אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הבריאות: 31 נפטרו היום מקורונה. מעל רבע מיליון נדבקו מפרוץ המגפה צילום: דובר צה"ל

דיווח שוטף

משרד הבריאות: 31 נפטרו היום מקורונה. מעל רבע מיליון נדבקו מפרוץ המגפה

לפי נתוני המשרד, עד כה נפטרו 1,622 בני אדם מפרוץ המגפה בישראל. 253 אלף נדבקו בנגיף - 179 אלף החלימו; צה"ל מקים מחלקות קורונה ברמב"ם: "עשרות יאושפזו בהן"; פרופ' גמזו: "40% מהמאומתים בימים האחרונים הם חרדים"; מתחילת ההגבלות בראש השנה נרשמו בשירות התעסוקה מעל 188 אלף דורשי עבודה; נתניהו: "אם נראה שהסגר לא עובד מספיק טוב - נהדק אותו"

01.10.2020, 23:37 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

23:30 - משרד הבריאות: 31 נפטרו היום מקורונה. מעל רבע מיליון נדבקו מפרוץ המגפה

משרד הבריאות עדכן שוב את נתןוני התחלואה בקורונה. לפי העדכון האחרון, מספר המאומתים מפרוץ המגפה עומד על 253,490, כאשר 9,015 אובחנו אתמול ומחצות אובחנו 6,012. מתוך החולים - 276 במצב בינוני ו-821 במצב קשה, כשמתוכם 193 מונשמים. עד כה נפטרו 1,622 בני אדם מהמחלה בישראל - 31 מחצות. אתמול בוצעו מעל 70 אלף בדיקות והיום מאז חצות כ-54 אלף.

19:52 - מעל לרבע מיליון נדבקו בקורונה בישראל מפרוץ המגפה

משרד הבריאות עדכן הערב (חמישי) כי אתמול אובחנו 9,013 נדבקים חדשים. עוד עולה מהנתונים כי 817 חולים מאושפזים בבתי החולים במצב קשה, 186 מהם מחוברים למכונות הנשמה. מניין הנפטרים עלה ב-29 מאז העדכון האחרון ועומד נכון להערב על 1,600. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "אם הסגר לא עובד - נהדק אותו".

היום אובחנו עוד 5,057 נדבקים, ואחוז החיוביים עומד על 12.1% - אחוז נמוך יחסית לעומת הימים האחרונים.

נכון להערב, מפרוץ המגפה עומד מניין הנדבקים על 252,533. מספר החולים הפעילים הגיע לשיא חדש ועומד על 71,596.

מאז העדכון הבוקר אובחנו עוד 711 תושבים בירושלים עם קורונה, 350 בבני ברק ו-297 באשדוד - שהופכת לעיר השלישית שבה יותר מ-10,000 תושבים נדבקו בקורונה מאז פברואר. 

 

נתניהו: "צפויה עלייה בתחלואה עד שהסגר יעבוד"

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב כי "אם נראה שהסגר לא עובד מספיק טוב - נהדק אותו. ביום שני נקבל החלטה". לדבריו, "זה ייקבע על פי נתונים ולא באופן שרירותי או לפי גחמות. אנחנו במלחמה, במלחמה קשה נגד הנגיף".

נתניהו הוסיף: "אנו יודעים שצפויה עלייה בתחלואה עד שהסגר יעבוד. אבל אם לא תהיה מספיק היענות, אולי המגבלות לא מספיקות, נצטרך אולי להדק אותו. אני עוד לא יודע להגיד לכם. הדרך היחידה לצמצם את התחלואה היא על ידי סגר הדוק".

בתשובה לשאלת ynet שנגעה למועד שבו צפויה ירידה בתחלואה השיב ראש הממשלה: "אם הסגר הראשון לא היה אפקטיבי - זה אומר שצריך לחכות עוד כמה ימים כדי שהוא יהיה אפקטיבי. בדרך כלל לא נראה את אותותיו לפני 10-12 ימים".

בנוגע לסגירת נתב"ג אמר נתניהו: "מי שקנה כרטיס מראש יכול לטוס לטוס לחו"ל. אנחנו לא רוצים התקהלויות בשדה התעופה ורוצים גם מידה של סולידריות".

על התחלואה הגבוהה במגזר החרדי אמר נתניהו: "הציבור החרדי גר בתנאים יותר צפופים. והתחלואה בו יותר גדולה. אנו מנסים לפתור זאת בדרכים שונות, כולל בהידברות עם מנהיגיו. דיברתי עם מנהיגים בציבור החרדי ואנחנו מנסים לגרום לציבור שלהם שהנגיף לא פוסח על אף אחד. הבעיה המרכזית היא צפיפות והתקהלות".  

(ירון דרוקמן, איתמר אייכנר)

 

18:20 - צה"ל מקים מחלקות קורונה ברמב"ם: "עשרות יאושפזו בהן"

 

צה"ל יקים שתי מחלקות קורונה בבית החולים רמב"ם שבחיפה. כך אמר הערב (יום ה') דובר צה"ל, תת-אלוף הדי זילברמן. במחלקות יטופלו חולים במצב בינוני ולדברי תא"ל זילברמן, מדובר בפעם הראשונה שצה"ל מטפל באזרחים בשטח ישראל.

 

"מדובר על סדר גודל של עשרות רבות של חולים שיאושפזו במחלקות", אמר תא"ל זילברמן. "נמבצע את המחלקות תוך שבועיים עד חודש". כמו כן, בצה"ל יחלו בקמפיין הסברה על חשיבות ההקפדה על הנחיות הקורונה. 

 

עוד אמר דובר צה"ל כי השבוע יתקיים התרגיל המטכ"לי היחיד לשנה זו. "התרגיל תוכנן לתחילת נובמבר", ציין. "מדובר על תרגיל רב-מערכי ואנחנו מבינים שלצד הקורונה - עלינו לשמור על כשירות".  לדברי תא"ל זילברמן, הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי החליט על צמצום התרגיל ב-1,500 משרתי מילואים: "הוצאנו הודעה גם על ביטול תעסוקת מילואים כדי לצמצם את המגע עם המרחב האזרחי. זה צו השעה".

 

צה"ל מתמודד עם הקורונה, צילום: דובר צה"ל צה"ל מתמודד עם הקורונה | צילום: דובר צה"ל צה"ל מתמודד עם הקורונה, צילום: דובר צה"ל

 

 14:30 - פרופ' גמזו: 40% מהמאומתים בימים האחרונים הם חרדים

פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו אמר כי 40% מהמאומתים החדשים בימים האחרונים הם חרדים - וכי ישנה עלייה מטרידה במספר החולים החרדים שחצו את גיל 60. בתדרוך שהעביר בצהריים (חמישי) לתקשורת בנושא מצב התחלואה בנגיף הקורונה אמר גמזו כי הוא מאמין שהסגר היה הכרחי, ומקווה שבימים הקרובים יהיה ניתן לראות את השלכות הסגר שהתחיל כבר בראש השנה

"קמנו הבוקר עם 9,000 מקרים מאומתים", אמר גמזו בפתח דבריו, שנאמרו ברקע הזינוק ל-32 נפטרים ביום. מניין הקורבנות כיום עומד על 1,571 בני אדם כאשר לשם השוואה, ב-1 בספטמבר המספר עמד על 944.

פרופ פרופ' רוני גמזו | צילום: לע"מ פרופ

"אותי זה לא הפתיע. הכנתי את כולם לזה שלאחר יום הכיפורים המספר יהיה מסכם. צריכים להסתכל על המספר בראייה של ארבעה ימים אחורה. גם היום יסתיים ב-70 אלף, או יותר, בדיקות שנערכו. מניח שנראה גם היום רמת מאומתים שכזו, ונצטרך לקחת את כל כמות הבדיקות ולראות אם המגמה שאנחנו מצפה לה מתחילה, כי אנחנו נמצאים קרוב לשבועיים מהשלב הראשון".

גמזו אמר כי "זה השלב שבו הפחת התחלואה מתחילה, אחרי שיאו של הסגר. היום אבקר באחד היישובים החרדים כדי לראות מקרוב את המורכבות הקיימת ולעשות כל שניתן כדי לחזק אותם. צריך לזכור שבסופו של דבר גם באולכוסייה הכללית והערבית יש מורכבויות, אבל בכל אחת מהן נמצאים עם אצבע על הדופק".

גמזו התעקש שההחלטה להטיל סגר הייתה הכרחית בשל מצב התחלואה. "ברור שהסגר היה נדרש. המספרים עלו בצורה מאוד משמעותית. ב-1 בספטמבר היינו עדיין ב-1,700-1,500 נדבקים ביום", אמר הפרופ'. "זה עלה לנו מאוד מאוד מהר. ההחלטה הייתה נכונה, זה אמצעי שכולכם יודעים שאני לא רציתי, אבל אמרתי שברגע שנחצה את ההר ובתי החולים ירימו דגל - וזה דברים שקרו בבת אחת - לא עצרתי לרגע ואכן ביקשתי ריסון הדוק.

"הסגר אפקטיבי. אנו רואים בצורה ברורה פחות תנועה ופחות מגעים בחתונות ובהתקהלויות במגזר כזה או אחר. ככל שנשמור על ההנחיות עם הענפים שפתחנו, נוכל לשחרר", הוסיף.

משה בר סימן טוב , צילום: לע"מ משה בר סימן טוב | צילום: לע"מ משה בר סימן טוב , צילום: לע"מ

ממונה הקורונה התקש שהוא מסרב להתיר פתיחה של מערכת החינוך על כל סוגיה. "לימודים הם לימודים הם לימודים. כולם מתקהלים באזור סגור, בין אם בישיבה ובין אם בכיתה י"א. הההחלטה תצטרך להתקבל יחד עם כל הגורמים המעורבים תוך הסבר ורגישות. לכולם חשובים בתי הספר וישיבות, אך הדברים צריכים להתקבל בצורה אחידה".

בעניין הטיסות ציין כי "חלק מהצעדים שאתה מקבל בתנאי סגר זה הקטנת התנועה והקטנת האפשרות להתקהלות בהיבטים רחבים. לא תמיד יש הצדקה אפידמיולוגית, צריך לומר את האמת. בחלק מהמצבים לא רק האפידמיולוגיה קובעת אלא הסתכלות רחבה יותר על הגדרה ציבורית רחבה לרבות אכיפה שתהיה אפשרית".

גמזו נשאל אם הוא שוקל לעזוב את התפקיד, ואמר כי הוא רוצה לעמוד בתאריך שקבע מראש - 1 בנובמבר - כדי לחזור לבית החולים איכילוב אותו הוא מנהל. "מאוד קשה לי. הייתי באיכילוב היום. אני צריך לקבל שם החלטות ורוצה לחזור לשם בנובמבר", אמר. על ההצעה למנכ"ל משרד הבריאות לשעבר בר סימן טוב, שנחשפה ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet, השיב גמזו כי "בר סימן טוב הוא חבר ואנחנו הולכים דרך ארוכה יחד. אני מנהל את המשבר הזה גם תוך כדי שיח עם משה. אם רה"מ ושר הבריאות יחליטו שהוא הפרויקטור הבא - אני רק אשמח. משה אדם ראוי, יש לנו שיח בריא וטוב. צריך אדם חזק שיודע לעמוד בלחצים".

על יעדי קבינט הקורונה, שהציב בין השאר יעד של 400 נדבקים ביום בשביל להסיר הגבלות, אמר גמזו כי "לא בטוח שההתעקשות על מספרים היא דבר נכון. היעדים תלויים גם במקדם ההדבקה". (אדיר ינקו, ירון דרוקמן ורועי רובינשטיין).

   

13:35 - עובד מוקד הערעורים למבודדים נעצר בחשד שקיבל שוחד תמורת ביטול בידוד

עובד בחברה המספקת שירותים למוקד הערעורים לחייבים בבידוד של משרד הבריאות נעצר לחקירה באזהרה. זאת לאחר שלפי החשד קיבל שוחד ממבודדים שביקשו כי שמם יוסר מרשימות המשרד על מנת שיוכלו לצאת לשגרה. החשוד יובא בהמשך לדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בראשון לציון.

 

12:30 - קיש: מעל 9,000 נדבקים ביממה האחרונה

סגן שר הבריאות, ח"כ יואב קיש, עדכן בוועדת החוקה כי נשברו שני שיאים שליליים חדשים: "עברנו את רף 9,000 נדבקים מאומתים כשיעור הבדיקות החיוביות עומד על 13.5% ובנוסף יש 854 חולים קשים במערכת הבריאות". לדבריו ההצעה לאפשר הפגנות בכלי רכב בעייתית: "היציאה של המכוניות מהיישוב היא פתח שלא מאפשר לנו למנוע תחלואה. אם נאפשר לאנשים לצאת, נאפשר לכל מיני אנשים מתחמנים לצאת וכך אי אפשר לשלוט באירוע".

12:00 - מחלקת קורונה שישית נפתחה בבית החולים איכילוב בת"א

בבית החולים איכילוב בתל אביב נפתח מתחם קורונה שישי ובכך הפך לבית החולים עם מספר מחלקות הקורונה הגדול ביותר בארץ. במחלקות מאושפזים כעת 92 חולי קורונה מכל רחבי המדינה. פרופ׳ גיל פייר, המשנה הרפואי למנכ״ל בית החולים, אמר כי "אנו גאים בצוות המסור והמקצועי שלנו שמעניק טיפול אנושי ומקצועי בתנאי אשפוז טובים".

 

 

מחלקת קורונה באיכילוב, צילום: רויטרס מחלקת קורונה באיכילוב | צילום: רויטרס מחלקת קורונה באיכילוב, צילום: רויטרס

11:20 - מסעדת מזון מהיר באור עקיבא נקנסה פעמיים לאחר שנפתחה בניגוד להנחיות

מסעדת מזון מהיר באור עקיבא נקנסה על סך 5,000 שקלים לאחר שנפתחה בניגוד להנחיות ולאחר שהמשטרה מצאה לקוחות שישבו במקום במהלך סיור אכיפה. למרות זאת, המסעדה המשיכה לפעול וכעבור מספר שעות השוטרים רשמו קנס נוסף באותו סכום. נבחנת נקיטת צעדים מנהליים נגד בעל העסק בשל הפרה חוזרת של התקנות.

10:20 - שירות התעסוקה: כ-10,000 דורשי עבודה חדשים נרשמו ביממה האחרונה

שירות התעסוקה עדכן כי ביממה האחרונה נרשמו 10,201 דורשי עבודה חדשים. מכניסתן של ההגבלות החדשות לתוקף, ערב ראש השנה, נרשמו בשירות התעסוקה 188,221 דורשי עבודה - מהם 171,536 עקב יציאה לחל"ת ו-16,685 מסיבות אחרות. עבור 139,293 זהו רישום שני או יותר מאז תחילת משבר הקורונה בחודש מרץ. כיום רשומים בשירות התעסוקה 918,784 דורשי עבודה, מהם 580,913 בחל"ת.

 

טבלת נדבקים לפי ישוב

 

 

 

09:25 - דו"ח אמ"ן: יידרשו יותר מ-90 ימי סגר כדי להגיע ליעד של 400 נדבקים ביום

דו"ח של מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה של אמ"ן קבע כי בקצב התחלואה הנוכחי יידרשו יותר מ-90 ימים להגיע ליעד של 400 נדבקים חדשים ביום. לפי הדו"ח, כיום ישראל היא אחת מהמדינות המובילות בעולם במספר המתים ליום מקורונה ביחס לגודל האוכלוסייה. עוד עלה כי מספר החולים החדשים ליום בישראל, לפי ממוצע שבועי, ממשיך להיות הגבוה בעולם ביחס לגודל האוכלוסייה. החוקרים קבעו כי בדומה למדינות אחרות, פתיחת מערכת החינוך מעצימה את התפשטות התחלואה בקרב בני נוער, וכן באוכלוסייה בכלל.

 

חולים פעילים מול מחלימים

 

 

 

8:50 - משרד הבריאות: 8,919 נדבקים מאומתים בקורונה אובחנו אתמול; 13% מהבדיקות חיוביות

משרד הבריאות עדכן כי אתמול אובחנו 8,919 נדבקים מאומתים בנגיף הקורונה. מחצות ועד השעה 7:00 הבוקר אובחנו עוד 770 נדבקים מאומתים. בכך מניין החולים הפעילים עלה ל-68,811 בני אדם. מצבם של 810 חולים מוגדר קשה, מהם 206 מונשמים. מניין הנפטרים בארץ מפרוץ המגפה עומד על 1,571 חולים. אתמול נערכו 65,694 בדיקות לאיתור הנגיף, מהן 13.6% נמצאו חיוביות.

נדבקים חדשים בכל יום

6:30 - הסגר המלא הוארך, קנס של 500 שקל למי שיתארח בסוכה שלא שלו

שרי הממשלה אישרו אמש (ד') בתקנות כי ייאסר להיכנס למקום מגורים של אדם אחר ובכלל זה אירוח בתוך סוכה בזמן הסגר המלא. הממשלה קבעה קנס של 500 שקל למי שיפר הוראה זו. במקביל אישרו שרי הממשלה במשאל טלפוני את הארכת תקנות הגבלת שהייה במרחב הציבורי והגבלת פעילות בעוד 14 ימים. לפיכך, התקנות שהיו אמורות לפקוע מחר יתארכו עד 14 באוקטובר - שלושה ימים יותר ממה שנקבע בהחלטת הממשלה על הסגר הכללי. השרים אסף זמיר, יזהר שי ואורית פרקש-הכהן מכחול לבן הצביעו נגד.

לא מארחים בסוכות, צילום: שאטרסטוק לא מארחים בסוכות | צילום: שאטרסטוק לא מארחים בסוכות, צילום: שאטרסטוק

לשרים נמסר לפני האישור במשאל הטלפוני כי "נוכח מצב התחלואה ומספר החולים הקשים, שהולך ועולה מדי יום, נדרש להמשיך ולנקוט צעדים משמעותיים על מנת לצמצם את נתוני התחלואה לתקופה של שבועיים לכל הפחות".

 

כמו כן אישרו השרים כהוראת שעה למשך שבעה ימים את התקנה שלפיה תחול הגבלת יציאה לצורך השתתפות בהפגנה עד למרחק המותר ליציאה מהבית (1,000 מטר), בדומה לכל יציאה אחרת ממקום המגורים ובכלל זה יציאה לצורך תפילה או טקס דתי.

בנוסף נקבע כי במרחב הציבורי לא תתקיים התקהלות, לרבות בהפגנה, תפילה או בטקס דתי שמתקיימים בה אלה: מספר המשתתפים בה עולה על המותר (20 איש), ולא נשמר מרחק של שני מטרים בין המשתתפים.

 

על התקהלות זו חלה סמכות שוטר להורות על פיזור ההתקהלות או על שמירת מרחק של שני מטרים בין המשתתפים וככל שמסרב אדם להוראה זו, להטיל קנס על הפרה זו או לעשות שימוש בכוח סביר בנסיבות העניין לשם פיזור ההתקהלות.

תגיות