אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יש עתיד בלי לפיד? צילום: עומר מסינגר, צילום מסך

פרשנות

יש עתיד בלי לפיד?

הכרזתו של עופר שלח, על רצונו להתמודד בפריימריז מול יאיר לפיד על תפקיד יו"ר המפלגה, עשויה דווקא להועיל לה. בינתיים טוענים גורמים במפלגה: אין ללפיד סיבה לחשוש

02.09.2020, 16:47 | צבי זרחיה

דרישתו של ח"כ עופר שלח מיו"ר מפלגתו יאיר לפיד, לקיים פריימריז על ראשות המפלגה, והודעתו שיתמודד מול לפיד במידה ויערכו - הכניסה את הרשימה לטלטלה. עד כה, אף חבר כנסת מהמפלגה לא העז לצאת בפומבי נגד לפיד, ששיריין את מעמדו כיו"רה עד 2025.

קראו עוד בכלכליסט

לח"כ לשעבר עדי קול בעצם הראו את הדרך החוצה לאחר שלא ממש התיישרה; הח"כ והשר לשעבר יעקב פרי נאלץ להתפטר מהרשימה לאחר פרשת שיפוץ קורות החיים שלו, כשטען ששירת בצה"ל; ואילו שר החינוך לשעבר שי פירון עזב את המפלגה לאחר קדנציה אחת כשר חינוך. ח"כ עליזה לביא הורחקה לאמצע הרשימה ונשארה אשתקד בחוץ, וניתן לה פיצוי בדמות מנהלת מרכז הרצל; ח"כ פנינה תמנו שטה נשארה בחוץ, חזרה כחברת כנסת, ועברה לכחול לבן.

עופר שלח ויאיר לפיד, צילום: עומר מסינגר, צילום מסך עופר שלח ויאיר לפיד | צילום: עומר מסינגר, צילום מסך עופר שלח ויאיר לפיד, צילום: עומר מסינגר, צילום מסך

עם זאת, אי אפשר להשוות את שלח לאף אחד מהשמות המוזכרים כאן. שלח הוא חבר קרוב של לפיד כבר 30 שנה והיה שותפו להקמת המפלגה ב-2012. הוא דמות אהודה במפלגה, מחוקק נמרץ וחרוץ שיודע את העבודה הפרלמנטרית, וזוכה לחשיפה ציבורית רחבה. כל השנים גיבה שלח את לפיד, ולפיד גיבה את שלח. הבוקר פירסם שלח ברשתות החברתיות את דרישתו לקיים פריימריז על ראשות המפלגה.

"אני אתמודד וזה מתחיל, זה חייב להתחיל, מבחירות מקדימות, מיידיות ופתוחות, לתפקיד יו"ר המפלגה. אני אתמודד, ואשמח אם יהיו גם אחרים", כתב. "כשקמה יש עתיד נקבע כי בחירות כאלה יתקיימו עוד לפני הכנסת ה-21. מאז הוזז המועד פעמיים - במהלכים חשאיים, ללא שיתוף הח"כים של המפלגה והפעילים שלה. בינתיים חלפו שמונה שנים ועוד מעט חמש כנסות. יש עתיד היא היום תנועה בוגרת וחזקה, עם קבוצת אנשים מעולה. הגיע הזמן לקיים מה שהבטחנו.

"בליל הבחירות האחרונות, עוד לפני פירוק כחול לבן, אמרתי שכדי להציב אלטרנטיבה לימי ביבי החשוכים לא מספיק להגיד 'אנחנו נקיי כפיים' ולעמעם כל מסר אחר. צריך לגבש ולהציג אלטרנטיבה רעיונית שלמה, בכלכלה ובביטחון ובפוליטיקה ובכל תחומי החיים. צריך להגיד אותה בבירור, בלי לזגזג ובלי להתפתל. זה נכון שבעתיים בימי המשבר הנוכחי, מהגדולים שידענו.

"וזה מתחיל, זה חייב להתחיל, בבחירת מנהיג שיציג כך את הפתרונות שלו ויזכה עליהם לאמון. נקבע את הכללים. נקבע את המועד. ניערך, נבנה ונקיים תוך כדי זה בירור אמיתי מי אנחנו. בלי זה, לא נהיה אלטרנטיבה ולא ננצח".

הדברים של שלח זכו למענה מלפיד: "עופר שלח ויאיר לפיד דיברו כמובן לפני הודעת שלח על רצונו בפריימריז ביש עתיד, כפי שהם מדברים על כל דבר כבר שלושים שנה. אנחנו בוחנים את הנושא למול מוסדות המפלגה, הסיעה והשטח שלה".

העניין הוא שביש עתיד אין מוסדות של המפלגה: אין מרכז, את מתפקדים. יש רכזי שטח, ופעילים. כדי לקיים בחירות ליו"ר יש להקים מוסדות של המפלגה, ואפילו לפתוח אותה להתפקדות. מדובר בשינוי של ממש באופיה של יש עתיד. לפיד די סולד מישיבות של מרכז מפלגה כפי שקיימות בליכוד ובמפלגת העבודה. מצד שני הוא יתקשה לסרב להצעה לפריימריז על ראשות המפלגה פן יותקף ויתפס כרודן ושליט יחיד.

כך או כך, הנהגת פריימריז על ראשות המפלגה לא תזיק לה, וגורמים המקורבים ללפיד מעריכים שהוא צפוי לזכות ברוב. במקרה כזה, שלח יהפוך להיות מספר 2 וידחק אחורה את משה בוגי יעלון, מאיר כהן ואחרים.

אם זה לא יקרה, ושלח יזכה - לא ברור מה יהיה עתידה של יש עתיד.

תגיות