אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צה"ל תקף בעזה בתגובה לשיגור הרקטה צילום: YNET

צה"ל תקף בעזה בתגובה לשיגור הרקטה

טנקים תקפו מטרות צבאיות של חמאס בדרום הרצועה. אתמול יורטה רקטה ששוגרה מעזה ואזעקות צבע אדום נשמעו בשדרות וביישובים נוספים. על רקע המבוי הסתום במגעים לרגיעה, בצה"ל נערכים לסבב הסלמה של כמה ימים. ארגוני הטרור בעזה איימו: "נגיב על כל פגיעה של ישראל"

22.08.2020, 07:54 | ynet
ההסלמה בדרום: טנקים של צה"ל תקפו הבוקר (שבת) עמדות צבאיות של חמאס בדרום רצועת עזה. כך מסר דובר צה"ל. זאת, בתגובה לשיגור הרקטה אמש מעזה לישראל.

 

אתמול נשמעו אזעקות צבע אדום בשעה 21:27 בשדרות וביישובים איבים, ניר עם וארז שבמועצה האזורית שער הנגב. מצה"ל נמסר כי רקטה אחת שוגרה לשטח ישראל ויורטה על-ידי מערכת כיפת ברזל.

 

תקיפה בעזה (ארכיון), צילום: YNET תקיפה בעזה (ארכיון) | צילום: YNET תקיפה בעזה (ארכיון), צילום: YNET

בלילה שבין חמישי לשישי נורו לשטח ישראל 12 רקטות, רובן במטח של שבע רקטות לעבר שדרות. אחת מהן הצליחה לחדור את מערך ההגנה של כיפת ברזל, ופגעה ישירות בבית בעיר. באירוע לא היו נפגעים, אך נגרם נזק לבית. צה"ל תקף בתגובה ברצועת עזה יעדים של חמאס, ובין היתר פגע בפירי כניסה למנהרות של הארגון ובמתקן לייצור רקטות.

 

ראש העיר שדרות אלון דוידי מתח אתמול, עוד לפני שיגור הרקטה, ביקורת קשה על התנהלות הממשלה. "‏בשבוע שכולם מדברים על שלום תמורת שלום - לי לא ברור באיזה עולם מדובר. אצלנו יש מלחמה, יש טילים ויש חוסר ביטחון בסיסי לתושבינו. ראש הממשלה ושר הביטחון אתם צריכים להתעורר. תושבי שדרות ועוטף עזה חוטפים טילים ורצים למקלטים. הילדים שלנו חיים בשגרת חירום בזמן שמחבלי חמאס וג'יהאד בעזה".

 

 

בצה"ל קיימו אתמול הערכת מצב, שבה השתתפו שר הביטחון בני גנץ והרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי. בתום הדיון הוחלט לקדם מספר צעדי מוכנות של פיקוד הדרום, חיל האוויר ואמ"ן, לקראת אפשרות של מספר ימי קרב, שיכללו מאות יעדים שיותקפו ברצועה לצד מאות מטחי רקטות לעבר יישובי הדרום.

 

מערך סוללות כיפת ברזל בדרום עובה וצה"ל הנחה את האזרחים שלא להתקרב לגדר הגבול עם הרצועה. בשלב זה אין הגבלות נוספות על האוכלוסייה בעוטף עזה, וטרם הוחלט על תגבור כוחות לאוגדה המרחבית האחראית על הגזרה.

 

לראשונה בשבועות האחרונים, כך מעריכים בצה"ל, את עיקר הרקטות בלילה האחרון שיגר ככל הנראה חמאס בעצמו, ולא באמצעות שלוחיו. הסיבה לירי הנרחב נוגעת לחשיבות הנכסים הצבאיים שצה"ל השמיד לחמאס בשבוע האחרון, לרבות אמש, בתגובה לעשרות בלוני הנפץ והתבערה שמופרחים מדי יום לעבר העוטף. היום הציתו בלונים שכאלו עוד 22 שריפות באזור העוטף. בתום הערכת המצב היום הזהיר גנץ כי חמאס "יספוג פגיעה קשה מאוד" אם ההסלמה תימשך. לדברי גנץ, "צה"ל ערוך, מגן וימשיך להגן על תושבי הדרום, יתקוף את התוקפים אותנו, ויפגע בהם פגיעה קשה מאוד. תושבי עזה סובלים מחמאס. אנחנו נמשיך להגן על תושבי הדרום ואזרחי ישראל".

בתום הערכת המצב היום הזהיר גנץ כי חמאס "יספוג פגיעה קשה מאוד" אם ההסלמה תימשך. לדברי גנץ, "צה"ל ערוך, מגן וימשיך להגן על תושבי הדרום, יתקוף את התוקפים אותנו, ויפגע בהם פגיעה קשה מאוד. תושבי עזה סובלים מחמאס. אנחנו נמשיך להגן על תושבי הדרום ואזרחי ישראל".

לפני כן איימו גם בעזה בתגובה למתקפות של צה"ל, על פי משוואת "הפצצה תיענה בהפצצה". הזרועות הצבאיות של ארגוני הטרור ברצועה פרסמו הצהרה משותפת שלפיה "ההתנגדות הגיבה ותגיב על כל פגיעה של ישראל במתקניה או כל כל תוקפנות נגד בני עמנו".

עוד נמסר מטעם ארגוני הטרור כי "לא נסכים לכך שהאויב משתמש באמצעים בדרכי שלום כגון הבלונים כתירוץ להפציץ יעדים של ההתנגדות. לא נאפשר לאויב להמשיך את המצור והעושק של עמנו, וזוהי זכותו של עמנו להביע בכל הדרכים המתאימות את סירובו למצור הזה".

מאחורי ההסלמה הנוכחית בדרום עומדות דרישותיו השונות של חמאס מישראל. המשלחת המצרית שמתווכת בין ישראל לחמאס כבר שבה לקהיר, אך ממשיכה במאמצי התיווך במטרה להגיע להבנה שתסיים את המתיחות.

עיקר המחלוקת בין הצדדים נוגע לסוגיות אזרחיות: ישראל מוכנה להמשיך לקדם תכנון פרויקטים אזרחיים גדולים לטובת הציבור העזתי, אך את ביצועם בפועל כורכת בקידום שחרור שני האזרחים הישראלים השבויים ברצועה, אברה מנגיסטו והישאם א-סייד ושתי גופות חללי צה"ל, הדר גולדין ואורון שאול ז"ל.

בנוסף, בחמאס דורשים להגדיל מחדש את מרחב הדיג ל-15 מיילים ימיים, להרחיב את אספקת החשמל והסולר ולהבטיח, מסוף ספטמבר, את חידוש והמשך המענק הקטארי החודשי - שאותו חמאס דורש להכפיל.

בצבא מעריכים כי הפרחות בלוני התבערה יימשכו גם בימים הקרובים כל עוד סוגיות אלו לא ייפתרו, אך דינמיקת התגובה של צה"ל – של המשך פגיעה ביעדים צבאיים של חמאס – עלולה להוביל להמשך ירי הרקטות, ומשם הדרך להסלמה כוללת קצרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות