אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מצוקת הנדל"ן המניב: כשהקורונה דופקת בדלת, כדאי שתפתח לה חברת ניהול צילום: רן אביטל

מצוקת הנדל"ן המניב: כשהקורונה דופקת בדלת, כדאי שתפתח לה חברת ניהול

היצירתיות, החדשנות הטכנולוגית והיכולת להתאים את הנכס לתקופה הן המפתח לשימור המוניטין המותגי. רוחמה אברהם, מנכ"לית חברת השתתפויות בנכסים, מציגה את הגישה שתשנה את הענף וקוראת גם לרגולטור לקחת אחריות

18.09.2020, 09:30 | רוחמה אברהם

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן

ירידה של עשרות אחוזים בדמי השכירות, בתי עסק ומשרדים שנסגרים בזה אחר זה ושטחי מסחר שלמים שמוצעים למכירה – כבר ברור לכולם שמשבר הקורונה מכה בעוצמה גם בשוק הנדל"ן המניב. מנקודת מבטו של בעל הנכס, הנזק עלול להיות כפול: אובדן הכנסות בטווח המיידי, ופגיעה במותג עצמו, במוניטין של הנכס, לשנים ארוכות קדימה.

לנגיף הקורונה טרם נמצא אמנם חיסון, אולם לשתי התופעות המצוינות לעיל יש כבר כיום מענה אחד: חברת ניהול מקצועית. היכולת של חברת הניהול להתאים את תמהיל השירותים למציאות המשתנה ולהפגין גמישות, יצירתיות וחדשנות, היא שיוצרת את ההבדל מבחינת בעל העסק – יחד עם התאמות חיוניות מצד הרגולטור – בין להיות או לחדול.

קראו עוד בזירת הנדל''ן

השפעתה של חברת הניהול והאחזקה על ערך הנכס, שוויו והצלחתו היא רבה בכל עת, אך מתחדדת בתקופה הזאת שבעתיים – אם במתן פתרונות להקלה על השוכרים ובמניעת נטישה שלהם, ואם בחשיבה מחוץ לקופסה על אירועים שיגדילו את הביקוש והביקורים, במגבלות הברורות. זאת כדי להימנע ממצב של קומות רפאים, שגורר ירידה בשירותי התחזוקה ופגיעה בנראות ובהכנסות. הכלל הוא פשוט: כאשר הצרכים ודפוסי החשיבה בקרב הלקוחות משתנים, חברת הניהול נדרשת לנבא את המגמה ולהיערך מראש.

אם בעבר חברת ניהול איכותית נחשבה למותרות, היום כבר ברור לכל בעלי הנכסים שהתפשרות בבחירת חברת הניהול עלולה לסכן את הנכס כולו, וכפי שבעלי נכסים בודקים בשבע עיניים את הקבלן, כך הם חייבים לבחור את חברת הניהול באותה תשומת לב. ומה שנכון לבעלים, נכון גם לשוכרים: כשבוחרים דירה, משרד או מיקום לעסק, לא תמיד שמים דגש על חברת הניהול. אלא שהיא זו שמנהלת את הבניין, מתחזקת את המערכות ונותנת פתרונות בזמן אמת.

 

משרדים בתל אביב. "כפי שבעלי נכסים בודקים בשבע עיניים את הקבלן, כך הם חייבים לבחור את חברת הניהול", צילום: Cadeau Maestro/Pexels משרדים בתל אביב. "כפי שבעלי נכסים בודקים בשבע עיניים את הקבלן, כך הם חייבים לבחור את חברת הניהול" | צילום: Cadeau Maestro/Pexels משרדים בתל אביב. "כפי שבעלי נכסים בודקים בשבע עיניים את הקבלן, כך הם חייבים לבחור את חברת הניהול", צילום: Cadeau Maestro/Pexels

 

תחזוקה שווה ערך

מהי אמת המידה לחברת ניהול איכותית? ההון האנושי של החברה הוא הדבר החשוב ביותר. חברת ניהול נכסים חייבת להעסיק אנשי מקצוע מנוסים, שכן ההסתייעות בשירותיה אמורה להפוך את הנכס למתוחזק, מטופח ויפה יותר. זה מתחיל בדברים הקטנים לכאורה: ניקיון תמידי של הבניין ושטחיו הציבוריים, גינון וטיפוח שטחי הנוי, תחזוקת הלובי ומעטפת הבניין – כל אלו ועוד משדרגים את החזות ומעלים את ערך הנכס.

למותר לציין כי תדמית הנכס והמוניטין המותגי שלו "מזמינים" לקוחות, בין אם זה למגורים, לעסקים או להשכרה: מבחינתם, נכס שנראה טוב ומטופח מבחוץ, סביר להניח שמתוחזק גם מבפנים.

