אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רמת גן או גבעת שמואל: למי "שייכת" אוניברסיטת בר אילן? צילום: יריב כץ

רמת גן או גבעת שמואל: למי "שייכת" אוניברסיטת בר אילן?

דרישת גבעת שמואל להעביר את כלל שטח קמפוס אליה לא התקבלה והיא תישאר ברובה בתחומה של רמת גן. עם זאת, ועדת הגבולות של משרד הפנים המליצה להעביר 218 דונם משטח האוניברסיטה לתחום השיפוט של גבעת שמואל. ראש עיריית רמת גן, שאמה הכהן: "גם החלקים הקטנים והלא אקדמיים שנלקחו זה רק עניין של זמן עד שיוחזרו לרמת גן"

22.09.2020, 17:44 | שלומית צור

המאבק על שיוכה המוניציפלי של אוניברסיטת בר אילן מגיע לישורת אחרונה: הוועדה הגיאוגרפית לבחינת גבולות אוניברסיטת בר אילן בראשות גבי מימון הודיעה היום (ג') כי היא ממליצה להעביר חלקים משטח אוניברסיטת בר אילן בהיקף 218 דונם אל תחום השיפוט של גבעת שמואל.

בהמלצה הוסבר כי אזורי הקמפוס המשמשים ישירות לפעילות אקדמית ולימודית, יישארו בתחום שיפוט רמת גן. אזורים אלה כוללים גם מבנים ותיקים וגם שטחים המהווים עתודות לבינוי עתידית למטרות אקדמיות. מנגד, אזורי הקמפוס שבהם שימושים "עם הפנים לציבור" יעברו לתחום השיפוט של גבעת שמואל, ובהם מעונות הסטודנטים, בית הסטודנט, אולם וואהל, תיכון אמית, והכבישים הסובבים את האוניברסיטה ובהם רחוב אנה ומקס וויב שהיה שייך לרמת גן. דרישתה של עיריית גבעת שמואל להעביר את כלל שטח האוניברסיטה לתחומה – לא התקבלה במסגרת ההמלצות, וחלקה הארי של קמפוס האוניברסיטה יישאר ברמת גן. במשרד הפנים מבהירים כי המלצות הוועדה הועברו לתגובת הרשויות. בסופו של יום יבחן מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן את ההמלצות ותגובת הרשויות ויגבש המלצה שתועבר לשר הפנים אריה דרעי שיכריע בסוגיה.

קראו עוד בכלכליסט

בשתי הרשויות ראו בהמלצה הישג, ובשתיהן הן ברמת גן והן בגבעת שמואל, טוענים כי בעתיד עוד יירשמו שינויים בגבולות הקמפוס לטובתן. "מדובר בהישג מרשים בהחלט" ציין ראש עיריית גבעת שמואל יוסי ברודני. "כמו כן מדובר בצעד ראשון להשגת היעד, שכן עמדת העירייה הינה כי כל האוניברסיטה צריכה להיות שייכת לגבעת שמואל, ורק פתרון כזה יוכל לתקן את העוולות הקיימות היום בשטח ולתת מענה אמיתי, מיטבי וצודק הן לתושבי העיר גבעת שמואל, הן לסטודנטים והן לאוניברסיטה עצמה. אני קורא לכבוד שר הפנים, אריה דרעי, להשלים את עבודת הוועדה ולקבל החלטה להעביר את כל שטח האוניברסיטה לתחום השיפוט של העיר גבעת שמואל".

אוניברסיטת בר אילן , צילום: יריב כץ אוניברסיטת בר אילן | צילום: יריב כץ אוניברסיטת בר אילן , צילום: יריב כץ

מנגד, הבהיר ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה הכהן כי מדובר בהישג משמעותי לעיר, שכן האוניברסיטה תישאר ברובה ובמוקדה ברמת גן, והניסיון להעביר את כולה לגבעת שמואל לא צלח. "יומיים אחרי בחירתי קיבלתי עדכון מנשיא האוניברסיטה, שתוך ימים צפויה להתפרסם החלטת ועדת הגבולות על העברת האוניברסיטה מרמת גן לגבעת שמואל", כתב שאמה הכהן בחשבון הפייסבוק שלו. "אספתי את עצמי מתשישות מוחלטת משני שסיבובי בחירות קשים מתוך הבנה שההחלטה הצפויה הינה אסון לעיר ולאוניברסיטה והתחלתי לפעול מיד. באותה עת הוועדה סיימה את דיוניה לאחר ששמעה את הצדדים. את רמת גן ייצג קודמי שעל בסיס חולשתו הונע כל המהלך. הצלחתי לשכנע את הוועדה לפתוח את הדיון מחדש ולאפשר לי כראש עיר חדש להציג את טיעוני העיר ובמקביל יזמתי דיון בוועדת פנים של הכנסת בו התייצבו רוב הח"כים לצידנו. הצלחנו בכוחות משותפים עם ראשי האוניברסיטה ומועצה להשכלה גבוהה בליווי יעוץ משפטי מעולה של עוה"ד להפוך את הקערה על פיה. הוועדה החליטה להעביר את שטחי המעונות את תיכון אמית גוש דן ואת הכבישים העוטפים את אוניברסיטה לגבעת שמואל אך החשוב מכל - רמת גן נותרה עיר אוניברסיטאית. כמו כן האוניברסיטה ניצלה מניצול והידרדרות של עיר קטנה שרצתה להפוך אותה לפרה חולבת. גם את החלקים הקטנים והלא אקדמיים שנלקחו זה רק עניין של זמן עד שיוחזרו לרמת גן שהרי לגבעת שמואל אין זכות קיום כעיר עצמאית, זו הרי פיקציה של עסקנות פוליטית ותו לא".

ממשרד הפנים נמסר: "המלצות הוועדה הגיאוגרפית מרכז בעניין שינוי גבולות באזור אוניברסיטת בר אילן הועברו להתייחסות הרשויות המקומיות. בהמשך יוגשו ההמלצות יחד עם עמדות הרשויות למנכ"ל המשרד שיגבש את עמדתו ויעבירה להכרעת שר הפנים".

תגיות