אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגליל הפכו את משבר הקורונה להזדמנות- והקימו 10 סטארטאפים צילום: יואל פלדמן

בגליל הפכו את משבר הקורונה להזדמנות- והקימו 10 סטארטאפים

עד לפני שנה וחצי לכל סטארטאפיסט היה ברור: הוא יצטרך לשהות את רוב זמנו במרכז הארץ, בין הרצליה ות״א. עד שקמה Xlr8, תכנית האצה לסטארטאפים הממוקמת בקרית שמונה, המאפשרת ליזמי הייטק צפוניים להגשים את החלום ועוד קרוב לבית

09.09.2020, 12:44 | בשיתוף Xlr8

שיתוף פעולה מבורך בין אראל מרגלית, משרד הכלכלה והעיר קרית שמונה, שהחל לפני כחמש שנים, מתוך מטרה להפוך את אזור הצפון למרכז יזמות ומצויינות בתחום המזון והחקלאות, הוליד את Xlr8 (אקסלרייט), תכנית האצה לסטארטאפים, הכי צפונית בארץ, של הסוכנות לעסקים קטנים, מעוף-טק, Margalit Startup City ובשיתוף חברות עסקיות כמו בנק הפועלים וסיסקו.

המחזור הראשון היה מוצלח ביותר, עם 20 סטאראפים שהתקבלו לתכנית מתוך למעלה מ-130 שהגישו בקשה. יחד הם השלימו גיוס של 10 מיליון ש״ח. כעת מציגים ב- 8 XLR את בוגרי המחזור השני: 10 סטארטאפים חדשים וחדשניים, כשכל אחד מהם בא מתוך מטרה להפוך את החיים של כולנו לטובים יותר, כל אחד בתחומו. אירוע הדמו-דיי שלהם התקיים אונליין, עקב משבר הקורונה, שבאורח פלא פתח חלון הזדמנויות חדש לחיבור יזמים מצפון הארץ עם האקוסיסטם של ההייטק בישראל, הממוקם ברובו במרכז הארץ.

אראל מרגלית, יו״ר קרן הון סיכון JVP ו-Margalit Startup City ושל ארגון ״יוזמה לאומית״, וממקימי Xlr8: "זהו חלק מהסיפור החדש של הגליל. גאה לראות יזמים מקומיים מהגליל, עושים את קפיצת המדרגה והופכים רעיונות ומחקרים מדהימים לסטארטאפים פורצי דרך. לפני חמש שנים הצבנו חזון להפוך את הגליל העליון למרכז מצויינות חדש בישראל, והיום אנו רואים את המציאות בשטח. משבר הקורונה יצר כאן בגליל גם הזדמנות חדשה. מודל העבודה מרחוק כמעט וביטל את המימד הגיאוגרפי שאתגר אותנו לא פעם, ומאפשר לנו לחבר כעת בין יזם מקריית שמונה לבכירי הטכנולוגיה הישראלית, ולמעשה מייצר גשר שלא היה טרום הקורונה. המטרה שלנו ברורה: לייצר ליזמים בגליל את אותם תנאים להצליח כמו ליזמים במרכז". 

אביחי שטרן, ראש העיר קריית שמונה: ״לפני מספר שנים היה לי רעיון, רציתי להפוך אותו לסטארטאפ, אך לא היו לי הכלים, הידע והאנשים שיכוונו אותי ונאלצתי לוותר על החלום. תכנית Xlr8 מהווה עבורי ועבור היזמים הצעירים של קריית שמונה סגירת מעגל והזדמנות לחלום בגדול.

יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים, המלווה את התכנית, ראובן קרופיק: "יזמות וחדשנות הן מנוע הצמיחה של מדינת ישראל. בנק הפועלים, במסגרת פעילותו הענפה ברחבי הארץ, חותר לקדם מוביליות כלכלית, תעסוקה ויזמות. אני שמח על שיכולנו לתמוך ביזמים מקריית שמונה, עיר בעלת פוטנציאל אדיר, אשר הולך ומתממש לנגד עינינו בשנים האחרונות. אנו מחויבים תמיד, ובפרט בתקופה של משבר כלכלי שלא ידענו כמותו, להמשיך ולקדם התפתחות מבורכת זו, ולעודד יזמות מקומית, חדשנות טכנולוגית ומנועי צמיחה חדשים למשק".