וזה כמובן לא עוצר שם. לחברת ניהול בעלת ניסיון, ותק בענף ויציבות כלכלית יש די קשרים ושיתופי פעולה עם אנשי מקצוע מתחומים רבים ומגוונים, שמאפשרים לה לנהל את הנכס בצורה המיטבית – בין אם זה בפתרון בעיות, בגביית כספים, בחיסכון במשאבים, בטיפול מקיף בפן הביטוחי ואפילו בהיבטים כמו יישוב סכסוכים. עניין נוסף שחשוב לשים אליו לב, ובפרט בהיעדר אסדרה חוקית של קריטריוני סף לחברת ניהול, הוא השקיפות שהיא נוקטת כבר משלב החתימה ובכל צעד ופעולה מול הבעלים והשוכרים.

Proptec Management - ניהול עד לרמת הקורקינט

כבר יותר מ-50 שנה מעניקה השתתפויות בנכסים שירותי ניהול לפרויקטים בפריסה ארצית. מגדלי הארבעה ובית ההסתדרות הציונית בתל אביב, בית גלים בחיפה, קניון הרים בגוש עציון, פארק ההיי-טק יקנעם ומתחם מגורים רחב ידיים במצפה רמון – אלו רק דוגמאות אחדות. לחברתנו דריסת רגל משמעותית גם בעולם המרלו"גים, שהופך רגיש במיוחד בזמן משבר, מחייב מיומנות ותחכום, וכל פספוס בתחזוקה השוטפת בו עלול לעלות במיליונים. היא מנהלת ומתחזקת את המרכז הלוגיסטי בצריפין, מהגדולים והמתקדמים בארץ, המשרת חברות כמו קוקה קולה, קימברלי חוגלה, קסטרו, גולברי, מחלבות גד ועוד.

מנכ"לית השתתפויות בנכסים, רוחמה אברהם. על הרגולטור להתגייס להגנת הענף, צילום: רן אביטל מנכ"לית השתתפויות בנכסים, רוחמה אברהם. על הרגולטור להתגייס להגנת הענף | צילום: רן אביטל מנכ"לית השתתפויות בנכסים, רוחמה אברהם. על הרגולטור להתגייס להגנת הענף, צילום: רן אביטל

 

כחברה בת של הסוכנות היהודית, רווחי החברה מוקדשים למשימות לאומיות-ציוניות כמו קליטת עלייה, מגורים לחיילים בודדים, חינוך, הכשרה ושימור הקשר עם יהדות התפוצות. במישור המקצועי, החברה מציבה לענף כולו סטנדרטים גבוהים של איכות, אמינות, יחס אישי, גמישות וחדשנות. היא מקפידה לנקוט יוזמות אסטרטגיות, לבחון הזדמנויות חדשות ולהתאים את עצמה לשינויים ולמגמות בענף ניהול הנכסים.

 

דוגמה טובה היא האחזקה המונעת, שמתאפשרת הודות לתעשיית הפרופטק (Property Technology) הצומחת בישראל – למשל, התקנת חיישנים שמאתרים תקלות בזמן כדי לחסוך הוצאות עתק וכאב ראש מיותר. החברה גם מקדמת בנייה ירוקה וניצול אנרגיות מתחדשות, ואף שדרוג והתאמה של מבנים קיימים לעולם הזה. היא דואגת להתאים את המתחמים לצורכי העידן, מעמדות טעינה לרכב חשמלי בחניה ומקומות לקורקינט חשמלי ועד רשת Wi-Fi מהירה ורציפה.

הניהול הטוטלי

המענה שמספקת חברת השתתפויות בנכסים הוא מקיף ומלא, בהתאם לגישת ה-Total Management המרכזת מנעד רחב של שירותים תחת קורת גג אחת: ייעוץ טרומי בנוגע למערכות ומתקנים משותפים בנכס המתוכנן; ניהול השכרות ומכירות; אחזקה של נדל"ן מניב, מסחרי ופרטי, תוך ביצוע התאמות ושינויים בנכס; השבחת נכסים; קידום תב"עות; ייזום פרויקטים וניהול הקמה; הסדרת זכויות ומעקב תכנוני.

בשורה התחתונה, אפשר לדמות חברת ניהול לבנק השקעות: אם הוא טוב, הוא יניב רווח מקסימלי גם בעת משבר. עם זאת, יש גבול למה שחברת ניהול מסוגלת לעשות. אני קוראת גם למדינה לגלות דינמיות – בהקלה במיסוי ובייעול ההליכים הביורוקרטיים לשינויי ייעוד של נכסים. ישראל ידעה בכל שנותיה לצאת ממשברים חמורים, וגם כעת מחובתנו לשלב כוחות – הממשלה, הרגולטור, הרשויות המקומיות, אנשי עסקים ואזרחים. שילוב הכוחות הזה הוא תנאי ליציאתנו מחוזקים מהמשבר חסר התקדים שפוקד את ישראל בימים אלה.

הכותבת היא מנכ"לית חברת השתתפויות בנכסים, ובעבר כיהנה כשרת התיירות

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן>>

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

עוד בזירת הנדל"ן
מומלצות וידאו
המומלצות שלנו