אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל משרד הבריאות "חלק מהתלמידים לא יחזרו ללימודים ב-1 בספטמבר". גלנט: "יוצרים פאניקה" צילום: אלכס קולומויסקי

מנכ"ל משרד הבריאות "חלק מהתלמידים לא יחזרו ללימודים ב-1 בספטמבר". גלנט: "יוצרים פאניקה"

מנכ"ל משרד הבריאות בריאיון לאולפן ynet: "רוצים שהשנה תיפתח כרגיל, זה תלוי בשיעור התחלואה וההדבקות". בישיבת ועדת החינוך הטיל שר החינוך את האחריות לסגירה הצפויה של החינוך המשלים על ראש הממשלה החלופי בני גנץ: "אני קורא לו לאשר מיידית את הצעת התקציב. לא ניתן להעביר את הכסף לטובת החינוך המשלים כל עוד אין תקציב"

10.08.2020, 13:26 | שחר אילן ו-ynet

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, אמר היום (שני) בריאיון לאולפן ynet כי "ייתכן שכיתות ד' ומעלה לא יחזרו לבתי הספר ב-1 בספטמבר". לדבריו, "אנחנו דנים יחד עם הפרויקטור פרופ' רוני גמזו ואנחנו רוצים שהשנה תיפתח כרגיל. זה תלוי בשיעור התחלואה וההדבקות".

בתגובה לדברים, שר החינוך יואב גלנט תקף את פרופ' לוי במרומז בוועדת החינוך ואמר: "יש כאלה שזורקים חצאי אמיתות ויורים בנגמ"ש וזה יוצר פאניקה מיותרת בציבור" 

קראו עוד בכלכליסט

לדבריו, "יש מתווה שגובש יחד עם האוצר והחינוך, אבל אין עדיין החלטה. אנחנו מקווים שנוכל לפתוח את הגנים ואת כיתות א' עד ג'".

גורמים במשרד החינוך אמרו בתגובה לכך: "הכישלון שלו בהתמודדות מול המשבר הבריאותי, ולקיחת הסמכויות ממנו על-ידי פרופ׳ גמזו, מביאים אותו לצעדים נואשים של חבלה במאמץ הלאומי של פתיחת מערכת החינוך בזמן וניסיון לזריעת פאניקה מיותרת בקרב הציבור הרחב". לדברי פרופ' לוי, היחסים בינו לבין פרופ' גמזו טובים והוא ציין שפרויקטור הקורונה "עושה עבודה טובה".

פרופ פרופ' חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות | צילום מסך: לע"מ פרופ

לאחר אמירתו של פרופ' לוי, התכנסה ועדת החינוך, התרבות והספורט לדיון על פתיחת שנת הלימודים. הדיון התקיים לראשונה בנוכחות השר גלנט ומנכ"ל המשרד עמית אדרי, לאחר שהשניים החרימו דיוני קודמים. יו"ר הוועדה, חבר הכנסת רם שפע, אמר בראשיתה: "אני מברך את השר גלנט שנמצא כאן. נשאיר את מאורעות העבר מאחור ונעשה הכל כדי שהשנה הזאת תתחיל כסדרה, למרות האתגרים הרבים בגלל הקורונה".

גלנט עקץ את יו"ר הוועדה ואמר כי "אני מקווה שזה נכון שהוועדה רוצה לסייע, ולא לעכב את ההתקדמות". הוא המשיך בפירוט התוכנית של משרדו לשנה הקרובה: "אנחנו רוצים להקנות לתלמידים בריאות, חינוך והשכלה. כל אלה לא פשוטים בשנה הזו. אנחנו מנסים להתגבר על הקורונה כמה שאפשר. החינוך וההשכלה בשנה הזו לא יהיו מושלמים וזהים למה שהיינו רוצים לעשות בשנה רגילה".

יואב גלנט שר החינוך , צילום מסך: לע"מ יואב גלנט שר החינוך | צילום מסך: לע"מ יואב גלנט שר החינוך , צילום מסך: לע"מ

שר החינוך תקף בדבריו את הפרויקטור פרופ' גמזו, ששוקל לדחות את פתיחת שנת הלימודים ומאשים את המפיצים ידיעות על כך ב"זריעת פניקה על ידי אנשים ללא סמכות".

בנוסף הטיל גלנט את האחריות לסגירה הצפויה של החינוך המשלים - כולל הפגיעה בנוער נושר וסגירת הצהרונים - על ראש הממשלה החלופי בני גנץ, שדורש תקציב דו-שנתי.

גלנט הבהיר כי הוא מתכוון לפתוח את שנת הלימודים ב-1 בספטמבר. "הממשלה אישרה את התוכנית שלי", אמר, "רק שם אפשר להחליט אחרת. רצוי לא להרבות באמירות שמכניסות פניקה בציבור". לדבריו, דחיית הפתיחה עד אחרי החגים משמעותה דחייה בשישה שבועות. זאת, לדבריו, במקום לפתוח ב-1 בספטמבר, לגלות את הבעיות ואת התקלות ולהשתפר אחרי החגים. "אני מתנגד לכך בכל תוקף".

גלנט המשיך לנקוט את הקו שעל פיו משרד החינוך כמעט אינו מתבטא על סכנת הסגירה של החינוך המשלים ואינו מנהל מאבק בנושא זה. בסוגיה זו הסתפק שר החינוך בהאשמת ראש הממשלה החלופי בני גנץ: "יש באוצר 1.5 מיליארד שקלים מוכנים להפעלה לטובת החינוך המשלים במערכת החינוך, ובכלל זה תוכניות קרב והיל״ה ועוד רבות אחרות. לא ניתן להעביר את הכסף כל עוד אין תקציב מאושר למדינה", אמר. "אני קורא מכאן, מכנסת ישראל, ליו״ר כחול לבן בני גנץ, לאשר מיידית את הצעת התקציב כדי לשחרר את הכסף ולמנוע את ביטול החינוך המשלים את פיטוריהם של אלפי עובדי הוראה״.

פרופ' לוי: "מורגש עומס בבתי החולים"

בריאיון לאולפן ynet הוסיף פרופ' לוי כי החל להיות מורגש עומס בבתי החולים, והדבר עלול לדבריו לתת את אותותיו באופן הטיפול ובאיכותו. "הייתי רוצה לראות את התחלואה יורדת לסדר גודל של כ-400 ביום, אבל זה לא פשוט וכרוך בסגר מוחלט", אמר. "אנחנו נמנעים מזה. אם נצליח לרדת לפחות בחצי ולהוריד את מקדם ההדבקה למתחת לאחד, נאמר שאנחנו בדרך לשם".

יממה לאחר שאושר מתווה לפתיחת אירועי תרבות, אמר פרופ' לוי כי "אני חושב שההגבלות העיקריות צריכות להיות על ההתקהלויות במקומות סגורים ופתוחים. צריך להגביל התקהלויות גם אם זה לא נוח".

 
צילום: AFP

פרופ' לוי התייחס גם לסכסוך העבודה שעליו הכריזה ההסתדרות הרופאים, ואמר כי הוא אופטימי באשר למציאת פתרון שימנע את השבתת המערכת. "ניתן מענה למצוקה הרופאים", הוסיף.

על מתווה השמיים הפתוחים הסביר: "יש כבר שש מדינות שאזרחיהן יוכלו להיכנס לישראל ללא בידוד. אני לא רואה איך אזרחי ישראל יוצאים מהארץ כשאנחנו מדינה אדומה. אנחנו עושים ככל שביכולתנו כדי שזה ייצא לפועל". הוא סירב להתחייב לתאריך היעד שנקבע במקור, 16 באוגוסט

תגיות