אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי שמיקי זוהר הקים את הליכוד הבינלאומי, יו"ר הליכוד העולמי יעקב חגואל מאיים להדיחו מהליכוד צילומים: ששון תירם, אלכס קולומויסקי

נחשף בכלכליסט

אחרי שמיקי זוהר הקים את הליכוד הבינלאומי, יו"ר הליכוד העולמי יעקב חגואל מאיים להדיחו מהליכוד

במכתב ששלח חגואל לזוהר הוא כותב: "אין לך ולחבריך זכות לייצג את תנועת הליכוד במוסדות הלאומיים"; זוהר השיב לו: "דבריך חסרי תום לב. האיומים שהשמעת כלפינו בכל הנוגע להדחת חברי ליכוד, ריקים מתוכן"

22.09.2020, 18:45 | צבי זרחיה

הליכוד העולמי התפצל: יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) הקים את סיעת הליכוד הבינלאומי בקונגרס הציוני, בעוד יו״ר הליכוד העולמי הנבחר, יעקב חגואל, מאיים להדיחו מהתנועה.

קראו עוד בכלכליסט

כפי שחשף כלכליסט בשבוע שעבר איים זוהר כי יקים סיעה חדשה של הליכוד בקונגרס הציוני העולמי שיערך ב-20 באוקטובר 2020, זאת לאחר שלא ניתן לו להתמודד על ראשות הליכוד העולמי.

סיעת הליכוד הבינלאומי מורכבת גם מרוברט זווילי יו"ר נשיא צירי צרפת, איתן כהן יו"ר סיעת איתן כהן, דוד פרץ וזוהר עצמו.

יעקב חגואל, יו"ר הליכוד העולמי, צילום: ששון תירם יעקב חגואל, יו"ר הליכוד העולמי | צילום: ששון תירם יעקב חגואל, יו"ר הליכוד העולמי, צילום: ששון תירם

בעקבות כך, שיגר חגואל, שנבחר בשבוע שעבר מחדש כיו"ר הליכוד העולמי, מכתב לזוהר שבו קרא לו "חזור בך מן הדברים. חתירתך לפילוג בליכוד העולמי עלולה להוביל לנקיטת הליכי סילוק נגדך מן התנועה, בבית הדין של הליכוד".

במכתב ששלח חגואל לזוהר נכתב: "בימים האחרונים מופץ ברשתות החברתיות מסמך שבו מובאת הצהרה משותפת של שלושתכם לפיה הנכם הולכים לדרך משותפת ועצמאית מטעם סיעת הליכוד ונכתב כי בכוונתכם לפעול מטעם הליכוד בקונגרס הציוני ולקרוא לצירי הליכוד מהארץ והעולם להצטרף אליכם. כמו כן נכתב כי אינכם מחויבים להחלטות הליכוד העולמי במתכונתו הנוכחית וכי הנכם מייפים את כוחו של ח"כ זוהר לייצגכם במוסדות הלאומיים. בשמי ובשם חבריי בסניף הליכוד בישראל ובליכוד העולמי, אני מפציר בכם לחזור בכם מהודעה זו, לקבל על עצמכם את דין התנועה, ולהודיע כי המסמךבטל ומבוטל".

חגואל הוסיף כי "משמעות ההצהרה עליה חתמתם, היא פרישה דה-פקטו מהליכוד העולמי ופילוג בייצוג התנועה במוסדות הלאומיים. ההצהרות אינן עולות בקנה אחד עם הוראות חוקת הליכוד, ולפיכך אסורות. אין לכם זכות לייצג את תנועת הליכוד במוסדות הלאומיים או לעשות שימוש כלשהו בשם הליכוד לצורך ביצוע פעולה כלשהי במוסדות הלאומיים. פרישה מהליכוד העולמי עשויה להוות עילה להפסקת חברות בתנועה".

"להדליק נורה אדומה בוהקת"

זוהר וחברי סיעת הליכוד הבינלאומי השיבו לחגואל כי "חוקת הקונגרס הציוני קובעת מפורשות כי כל ציר עצמאי בהחלטותיו על מנת לאפשר חופש פעולה רחב ככל הניתן לצירים הנבחרים וחוקה זו אף קובעת כי 12 צירים יוכלו להקים יחדיו סיעה. מדובר ביותר מ 60 צירים (מתוך 115) של סיעת הליכוד בקונגרס המהווים את רוב חברי הסיעה שבחרו ללכת בראשות ח"כ זוהר. אנו סבורים כי עובדה זו חייבת להדליק נורה אדומה בוהקת בכל האמור להתנהלותך.

"נוסף על כך, יש לציין כי גם פרק חוקת הליכוד העולמי בחוקת הליכוד אינו מונע מאתנו את החלטתנו ללכת בראשות ח"כ זוהר וגם תקנון הליכוד העולמי אותו אתה מאמץ אינו מונע זאת. כל שנותר לנו הוא למחות על חוסר תום הלב בו הוצגו הדברים במכתבך. האיומים אותם השמעת כלפינו בכל הנוגע להדחת חברי ליכוד בגין החלטתם הנכונה והמתבקשת שלא להמשיך את דרכם לצדך, ריקים מתוכן שהרי אין בהם כל ממש. אין כאן פעולה המנוגדת לאף אחת מהחוקות והתקנונים הרלוונטיים. אין כאן שום פעולת פרישה מהליכוד. ההיפך הוא נכון. אנו רוב חברי הסיעה שפועלים יחד בשם הליכוד ולא בשם אחר. ואנו קוראים למיעוט להצטרף לנציגות בראשות ח"כ זוהר אשר מייצגת את רוב צירי הליכוד בקונגרס.

"הליכוד הבינלואמי הודיע כי בימים הקרובים יגישו בקשה מסודרת, מפורטת וחתומה בידי כל הצירים המעוניינים, לנשיאות בית הדין של הקונגרס הציוני, על מנת לרשום אותנו ואת חברינו כסיעת הליכוד בקונגרס הציוני.

ח"כ מיקי זוהר, צילום: ערוץ הכנסת ח"כ מיקי זוהר | צילום: ערוץ הכנסת ח"כ מיקי זוהר, צילום: ערוץ הכנסת

"עצם העובדה כי נמנעה זכותו של זוהר להתמודד (מול חגואל) אינה אלא הפרה בוטה של הניהול הדמוקרטי של הועידה ומתפרשת כהוכחה של חולשה ושל רצון לפלג את התנועה דווקא מטעמך.המסמך שהופץ על ידינו מיום 15.09.20 הופץ כדי לבשר לכולם על עידן חדש בדרכה של תנועת הליכוד במוסדות הלאומיים. לא במפתיע, העיתוי הגיע במיוחד לאור האופן האנטי דמוקרטי בעליל בו התנהלו הכנות ועידת הליכוד העולמיועל הניסיון הבוטה להשתלט על התנועה כולה".

זוהר יצא נגד זימון ועידת הליכוד העולמי בשבוע שעבר עם 2 ימי התראה מראש בלבד, שבה השתתפו פחות ממחצית הפוטנציאלים. באותה מידה, גם נמנע מיו"ר עמית של הליכוד העולמי לשעבר, ג'ק קופפר לקבל את פרטי ההתקשרות עם הבוחרים, אשר הגיש את מועמדותו לתפקיד ביצוע דבר אשר היה נחוץ על מנת לנהל קמפיין הוגן.

"הסיבה (בעצם התירוץ) שניתנה לכך הייתה 'שמירה על פרטיות' הבוחרים. מיותר לציין כי ברשות המתמודדת על אותו תפקיד היו פרטים אלה מתוקף תפקידה לשעבר (מנכ"לית התנועה). וכי גם ברשותך היו גם פרטים אלה. הוכחה לכך היא כי טרחת לשלוח מכתב לכל הבוחרים יום לפנ הועידה. אין חולק כי התנהלות פגומה זו גרמה לכך שג'ק קופפר נאלץ להסיר את מועמדותו.

"הגישה בה אתה נוקט של התעלמות מתנועת הליכוד וסמכויותיה כולל פנייה משתלחת וחסרת כבוד כלפי התנועה בערכאה משפטית אזרחית, בהחלט הובילה אותנו למקום אליו הגענו. כל אח מהעילות לעיל לחוד ובוודאי ביחד מצדיקות את החלטתנו להפיץ את המסמך. אי לכך, אחריות על פילוג התנועה חלה אך ורק עליך ועל חבריך אשר רוצים להשתלט על התנועה ממניעים אינטרסנטים בלבד.

"השליטה במנגנון האדמיניסטרטיבי של התנועה אינה מעניקה זכות לייצג את התנועה. ההוכחה לכך: רוב צירי הקונגרס הציוני העולמי של סיעת הליכוד, ורוב חברי מרכז הליכוד (60%) מזועזעים מהתנהלות זו ולא בכדי החליטו לא להשתתף בפרודיה של וועידה זו. אנו פונים אליך בבקשה לחזור בך מטעותך ולהצטרף לרוב חברי סיעת הליכוד בקונגרס תחת הובלתו של זוהר", נאמר בתשובת זוהר וחברי סיעת הליכוד הבינלאומי לחגואל.

איתן כהן, יו"ר סיעה בליכוד בקונגרס הציוני, הודיע כי "אנחנו עם ח"כ זוהר.  נפעל רק בשם הליכוד ונחזק אותו במוסדות הלאומיים כפי שהבטחתי בקמפיין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות