אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשטרה: אפשר להיכנס לים לפעילות ספורט, נפעיל שיקול דעת צילום: דוברות משטרת ישראל

המשטרה: אפשר להיכנס לים לפעילות ספורט, נפעיל שיקול דעת

ראש מחלקת המבצעים במשטרה הסביר ש-7,000 שוטרים וחיילים ישתתפו במבצע אכיפת הסגר בחגי תשרי: "יהיו מחסומים, נשאל אנשים לאן הם נוסעים". עם זאת, הוא הודה: "אם מישהו ירצה לרמות - אפשר". תותר פעילות ספורטיבית בים, אך לא יהיה ניתן להגיע ברכב

17.09.2020, 14:44 | ynet
ראש מחלקת המבצעים של משטרת ישראל, ניצב משנה ישי שלם, אמר בצהריים כי 7,000 שוטרים וחיילים ישתתפו במבצע "האחריות מנצחת" לאכיפת סגר חגי תשרי. על החשש שאנשים ינצלו את הפריצות בתקנות ויפרו את הסגר אמר ניצב שלם: "אנחנו מבינים שאם מישהו רוצה לרמות אפשר, אבל חשוב שהציבור ישמור על ההנחיות לא כי הוא מפחד מהמשטרה - אלא כי הנגיף מפחיד".

קראו עוד בכלכליסט

"אנחנו עומדים בפני אתגר שיתחיל משעה 14:00", אמר ניצב שלם. "לא מדובר במאבק מול הציבור – יהיה הרבה שיקול דעת והרבה הסברה, ואיפה שצריך גם נחישות. יש לנו אחריות". הוא הודה: "ההסברה היא קריטית בגלל הבלבול".

 

לדברי ניצב שלם, "השוטרים יעמדו במחסומים בדרכים הבינעירוניים, ויהיו גם כוחות שיפעלו בתוך הערים. עיקר המשימות הוא בהתקהלויות, ופחות מול בודדים - אך למרות זאת השוטרים במחסומים ישאלו את האזרחים לאן הם נוסעים". הוא הוסיף כי המחסומים לא יוצבו במשך כל שלושת השבועות של הסגר. הוא הוסיף כי "הדגש על ההתקהלויות כולל גם דגש על מסיבות הטבע".

 

בנוגע לאכיפה בבתי הכנסת שיפרו את ההנחיות, אמר נציג המשטרה: "נקבל החלטה בשטח. אם יהיה דיווח על מקרה ספציפי, נשקול בשטח מה לעשות ואיך לפעול". לדבריו, "ביקשנו מהגבאים להכין שלט בכניסה לבית הכנסת, שעליו כתוב כמה מתפללים יכולים להיכנס. זה לטובת המתפללים. יכול להיות שנגיע לבתי כנסת, אבל לא יהיה שוטר בכל בית כנסת שיבדוק כל מניין. ממש לא".

"אנחנו מבינים שאם מישהו רוצה לרמות - אפשר", הוסיף ראש מחלקת המבצעים. "אפשר לצאת לפני ולחזור אחרי וכל ההתחכמויות. אבל חשוב שאנשים יבינו שצריך לשמור על ההנחיות לא כי הם מפחדים ממשטרת ישראל, אלא כי הנגיף הוא זה שמפחיד. שיקול דעת של שוטר בשטח הוא קריטי".

 

בסגר הקודם תועדו שוטרים שהגיעו לחופי הים, הוציאו מהמים גולשים ועצרו אותם. לפיו דבריו של ניצב שלם, לא נראה תמונות דומות בסגר הקרוב: "חל איסור שהייה בחוף הים, אך הוא לא תקף לפעילות ספורטיבית. עקרונית ניתן להגיע לחוף הים באופן רגלי לצורך ספורט, כולל פעילות בתוך הים. עם זאת, אי אפשר יהיה להגיע ברכב לים".

 

 

שוטרים בים, צילום: דוברות משטרת ישראל שוטרים בים | צילום: דוברות משטרת ישראל שוטרים בים, צילום: דוברות משטרת ישראל

 

במסגרת התקנות שאישרה הבוקר הממשלה וייכנסו לתוקף מחר בשעה 14:00, ניתן יהיה לצאת מהבית למרחק של עד 500 מטר - אלא אם כן מדובר בצורך חיוני. בנוסף, התקהלות הוגבלה לעד עשרה אנשים במבנה ציבורי ועד 20 בשטח פתוח, ואסור יהיה לשהות בבית של אדם אחר. נהג יכול להסיע רק שני נוסעים אם אינם מאותו בית, ומספר הנוסעים באוטובוסים הוגבל ל-32. התקנות יפוגו ב-2 באוקטובר.

 

ראש מדור חקירות במשטרת ישראל, סגן-ניצב גלעד בהט, אמר הבוקר בריאיון לאולפן ynet כי בסגר הקרוב המשטרה תשים דגש על מניעת התקהלויות, תפזר תפילות שבהן יפרו הנחיות, לא תיכנס לבתים - למעט במקרים של דיווח על מסיבות - וגם לא תרדוף אחרי אנשים בתוך הים.

לדברי סנ"צ בהט, "אנחנו כבר נערכים לאכיפת התקנות, ואני מקווה שהציבור לא נערך לעקיפה שלהן, כדי שנוכל באמת לעבוד יחד עם הציבור כדי למנוע התקהלויות והידבקות. אני מזכיר שהמטרה של ההגבלות היא להביא אותנו למצב של ירידה בתחלואה, ולא לבדוק את ערנות המשטרה או לא להתחמק מדו"חות ומקנסות. זו המטרה העיקרית וצריך לשים אותה בראש. ככל שהציבור יבין שזו המטרה העיקרית שבפניה הוא ניצב, יהיה יותר קל לו וגם לנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות