אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת האופיואידים: משרד המשפטים האמריקאי דורש 18.1 מיליארד דולר מפרדו פארמה צילום: שאטרסטוק

פרשת האופיואידים: משרד המשפטים האמריקאי דורש 18.1 מיליארד דולר מפרדו פארמה

זאת לעומת הערכות של יצרנית האוקסיקונטין במסגרת הליך פשיטת הרגל, כי הסכום שיידרש ממנה יעמוד על 10 מיליארד דולר. הדרישה עלולה לשבש את ניסיונותיה המתמשכים להגיע להסדר עם מדינות בארה"ב שתובעות אותה בגין פרשת האופיואידים

05.08.2020, 10:15 | שירות כלכליסט

משרד המשפטים האמריקאי דורש 18.1 מיליארד דולר מיצרנית התרופות פושטת הרגל פרדו פארמה (Purdue Pharma), כך מדווח הוול סטריט ג'ורנל. דרישה זו עלולה לשבש את הניסיונות המתמשכים של החברה להגיע להסדר עם מדינות בארה"ב שתובעות אותה בטענה שעזרה לייצר את משבר האופיואידים. זאת לעומת הערכת החברה שבמסמכי פשיטת הרגל נכתב כי ההסדר יעמוד על 10 מיליארד דולר. 

קראו עוד בכלכליסט

הסכום הגבוה מצויין במסמכים שהגיש משרד המשפטים כחלק מהליך פשיטת הרגל של פרדו, והוא משקף את האופי וההיקף של החקירות הפליליות והאזרחיות שנמשכות שנים סביב יצרנית האוקסיקונטין.

אוקסיקונטין שייצרה פרדו פארמה, צילום: שאטרסטוק אוקסיקונטין שייצרה פרדו פארמה | צילום: שאטרסטוק אוקסיקונטין שייצרה פרדו פארמה, צילום: שאטרסטוק

החקירות ניסו לקבוע האם שיטות השיווק וההפצה של תרופות האופיואידים שיצרה החברה הפרו חוקים נגד שוחד ומיתוג כוזב. החקירות האזרחיות בודקות את החשד שפרודו הציעה שוחד לרופאים ולרוקחים כדי לעודד אותם לחלק יותר מרשמים לאוקסיקונטין. כמו כן החברה חשודה בכך שהסתירה כספים מהנושים שלה.

מפרודו נמסר בתגובה כי החברה בדיונים מול משרד המשפטים להסדרת החקירות. ממשרד המשפטים סרבו להגיב.

לפי המסמכים, במשרד המשפטים מעריכים כי התביעות האזרחיות יסתכמו בקנסות של 2.8 מיליארד דולר, אך לפי החוק המזון, התרופות והקוסמטיקה (Food, Drug and Cosmetic Act) הסכום עשוי להיות גבוה פי 3. במקרה של הגשת כתבי אישום פליליים, במשרד המשפטים ציינו כי ידרשו קנס של 6.2 מיליארד דולר והחרמה של 3.5 מיליארד דולר נוספים.

פרודו הגישו בספטמבר בקשה להגנה מפני פשיטת רגל בניסיון להגיע להסדר בשווי מיליארדי דולרים עם המדינות והרשויות השונות שהגישו נגדה תביעות. הטענה העיקרית הייתה ששיטות השיווק האגרסיביות שבהן נקטה החברה הובילו להתמכרות רחבת ההיקף לאופיואידים. בחברה הכחישו את ההאשמות וטענו כי הם מחויבים לעזור לפתור את משבר ההתמכרות.

מייסדי פרדו פארמה ריימונד שנפטר ואשתו בוורלי סאקלר, צילום: Perdue Pharma מייסדי פרדו פארמה ריימונד שנפטר ואשתו בוורלי סאקלר | צילום: Perdue Pharma מייסדי פרדו פארמה ריימונד שנפטר ואשתו בוורלי סאקלר, צילום: Perdue Pharma

עד כה לא התערב משרד המשפטים בהליך פשיטת הרגל או ההסדר מול המדינות, והמסמכים הנוכחיים הגיעו לידי הוול סטריט ג'ורנל לפני פרסומם הרשמי. מדובר במסמכים הנדרשים מכל צד הדורש לקבל כספים מחברה בפשיטת רגל.

מאז הכניסה להליך פשיטת רגל החברה מנהלת דיונים על האופן בו תחלק את מאגר הנכסים המוגבל שלה בין הנושים. חלק מנקודות המחלוקת נוגעות לסכומי הכסף שהבעלים, בני משפחת סאקלר, יעבירו מהונם האישי. כאמור, במסמכי פשיטת הרגל העריכו בחברה כי ההסדר יעמוד על 10 מיליארד דולר. לפי מקורב, 3 מיליארד דולר מכל הסדר יגיעו ממשפחת סאקלר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות