אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד מקומות עבודה ייפתחו, משלוחים ממסעדות יפעלו: המדריך המלא לסגר המקוצץ צילום: אי פי איי

עוד מקומות עבודה ייפתחו, משלוחים ממסעדות יפעלו: המדריך המלא לסגר המקוצץ

ב-14:00 ייכנס לתוקפו הסגר, ולקראת אישורו בכנסת - צומצם המתווה. הקלות על התעשייה והמגזר העסקי, התחבורה הציבורית תצומצם; מסתמן: הכנסת לא תספיק לאשר היום את המגבלות על ההפגנות; מה עם נתב"ג, ואיפה אפשר לשמוע את "כל נדרי"? שאלות ותשובות

25.09.2020, 12:01 | ליאור גוטמן ו-ynet
מתווה הסגר הכללי שעליו הכריזה הממשלה קוצץ משמעותית בחלוף השעות, וחרף הכוונה לצמצם את פעילות המגזר הפרטי החליטה הממשלה לאשר את פעילותם של מקומות עבודה רבים.

 

לעומת ההקלות במגזר הפרטי, שיהיו די זהות למצב בחודש מרץ, המגבלות החדשות שהטילה הממשלה על ההפגנות יישארו. חוק הסגר עבר בקריאה ראשונה במליאת הכנסת אמש (חמישי). ועדת החוקה דנה במהלך הלילה בחוק בהכנה לקריאה שנייה ושלישית במליאה מאוחר יותר בבוקר.

 

קראו עוד בכלכליסט

הגבלת התנועה

במסגרת הסגר הכללי תיאסר יציאה מהבית למרחק של יותר מקילומטר, למעט במקרים מיוחדים שהותרו. יציאה לצורך עבודה תותר רק לעובדים במקומות עבודה חיוניים. כמו כן, חל איסור על שהייה בבית מגורים של אדם אחר.

 

אסורה התקהלות של יותר מ-20 איש בשטח פתוח, ובתוך מבנה מותרת התכנסות של עד עשרה אנשים. אם מדובר בבית מגורים מותרת נוכחות של המשפחה הגרעינית בלבד.  

מחסום בתל אביב במסגרת הסגר השני, צילום: עופר צור מחסום בתל אביב במסגרת הסגר השני | צילום: עופר צור מחסום בתל אביב במסגרת הסגר השני, צילום: עופר צור

 

מה נשאר פתוח?

 

במסגרת החמרת הסגר חל איסור על פתיחת עסקים ומקומות נוספים שפתוחים לציבור כמו חנויות, בריכות שחייה, מכוני כושר, מספרות, מכוני יופי ומקומות בילוי ופנאי. כמו כן תיאסר קבלת קהל במקומות עבודה.

ההחמרה כוללת סגירה של שווקים וירידים והפעלת דוכנים. לא ניתן יהיה לאכול במסעדות או לאסוף הזמנה ב"טייק אווי", אך תותר הפעלת משלוחים. מלונות ויחידות אירוח לא יקבלו אורחים במהלך הסגר הכללי.

 

ם זאת, ישנן חנויות שיישארו פתוחות וניתן יהיה להגיע אליהן גם מעבר למגבלת המרחק של קילומטר מהבית. החנויות החיוניות הן חנויות מזון, אופטיקה, בית מרקחת, חנויות למוצרי היגיינה, חנויות למוצרי תחזוקת הבית, מכבסות, חנות לממכר מוצרי תקשורת ומעבדות לתיקון מוצרי תקשורת ומחשבים.

 

אילו מקומות עבודה ומקצועות ימשיכו לפעול?

 

בעקבות לחצים מצד משרד האוצר והשר ישראל כץ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ אישרו את המשך פעילותם של מפעלים חיוניים ומקומות עבודה רבים, בניגוד לתכנית המקורית של סגר מחמיר במיוחד. בעקבות ההקלות, שצפויות לקבל אישור גם בממשלה, הסגר הנוכחי יהיה די דומה לסגר שהחל בחודש מרץ. לפי המסתמן, אלו ההחרגות שיאושרו:

 

- ענף הבנייה יוחזר במלואו.

- תעשיות ביטחוניות וחברות כמו אינטל יוכלו לעבוד.

- עובדים הכרחיים להמשך הפעילות התפקודית של מקום העבודה יוכלו להגיע אליו (מנהלי שרתים בהייטק, עובדי מעבדות באוניברסיטאות ועוד).

- עובדים בתחום התחזוקה, השכר, משלוחים ועוד פעילויות שהכרחיות לשימור בית העסק יוכלו להגיע לעבודה (כמו במרץ-אפריל).

- נותני השירותים הנחוצים לשם קבלת מענקי סיוע קורונה מהמדינה (רואי חשבון, יועצי מס ועוד).

- חברות הייטק שעוד לא התחילו לייצא יוכלו לעבוד בהיקף של 30 אחוז (לפני כן רק מפעלים מייצאים הוגדרו כחיוניים).

- משרדים ממשלתיים ורשויות מקומיות יפעלו במתכונת שטרם נקבעה.

- שירותי רווחה ושירותים ציבוריים, בנקים ומוסדות שוק ההון, עובדים בתחום החקלאות ומוסדות רבים בתחומי הרווחה, העלייה והקליטה וכן מפעלי אנרגיה, הייטק ותשתיות שונים.

 

מתי מותר לצאת יותר מקילומטר?

לפי משרד הבריאות, ניתן לעבור את מגבלת המרחק במקרה של הצטיידות בתרופות או במזון, לצורך קבלת שירותים חיוניים, כדי לסייע לאדם בעל קושי או מצוקה ולקבל טיפול רפואי, פסיכולוגי או רפואה משלימה. כמו כן, ניתן גם לצאת למסגרות רווחה, לטיפול סוציאלי חיוני או לטיפול חיוני בבעלי חיים.

 

ניתן לעבור את מגבלת המרחק גם לשם העברת קטין בין הורים שלא חיים יחד או העברת קטין שההורה שלו צריך לצאת לצורך חיוני. תותר גם הגעה למסגרת יום חינוכית שפעילותה מותרת, כמו החינוך המיוחד וילדי עובדים חיוניים.

 

בנוסף, תותר יציאה של דיירים במסגרות רווחה ובעלי מוגבלויות לביקורים אצל קרובי משפחה מדרגה ראשונה, וכן ביקורים של בני המשפחה במסגרות. משרד הבריאות עדכן כי יתאפשר לבצע מעבר דירה במהלך הסגר הכללי. כמו כן, מותר לאישה לצאת לצורך טבילה במקווה.

 

הפגנות

 

לפי החלטת הממשלה, לא יהיה ניתן לעבור את מגבלת המרחק של קילומטר מהבית בשביל להשתתף בהפגנות. ניתן יהיה לקיים הפגנות ברחבי הארץ, כל עוד נשמרת מגבלת ההתקהלות של עד 20 איש במקום אחד. עם זאת, לפי שעה מגבלת ההפגנות מתעכבת בכנסת, ונראה שעקב התארכות הדיונים בוועדות הכנסת וההסתייגויות הרבות שהוגשו הכנסת לא תספיק לאשר היום את מגבלת ההפגנות ובמוצאי שבת תיתכן הפגנה גדולה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

המחאה בבלפור, צילום: רפי קוץ המחאה בבלפור | צילום: רפי קוץ המחאה בבלפור, צילום: רפי קוץ

תפילה וארבעת המינים

 

לפי הנחיות משרד הבריאות, אסור לערוך תפילות בתוך בתי הכנסת במהלך הסגר הכללי. מנייני תפילה יתקיימו רק בשטח הפתוח ובהשתתפות של עד 20 איש.

ניתן יהיה להגיע להתפלל רק במניינים שנמצאים במסגרת הגבלת המרחק של קילומטר ממקום המגורים. במהלך יום הכיפורים ניתן יהיה לערוך תפילות גדולות יותר, וחלקן אף בתוך בתי הכנסת, בהתאם למתווה המיוחד.

 

עם זאת, בעל תפילה שקיבל אישור מהמשרד לשירותי דת להשתתפות בתפילות הימים הנוראים יוכל לצאת להתפלל גם מעבר להגבלת המרחק.

 

לקראת יום הכיפורים וחג הסוכות, שיחולו בשבוע הבא, ניתן יהיה לצאת לצורך רכישת ארבעת המינים, מוצרים לסוכה או כדי לקיים את מנהג הכפרות. מותר יהיה לפתוח מקומות לצורך מכירת דברים אלה או מקום המשמש לקיום מנהג הכפרות. עם זאת, קיום שוק או יריד ארבעת המינים אסור בהחלט.

 

מתווה התפילות ביום הכיפורים

 

גם במהלך יום הכיפורים ניתן יהיה להגיע רק לתפילות שנערכות בתוך מגבלת המרחק של קילומטר אחד ממקום המגורים. תפילות בשטח פתוח ייערכו בקבוצות קבועות של עד 20 איש, עם מרחק פיזי בין הקבוצות. יש להשאיר מושב ריק בין אנשים שלא גרים יחד.

 

בתוך בתי הכנסת או מבנים אחרים תותר הושבה במתחמים בקבוצות קבועות של עד 25 או 10 אנשים, בהתאם לצבע האזור במודל הרמזור. בין המתחמים יישמר מרחק ויוצבו מחיצות. בכניסה למבנה יוצב שלט עם מספר המתפללים המותר, גודל המקום וכללי ההפעלה.

 

באזור אדום ניתן להכניס לתוך המבנים עד 30 אנשים עבור שתי הכניסות הראשונות. עבור כל כניסה נוספת תותר כניסה של עד 20 אנשים נוספים. בשאר האזורים לפי התוכנית, ניתן להכניס 50 אנשים עבור כל כניסה, כל עוד מספר האנשים לא יעלה על יחס של אדם אחד על כל 4 מ"ר מהשטח שמיועד לתפילה.

 

מותר לעשות ספורט? אפשר להגיע לחוף?

 

לפי ההנחיות שפורסמו, ניתן לקיים ספורט יחידני, או יחד עם אנשים שגרים באותו מקום, גם מעבר למגבלת המרחק של קילומטר. עם זאת, ניתן לעשות זאת רגלית ולא באמצעות הרכב.

חל איסור על שהייה בחוף הים, למעט לצורך ביצוע פעילות ספורט מותרת, כולל שחייה. בנוגע לחופים ניתן להגיע אליהם רגלית רק בהתאם להגבלת המרחק, ולא באמצעות הרכב. למרות האיסור על פתיחת מכוני כושר ובריכות, יהיה ניתן לפתוח מקומות שמשמשים לאימון ספורטאים מקצועיים בלבד.  

אדם רץ בזמן הסגר השני ליד כפר חב"ד, צילום: שאול גולן אדם רץ בזמן הסגר השני ליד כפר חב"ד | צילום: שאול גולן אדם רץ בזמן הסגר השני ליד כפר חב"ד, צילום: שאול גולן

 

הלוויות ואזכרות

משרד הבריאות הודיע שניתן לצאת מהבית לשם השתתפות בהלוויה או ברית, אך לא אושרה יציאה מהגבלת המרחק לצורך אזכרה. עם זאת, קרובי משפחה מדרגה ראשונה שיקירם נפל במהלך מלחמת יום הכיפורים יוכלו לקיים אזכרה לעילוי נשמתו בבית העלמין.

