אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה לאדלשטיין: מנהל חטיבת בתיה"ח הממשלתיים מתפטר צילום: Youtube

בלעדי לכלכליסט

מכה לאדלשטיין: מנהל חטיבת בתיה"ח הממשלתיים מתפטר

ד''ר ארז און הודיע על פרישתו לאחר חצי שנה בלבד בתפקיד. זאת מאחר ששר הבריאות לא מעוניין לפעול להפיכתה של החטיבה לרשות לעצמאית - על אף תמיכה מקיפה במהלך, לרבות בדו"ח מבקר המדינה

31.08.2020, 09:28 | אדריאן פילוט

אם לא היו מספיק צרות לשר הבריאות, יולי אדלשטיין, בתקופת הקורונה, הנה הגיעה עוד אחת: באופן מפתיע, ואחרי חצי שנה בלבד מאז כניסתו לתפקיד, ד''ר ארז און, מנהל חטיבת בתי חולים הממשלתיים, הודיע על התפטרותו. און צפוי לעזוב את המשרד ב-1 באוקטובר.

קראו עוד בכלכליסט

חטיבת בתי החולים הממשלתיים אחראית על ניהולם של 11 בתי החולים הממשלתיים הכלליים (לרבות שיבא ורמב"ם) ושל 13 בתי החולים הפסיכיאטריים והגריאטריים שגם הם בבעלות המדינה. לפי דו"ח מבקר המדינה והמלצות של ועדות רבות, על אותה חטיבה בתוך המשרד ותחת פיקוחו של המנכ"ל, להפוך לרשות עצמאית, וזה בדיוק מה שהובטח לאון כשקיבל על עצמו את התפקיד. עם זאת, גורמים בתוך המשרד מסרו כי השר אדלשטיין אינו מתכוון לקדם את המהלך הזה ואינו מעוניין בו.

שר הבריאות יולי אדלשטיין, צילום: youtube שר הבריאות יולי אדלשטיין | צילום: youtube שר הבריאות יולי אדלשטיין, צילום: youtube

ארז און, צילום: יוטיוב ארז און | צילום: יוטיוב ארז און, צילום: יוטיוב

דו"ח מבקר המדינה שהתפרסם השנה בדק את הבעייתיות הגלומה בתופעה שמכונה "הכובע הכפול של משרד הבריאות בבתי החולים" קרי, הוא גם בעלים של חלק ניכר ממערכת האשפוז (הבעלים האחרים הן הכללית ושאר עמותות) אך פועל במקביל כ"רגולטור" של אותם בלי חולים, שיחד מגלגלים עשרות מיליארדי שקלים לשנה. נזכיר כי סעיף האשפוז הוא המשמעותי ביותר בסל הבריאות ומהווה כ-43% מסך הסל. הדו"ח מצא כי משרד הבריאות נוקט בפועל באפלייה בפני בתי חולים ומסייע בעיקר לאלו שבבעלותו.

גורמים בכירים במערכת הבריאות הסבירו כי המשרד ירחיב את סמכויות החטיבה ויהפוך אותה לעצמאית "מתוך הבנה והכרה שזה מה שצריך להיות. המשרד תומך, והמנכ"ל (חזי לוי- א.פ.) תומך אבל יש חוסר יכולת להניע את התהליך. און הבין שזה לא יקרה והם מעלים טענות כמו 'זה לא הזמן'. ההתפטרות של און מסמלת את קריסתה של אותה חטיבה", סיכם הבכיר.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "ד"ר ארז און ביקש לסיים את תפקידו ב-1 באוקטובר. הדבר נעשה בתיאום מלא עם מנכ"ל משרד הבריאות ושר הבריאות. השר והמנכ"ל נענו לבקשתו. הודעה רשמית מהמשרד תצא במהלך התקופה הקרובה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות