אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תיק האשראי ליהלומים של אגוד צנח בגלל עזיבת מאירוב

בלעדי לכלכליסט

תיק האשראי ליהלומים של אגוד צנח בגלל עזיבת מאירוב

חברת פנינסולה שאמורה לרכוש את תיק האשראי לענף היהלומים של הבנק, הודיעה כי התיק התכווץ ב־35% בתוך חודש בלבד; המשמעות - ההנחה על שווי הנכס תגדל

02.09.2020, 07:27 | עירית אבישר

ביום שני פרסמה חברת האשראי החוץ־בנקאי פנינסולה, שאמורה לרכוש את תיק האשראי לענף היהלומים של בנק אגוד, כי התיק התכווץ ב־35% בתוך חודש בלבד ל־57 מיליון דולר.

ל"כלכליסט" נודע כי הסיבה המרכזית לכך נובעת ממעבר של לקוח אחד מבנק אגוד לבנק דיסקונט: משפחת מאירוב, העוסקת בתחום היהלומים ואחת מבעלי השליטה בבית ההשקעות מור (40%).

קראו עוד בכלכליסט

כזכור, בשבועות הקרובים אמור לצאת לדרך המיזוג של בנק אגוד לתוך בנק מזרחי טפחות. רשות התחרות התנתה את המיזוג בכך שאגוד ימכור את תיק האשראי ליהלומים שלו, מכיוון שבנק אגוד ומזרחי טפחות חלשו על 40% משוק האשראי לענף זה. בסופו של דבר פנינסולה חתמה על הסכם לרכישת התיק בדיסקאונט של מעל ל־30%.

העסקה עדיין לא יצאה לפועל, ואמורה להיות מושלמת במקביל למיזוג, אלא שבינתיים נראה כי היא הולכת ומתכווצת.

כאמור, ביום שני דיווחה פנינסולה כי תיק האשראי של בנק אגוד ליהלומים ירד מ־87 מיליון דולר בסוף יולי ל־57 מיליון דולר היום, וציינו כי הירידה נובעת מאשראי שנפרע. גורמים במערכת הפיננסית מציינים כי בניגוד לענפים אחרים, עיקר האשראי בענף היהלומים מורכב ממספר קטן יחסית של לקוחות, דוגמת משפחת מאירוב.

בנוסף, ענף היהלומים בישראל נמצא בתקופה קשה עוד טרם משבר הקורונה, שרק הוחרפה עם תחילת המשבר. במצב שכזה ליהלומנים קטנים קשה יותר לשרוד, וחלקם של היהלומנים החזקים גדל.

בהסכם בין פנינסולה לאגוד יש מנגנון שמתאים את גובה התשלום להיקף הנכסים בתיק, וגם עומק הדיסקאונט במכירת התיק גדל ככל שהנכסים בו קטנים יותר. במצב הנוכחי, הדיסקאונט שבו הוא יימכר יעמוד על 45%.

 

מיכה אבני מנכ"ל פנינסולה מיכה אבני מנכ"ל פנינסולה מיכה אבני מנכ"ל פנינסולה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות