אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יפאורה: הרבעון החזק בשוק המשקאות נפגע ממשבר הקורונה

יפאורה: הרבעון החזק בשוק המשקאות נפגע ממשבר הקורונה

הרבעונים השני והשלישי הם בדרך כלל הרבעונים החזקים בענף המשקאות, אך השנה רשמה יפאורה ירידה של 13% במכירות הרבעון השני ל-217.4 מיליון שקל, הרווח הנקי נפל ב-14.8% ל-26.4 מיליון שקל; הסגר וההגבלות הובילו לירידה במפגשים החברתיים, והביקוש למשקאות נחלש

20.08.2020, 17:26 | נורית קדוש

משבר הקורונה גבה מחיר מחברת המשקאות יפאורה שמחזיקה בין היתר במותגים ספרינג, שוופס ותפוזינה.  

קראו עוד בכלכליסט

מדוחות כלל משקאות המחזיקה ב-30.45% מחברת המשקאות יפאורה, עולה שיפאורה ספגה ירידה במכירות וברווחיות וחתמה את הרבעון עם ירידה של 14.8% ברווח הנקי שעמד על 26.4 מיליון שקל.

החברה רשמה ברבעון השני ירידה של 13% במכירות שהסתכמו ב-217.4 מיליון שקל. הירידה נגרמה בין היתר מהסגר והמגבלות שהוטלו בשל מגפת הקורונה, וצמצמו את המפגשים החברתיים והאירוח המשפחתי. גורם נוסף לירידה הוא עיתוי חג הפסח שחל השנה בתחילת אפריל, כך שחלק מהקניות לקראתו נרשמו ברבעון הראשון, בעוד בשנה שעברה חל פסח באמצע אפריל ורוב הקניות לכבודו נרשמו ברבעון שני. 

בעקבות הירידה במכירות, ירד הרווח הגולמי ב-13.6% ל-102 מיליון שקל. שיעורו מהמכירות ירד ל-46.9% לעומת 47.1% בתקופה המקבילה אשתקד.

המגמה השלילית חילחלה לשורת הרווח התפעולי שירד ב-12.4% ל-35.9 מיליון שקל.

הפגיעה במכירות וברווח ברבעון משמעותית, שכן היקף המכירות של משקאות קלים במהלך השנה מושפע מעונתיות, על כן ברבעונים השני והשלישי המכירות גבוהות יותר ביחס לרבעונים הראשון והרביעי

הירידה בשווקים גבתה מחיר

בנוסף להשפעה על הפעילות השוטפת, התמודדה החברה עם ירידות הערך בשווקים הנובעות מהתפשטות הקורונה. במהלך הרבעון הכירה יפאורה בהפסדים מירידות ערך השקעתה בניירות ערך בהיקף של 1.7 מיליון שקל. חלקה של כלל משקאות בהפסד הוא חצי מיליון שקל.

המגבלות שהוטלו בעקבות משבר הקורונה, השפיעו באופן שלילי על חלק מלקוחות החברה דבר שהוביל לירידה בביקושים ברבעון השני והגבירו את סיכוני הגבייה בגין חלק מיתרת הלקוחות.

החברה בחנה את השפעת האירוע על סיכוני הגבייה של יתרת הלקוחות, תוך התחשבות בענפי הפעילות בהם הם פועלים ובביטוחי האשראי הקיימים בגינם ולהערכתה, ההפרשה הקיימת מספקת.

כפי שנחשף בכלכליסט, יפאורה חתמה על הסכם עם ענאן שמשום, יבואן ומשווק מותג האנרגיה בלו, להקמת חברה שתעסוק בתחום מיחזור בקבוקי פלסטיק ותיקרא "גרין פט מיחזור". החברה החדשה מוקמת בשותפות עם חברה קיימת של שמשום, בשם גרין פט, שמקימה בימים אלה מפעל חדשני למיחזור בקבוקים בפארק התעשייה קדמת הגליל, סמוך לצומת גולני.

תגיות