבצע את הפעולה.

בנוסף, בעקבות המשבר הוחלט להכניס לפיקוח את העמלה המשולמת בגין מכתב התראה מעו"ד של הבנק - אחרי ההודעה הראשונה מהבנק — שבגינה משלמים עמלה של 5 שקלים. כיום עמלה זו אינה מפוקחת והיא עומדת בממוצע על סכום של 200-150 שקל. לאור החשש כי צפויה עלייה בפיגור בתשלומים של לקוחות בעקבות המשבר ובשימוש בהתראות מעורכי דין, הוחלט בבנק ישראל להכניס את העמלה הזו לפיקוח ולקבוע לה תקרה של עד 50 שקל.

הצעד השלישי שעליו הוחלט הוא ביטול דמי כרטיס בגין כרטיס בחיוב מיידי (דביט). היות שמדובר בעיקר באוכלוסייה חלשה, בנק ישראל מבקש לפטור אותם מעמלת כרטיס לתקופה של חצי שנה.

תגיות