רן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה: "משבר הקורונה לימד אותנו רבות על חשיבותה של כלכלה מקומית, בעיקר בפריפריה הגיאוגרפית של מדינת ישראל. הסטרטאפים שהשתתפו באקסלרטור, עברו את כל התכנית בצל המשבר ומשמח לראות את הצלחתם. מרגש ונותן תקווה לראות הזדמנויות חדשות ומיזמים חדשים שהם דור העתיד של העסקים והמעסיקים בישראל".

לאקסלרטור הגלילי שותפים נוספים הפועלים בהתנדבות, ביניהם המכללה האקדמית תל חי, מכון המחקר מיגל, שר ייעוץ והדרכה, פישר בכר חן, ANAGAL NEXT ו- AMY CONSULTANTS ולמעלה מ30 מנטורים מרחבי הארץ.

התכנית האינטנסיבית בת 7 חודשים כללה בין היתר פיתוח עסקי, פיתוח מוצר, סדנאות תוכן, פ'יצינג, מתחם עבודה משותף, ומנטורינג מותאם אישית מצד אחד, מבכירי שחקני האקוסיסטם הישראלי כמו בנק הפועלים, JVP, פישר בכר חן, וממובילי האקוסיסטם הגלילי באקדמיה, במחקר ובתעשייה. הפוקוס הוא על פודטק, וכמחצית מעשרת הסטארטאפים במסלול ייעודי זה.

הנה הם עשרת הסטארטאפים החדשים של הגליל:

CoffeeVibe

לאחר 3 שנות מחקר השלימה החברה פיתוח טכנולוגיה המאפשרת ייצור משקה מעורר, המשלב בין פולי קפה ומיצי פירות טבעיים, תוך שליטה במינון הקפאין ובטעם המשקה. התוצאה היא מגוון משקאות מעוררים, מרעננים, וטעימים, המכילים אנטי-אוקסידנטים, ויטמינים וסיבים ממקורות טבעיים.

DynaFresh

חברה העוסקת באופטימיזציה של חיי המדף של פירות וירקות. החברה פיתחה מערכת טכנולוגית חכמה, לניבוי מועד הבשלות של הפירות והירקות ואת משך חיי המדף שלהם. נכון להיום 45 אחוז מכלל התוצרת החקלאית בעולם נזרקת לפח עוד לפני שלב המכירה, מטרת המערכת היא לצמצם את הבזבוז האדיר הזה.

אראל מציג את פדוטק בגליל בכנס הפודטק החשוב באיטליה, צילום: יואל פלדמן אראל מציג את פדוטק בגליל בכנס הפודטק החשוב באיטליה | צילום: יואל פלדמן אראל מציג את פדוטק בגליל בכנס הפודטק החשוב באיטליה, צילום: יואל פלדמן

!ONDEMIX

החברה מפתחת טכנולוגיות ערבוב ייחודיות, כשהמוצר הראשון שלה הינו מכשיר ביתי קומפקטי, להכנת רטבים ומטבלים, בכמות מדודה וממרכיבים טבעיים בלבד. החברה שמה לה למטרה להעניק לצרכן הביתי רטבים טריים, טעימים, ללא חומרים משמרים ולצריכה מיידית. צוות המיזם מביא ניסיון בתחומי הנדסת המכונות, הפיזיקה והביוטכנולוגיה ומלווה ע״ אנשי פיתוח עסקי מעולם המזון.

ClassifAI

החברה מפתחת מערכת לזיהוי מהיר, יעיל וזול של חיידקים במזון, הניתנת לשילוב בפס הייצור.

המערכת תזהה את סוג וכמות החיידקים במזון תוך שעות ספורות בלבד, לעומת בדיקות מעבדה מיקרוביולוגיות שאורכות 72 שעות.המערכת תחסוך זמן המתנה יקר מאוד לתעשיות החלב, הבשר והדגים.

AgriEye

החברה פיתחה מערכת לזיהוי מוקדם, מהיר ומדויק של מחלות במטעי תפוח. המערכת אוספת בזמן אמת תמונות ואינדיקטורים נוספים מהשטח, על ידי רובוטים, רחפנים, טלפונים או טרקטורים. זיהוי מוקדם של מחלות בעצי התפוח מסייע בהקטנה משמעותית של ריסוס המטעים ותוצרת פרי טובה יותר. המיזם מובל ע״י שני יזמים תושבי מג׳דל שאמס – ארץ התפוח.

VICIGO

פיתחה את Self-Align, המתאם הראשון והיחיד בעולם הפותר את בעיות חוסר הדיוק בין שתלים דנטליים לבין העבודה השיקומית המותקנת על גבם (דוגמת כתר). המוצר חוסך לרופא 50-80 אחוז מזמן העבודה הכולל, מאפשר דיוק מוחלט בין החלקים ובכך משפר את איכות ואורך חיי העבודה השיקומית. החברה נערכת להשקת המוצר בארה״ב ולאחר מכן באירופה. שוק השיקום על גבי שתלים מוערך בעולם בלמעלה מ-4 מיליארד דולר.

Shop-e

87% מהקונים באונליין מקבלים החלטה לביצוע רכישה לאחר התייעצות עם חברים ובני משפחה באמצעות שיח ברשתות חברתיות. Shop-e מאפשרת לצרכנים לבצע את שלב ההתייעצות בנקודת המכירה ובזמן אמת, באמצעות צ׳ט ייעודי הנמצא בעמוד המוצר. במקביל, היא מאפשרת לקמעונאים לאסוף מידע על הקונה בנקודת המכירה. המידע נאסף בצורה אנונימית ומאפשר להם לספק מענה אמיתי לצרכי הלקוחות.

BIP

החברה מפתחת מערכת לניהול וייעול תהליכי ניתוח התנהגות בשיטת ABA, השיטה המתקדמת והמצליחה ביותר המיושמת כיום ברחבי העולם, בעיקר במערכות חינוך ובתא המשפחתי לטיפול בילדים בעלי קשיים התנהגותיים שונים.

המערכת אוספת נתונים מדידים מהשטח, מזרימה את הנתונים בזמן אמת לכל הגורמים הנוגעים לילד, כמו מורים, הורים ומנתח ההתנהגות, ובכך מאפשרת אנליזה מהירה של המידע והתאמה מהירה לצרכי הילד המשתנים. המערכת צפויה לייעל באופן דרמטי את איכות הטיפול ומשכו.

GROOVEL 

אפליקציה ליצירת חווית טיול משותפת למשפחות וקבוצות חברים. האפליקציה משלבת משחקיות והמלצות לפעילות שטח, המאפשרות שילוב בין ההעדפות האישיות השונות של המשתתפים השונים בקבוצה. המיזם מובל ע״י שני מדריכי טיול מנוסים ממרום גולן ומאילת השחר, המתמחים בהדרכת טיולים מרתקים בעזרת חוויות משחקיות, המשלבות בין השאר גם שימוש בסמארטפונים וטאבלטים.

NABIGA  

כ-35% מהמזון המיוצר בענף המלונאות נזרק. Nabiga היא מערכת AI שמטרתה למנוע ייצור עודף של מזון. המערכת מקבלת נתונים המשפיעים באופן ישיר על הערכת כמויות המזון הנדרש להכנה, מעבדת אותם בזמן אמת ומספקת תחזית יומית ושבועית של צריכת המזון, דוח רכש מפורט לחומרי גלם ואפילו המלצות לשף לבניית תפריט מותאם. את החברה מלווים יועצים מובילים מעמותת The Natural Step, עמותה בינלאומית שהוקמה במטרה לצמצם את הייצור העודף של המזון בעולם.

סטארטאפים המעוניינים להיכנס לתכנית מוזמנים לבקר אתר הבית של Xlr8

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות