אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המו"מ התפוצץ: משרד המשפטים בארה"ב צפוי להגיש תביעה נגד טבע על תיאום מחירים צילום: אביגיל עוזי

המו"מ התפוצץ: משרד המשפטים בארה"ב צפוי להגיש תביעה נגד טבע על תיאום מחירים

לפי בלומברג, המגעים בין הצדדים לפשרה בפרשת תיאום המחירים בשוק התרופות הגנריות לא עלו יפה, ומשרד המשפטים עשוי להגיש את התביעה עוד הלילה; בנוסף, בשבוע שעבר הוגשה נגד החברה הישראלית תביעה בגין תשלומים לא הולמים לשם ניפוח מכירות הקופקסון ונקבע לה שימוע בפרשת משככי הכאבים; המניה איבדה 0.9% בניו יורק

25.08.2020, 22:07 | סופי שולמן

מניית טבע ירדה במסחר בוול סטריט על רקע פרסום בבלומברג כי משרד המשפטים האמריקאי עומד להגיש תביעה פלילית נגד חברת התרופות הישראלית בפרשת תיאום המחירים. מקורבים ציינו לסוכנות הידיעות כי המגעים לפשרה התפוצצו וכי המסמכים יוגשו לבית המשפט אולי עוד הלילה לפי שעון ישראל. לפי האנליסט רוני גל, התביעה עלולה לעלות לטבע בנזקים של עד מיליארד דולר והדבר עלול לפגוע ביכולתה לגייס חוב חדש להשיג חוזים ממשלתיים.

קראו עוד בכלכליסט

הפרשה התפוצצה בסוף 2018 כאשר חקירה בארה"ב שנמשכה חמש שנים חשפה כי 19 יצרניות תרופות גנריות ובהן טבע, וכן בכירים בהן, יצרו בין השנים 2013 ו-2105 קרטל בפועל של תיאום מחירים ב-300 תרופות והקפיצו את מחיריהן - בחלק מהמקרים ביותר מ-1,000%. נגד טבע והחברות האחרות הוגשו בשנה שעברה תביעות מטעם 40 מדינות בארה"ב, בהובלת קונטיקט. "יש לנו ראיות מוצקות שמראות שחברות התרופות הגנריות זממו הונאה בסך של מיליארדי דולרים רבים נגד העם האמריקאי", מסר אז התובע של קונטיקנט בהודעה, "כולנו תוהים מדוע ביטוח הבריאות שלנו, ובעיקר התרופות במרשם, כל כך יקרים במדינה זו - וזו הסיבה העיקרית לכך".

לפי התביעה שהוגשה אז, "במשך שנים רבות תעשיית התרופות הגנרית פעלה תחת ההבנה בין היצרניות הגנריות שלא להתחרות זו בזו ובמקום זאת להתפשר על מה שהמתחרים מכנים 'נתח הוגן'". בכתב התביעה מצורפות שתי טבלאות לשנים 2013 ו־2014, שבמהלכן בוצעו 1,389 שיחות ו־941 שיחות בהתאמה. מרבית השיחות, 89% ב־2013 ו־83% בשנה שלאחריה, בוצעו על ידי מספר מצומצם של בכירים של טבע עם עמיתיהם. "רבות - אם לא כל - התקשורות עסקו בנושאים שנידונו לאורך התביעה הזו", נכתב. עוד נכתב כי לא רק בכירי טבע דיברו עם עמיתיהם, כולם דיברו עם כולם, אלפי פעמים "בכדי לוודא את הדבקות בקונספירציה הרחבה". עתה מדובר כאמור בתביעה צפויה של משרד המשפטים.

טבע, צילום: רויטרס טבע | צילום: רויטרס טבע, צילום: רויטרס

תביעה זו מגיעה לטבע בעיתוי אומלל לאחר שבשבוע שעבר הוגשה נגדה גם תביעה מטעם משרד המשפטים לפיה במסווה של תרומות לעמותות צדקה שמסייעות לחולים כרוניים, ביצעה בפועל טבע תשלומים בלתי הולמים (kickbacks) שנועדו לנפח את המכירות של קופקסון, תרופת הדגל שלה לטיפול בטרשת נפוצה.

כן נקבע לה תאריך - ה-26 באוקטובר - לשימוע בבית המשפט בניו יורק בפרשת שיווק משככי הכאבים הממכרים, וזאת לאחר שנתבעה כי עשתה זאת "תוך שימוש בדרכי הונאה". יצרנית התרופות הישראלית נותרה מחוץ להסדר שעומד להיחתם בין משרד המשפטים לבין ג'ונסון אנד ג'ונסון ושלוש מפיצות התרופות שישלמו יחד 26.4 מיליארד דולר

מטבע לא נמסרה תגובה.

תגיות