נתב"ג

משרד התחבורה הודיע על המתווה שאושר להפעלת נתב"ג במהלך הסגר, וכל מי שרכשו כרטיסי טיסה עד היום (ו') ב-14:00 יוכל לצאת מהארץ. מי שרכש כרטיס שתקף מעבר למועד זה לא יוכל לממש את כרטיס הטיסה שנרכש. כדי לצאת מישראל יש להציג אסמכתא בשדה התעופה למועד רכישת הכרטיס, כרטיס תקף למועד הטיסה ובדיקת קורונה שלילית לפי דרישות מדינת היעד. במקביל הוחלט שתותר כניסת ישראלים ארצה ללא הגבלה. החוזרים ממדינה אדומה יכנסו לבידוד של 14 יום והחוזרים ממדינה ירוקה יכנסו ארצה לפי כללי הסגר. במקביל שדה התעופה רמון יישאר פתוח לטיסת בוקר וטיסת ערב על מנת לאפשר לתושבי אילת שנדרשים לטיפול רפואי או שהינם עובדים חיוניים, אפשרות הגעה למרכז הארץ.  

תחבורה ציבורית

לגבי התחבורה הציבורית נקבע שהיא תצומצם החל מיום שלישי, תפעל במתכונת מצומצמת מנפח הפעילות הרגיל שלה, ותספק שירות הכרחי לעובדים חיוניים, צרכי הצטיידות והגעה למרכזים רפואיים. במשרד התחבורה לא יודעים לספר מראש איזה קו יפעל חלקית ואיזה לא ומפנים את הציבור לקבלת מידע מפורט אודות פעילות קווי התחבורה הציבורית הזמינים במוקד הטלפוני של משרד התחבורה בטלפון 8787* ובאתר משרד התחבורה.

השירות העירוני ימשיך לפעול בתדירות נמוכה וברשת קווים בסיסית בלבד. במהלך ימות השבוע יופעל השירות עד לשעה 20:00 בערב (במקום 22:00 עד היום) ויתחדש בכל בוקר עם תחילת השירות. פעילות השירות הבינעירוני תופסק בסופי השבוע. בשירות הקווים העירוני תופעל בימי שישי ובמוצאי השבת רשת קווים מצומצמת. במוצאי השבת יפעל השירות העירוני עד לשעה 22:00.

שירות באבל בגוש דן ותיק-תק בחיפה וירושלים, המאפשר נסיעה בהזמנה מראש ביישומון (אפליקציה), ימשיך לפעול לטובת עובדי המפעלים החיוניים בימים א'-ה', אבל מספר הנוסעים בהם יוגבל בהתאם להנחיות. מוניות השירות ומוניות מיוחדות (ספיישל) ימשיכו אף הן לפעול, בהתאם להנחיות התו הסגול (נוסע בודד בלבד).

רכבת

 

פעילות הרכבת הקלה בירושלים ורכבת ישראל תימשך, אך הפעילות בהן תצומצם במהלך השבוע. פעילות רכבת ישראל תיפסק בסופי השבוע.

לגבי הפרברים פעילות הרכבת תצומצם, תתאפשר רק בהזמנת מקום, ומספר הנוסעים יוגבל ל-50%. ברכבת ישראל מחדדים שאלו הקווים שפעילותם תצומצם: תנועת הרכבות בקו בית שאן-חיפה תופעל בתדירות של רכבת אחת בשעה לכל כיוון לאורך כל שעות הפעילות. תנועת הרכבות בין תחנות כרמיאל, אחיהוד וחיפה תופעל בשעות השיא בלבד- בין השעות 6:00 בבוקר ל-9:00 בבוקר (בקירוב), ובין השעות 15:00 אחה"צ ל-18:30 בערב (בקירוב). בשאר ימית השבוע הקו יושבת. במקביל תרד תדירות ההפעלה בתנועת הרכבות בקווים לוד-ראשל"צ הראשונים, והרצליה-כפ"ס, והם יעפלו בשעות הבוקר ואחה"צ בלבד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות