אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המבקר: לא אחקור את המיילים של שי ניצן, עוסק רק בביקורת מערכתית צילום: תדמית

המבקר: לא אחקור את המיילים של שי ניצן, עוסק רק בביקורת מערכתית

מתניהו אנגלמן הודיע על כך לשר המשפטים ולשר לביטחון פנים, לאחר שהתבקש על ידי יו"ר הכנסת יריב לוין והתנועה לאיכות השלטון לחקור את המיילים של פרקליט המדינה לשעבר, העוסקים בפרשת יעקב אבו אלקיען וחקירות רה"מ נתניהו

15.09.2020, 16:43 | שחר אילן

מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, החליט שלא לפתוח בבירור פרטני של המיילים של פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן, בפרשת יעקב אבו אלקיען וחקירות רה"מ בנימין נתניהו. הנושא ייבחן על ידו במסגרת ביקורות מערכתיות בתוכנית העבודה של השנה הבאה.

המבקר התבקש על ידי יו"ר הכנסת יריב לוין וגורמים נוספים בימין, וכן על ידי התנועה לאיכות השלטון לפתוח בחקירת הפרשה. זו לא הפעם הראשונה שהמבקר דוחה בקשות של הימין לחקירה בשל מדיניות הפסיביות הביקורתית שלו, שהייתה אחת הסיבות למינויו.

קראו עוד בכלכליסט

שי ניצן, צילום: אלכס קולומויסקי שי ניצן | צילום: אלכס קולומויסקי שי ניצן, צילום: אלכס קולומויסקי

בחדשות 12 נחשפה בשבוע שעבר תכתובות פנימיות של פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן, המעידה לכאורה על עיכוב חקירה נגד המפכ"ל בדימוס רוני אלשיך, שקבע בזמנו כי ההרוג באירוע הירי באום אל-חיראן הוא "מחבל". הסיבה להעלמת החקירה כביכול היא ההיתכנות שההחלטה תסייע לנתניהו בחקירות נגדו.

אנגלמן כתב היום (ג') לשרי המשפטים וביטחון הפנים, ליועמ"ש לממשלה ולמ"מ המפכ"ל, ועדכן כי לא יפתח בבדיקה פרטנית בעניין הטענות כלפי מח"ש, משטרת ישראל ופרקליטות המדינה. בהתאם להחלטת המבקר, לאחר שנועץ עם גורמי המקצוע במשרדו, הנושא ייבחן בצורה רחבה ומערכתית בתוכנית העבודה של שנת 2021.

המבקר כותב כי "בשים לב לחוק נציבות תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות על פיו תפקיד ביקורת המדינה על מייצגי המדינה בערכאות הינו במיקוד על ביקורת מערכתית ולא פרטנית, החלטתי לא לקיים בירור פרטני". עוד מוסיף המבקר, כי "הנני סבור, ובטוחני כי אמצא לכך הסכמה בקרבכם, כי בכל מערכת ציבורית, קיים צורך והכרח מתמיד לבדוק, לזהות ליקויים ולתקנם, שכן העשייה אינה מתקיימת ללא ביצוע שגיאות במעלה הדרך".

לדבריו, "הדבר תקף לגבי כלל משרתי הציבור בישראל, וכמובן אף לגבי המערכות בראשן אתם עומדים, אשר אמונות על חקר האמת ועשיית הצדק במדינתנו. עלינו לקיים בקרות ובדיקות לצורך זיהוי הפגמים, תוך חתירה מתמדת לשיפורם, על מנת שנוכל לטייב את פעילותינו, ובלבד שהדבר נעשה בשקיפות, ביסודיות, בשיח מכבד ובשים לב לאתגרים ולמכלול הנסיבות הרלוונטיות באותה העת".

המבקר אף עידכן כי קיים שיחה עם נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט (בדימוס) דוד רוזן, בה מסר לו את החלטתו לקיים ביקורת מערכתית. סוכם כי נושאים פרטניים ייבחנו על ידי הנציב רוזן בהתאם לשיקול דעתו ולסמכותו כמוגדר בחוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות