אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש: ההפגנות בבלפור יוגבלו ל-2,000 משתתפים צילום: Satview

היועמ"ש: ההפגנות בבלפור יוגבלו ל-2,000 משתתפים

אביחי מנדלבליט הבהיר בהודעה שפירסם כי לא קבע בשום שלב שסגירת המשק היא תנאי לכך שניתן יהיה מבחינה משפטית להגביל את ההפגנות. מנדלבליט: "במצב בו היקף התחלואה כה גדול, יהיה זה מוצדק משפטית להגביל משמעותית גם הפגנות, תפילות או כל פעילות אחרת שקשורה בהתקהלות"

24.09.2020, 11:30 | טובה צימוקי, ynet

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (ה') כי ההפגנות השבועיות סמוך למעונו של ראש הממשלה יוגבלו ל-2,000 משתתפים בהתאם לחישוב שערכה המשטרה לשטח ההפגנה - ובהתאם לתקנות שאוסרות להתרחק יותר מקילומטר מהבית. עם זאת, בהמשך היום יובא לאישור הכנסת החוק למצב חירום ותקנות למגבלות תנועה ושהייה שעשוי למסמס את האפשרות להפגין מול מעון ראש הממשלה. מנדלבליט הבהיר שלא קבע בשום שלב שסגירת המשק היא תנאי לכך שניתן יהיה מבחינה משפטית להגביל את ההפגנות. 

קראו עוד בכלכליסט

היועמ"ש אביחי מנדלבליט, צילום: ynet היועמ"ש אביחי מנדלבליט | צילום: ynet היועמ"ש אביחי מנדלבליט, צילום: ynet

"מדינת ישראל מצויה במצב חירום בשל ההתמודדות הקשה עם נגיף הקורונה ומצב התחלואה המחמיר. למצב דברים קשה זה יש גם השלכות משפטיות", הסבירו בלשכת היועמ"ש. "בתוך כך, הזכות להפגין היא זכות יסוד במדינת ישראל, המהווה חלק מליבת הערכים הדמוקרטיים של המדינה. בהתאם לפסיקת בג"ץ, הגבלת הזכות אפשרית רק בהתקיים הסתברות של קרבה לוודאי לפגיעה באינטרסים ציבוריים חיוניים".

עוד נמסר כי "החוק המכונה 'חוק הקורונה' קבע מגבלות שונות שניתן להטיל לשם התמודדות עם מגפת הקורונה, ובצד זאת עיגן מעמד מיוחד למספר נושאים, ובתוך כך לזכות ההפגנה, בשים לב לחשיבות חופש הביטוי של הפרט, בפרט בתקופה שכזו. בדיונים שונים נמסר בשלבים קודמים ע"י היועץ המשפטי לממשלה ונציגיו, כי קיימת אפשרות חוקית להגביל את אופן קיום ההפגנות, אך נכון יותר שהגבלות אלה ייקבעו בהתאם לחוות דעתם של דרגי מקצוע לא-פוליטיים בדבר הצורך בהגבלות המבוקשות. הממשלה קיבלה עמדה זו, ובהתאם לכך גובש בסוף השבוע האחרון מתווה לקיום הפגנות בשיתוף משרד הבריאות, משטרת ישראל והייעוץ המשפטי לממשלה".

מנדלבליט הדגיש כי במסגרת המתווה גובשו בימים האחרונים תקנות שמגבירות את יכולתה של המשטרה לאכוף את כללי הריחוק החברתי והמסכות באמצעות קנסות. "לאור החמרה בתחלואה והסכנות הגלומות בכך, החלה בהנחיית הדרג המדיני בחינת אפשרות הטלתו של סגר כללי, על בסיס איזון בין הצורך להיאבק בתחלואה הגואה אל מול הפגיעה המשקית הצפויה. היועץ המשפטי לממשלה הבהיר כי במצב שכזה, אכן ניתן לאפשר גם הגבלה משמעותית ביותר של הזכות להפגין, אך לשם כך יש צורך בתיקון חקיקה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות