אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אסף זמיר התפטר מהממשלה: "השיקולים האישיים והמשפטיים - בראש מעיניו של נתניהו" צילום: אבי מועלם

אסף זמיר התפטר מהממשלה: "השיקולים האישיים והמשפטיים - בראש מעיניו של נתניהו"

שר התיירות כתב בפייסבוק: "חרד שהמדינה על סף שבר מוחלט, וברור לי שזה לא ישתנה כל זמן שנתניהו הוא ראש הממשלה". בכירים בכחול לבן ובליכוד מעריכים שההתפטרות מקרבת את הממשלה לקיצה. לפי הערכות, לא מן הנמנע שהבחירות ייערכו בינואר-פברואר 2021

02.10.2020, 14:47 | צבי זרחיה

שר התיירות אסף זמיר, הודיע היום (שישי) ליו"ר מפלגת כחול לבן בני גנץ, על התפטרותו מהממשלה. בפוסט שהעלה לפייסבוק כתב זמיר: "אני חרד למדינה. חרד שהיא על סף שבר מוחלט. וברור לי שזה לא ישתנה כל זמן שנתניהו הוא ראש הממשלה".

קראו עוד בכלכליסט

זמיר הוסיף: "לאחר ארבעה חודשים וחצי כחבר בממשלה אני קובע בצער כי משבר הקורונה על השלכותיו הנוראיות נמצא במקרה הטוב במקום השני בסדר העדיפויות של ראש הממשלה. השיקולים האישיים והמשפטיים הם אלה שעומדים בראש מעיניו של נתניהו. זה ניכר בכל צעד ושעל.

"תמיד האמנתי בנסיון להשפיע מבפנים, גם במחיר של ביקורת ציבורית, כל עוד האמנתי שתוצאות פעולותיי עושות הבדל, עושות טוב. אני כבר לא מרגיש ככה ולכן אחרי התלבטות לא פשוטה, החלטתי היום להודיע ליו"ר מפלגת כחול לבן, רא"ל במיל' בני גנץ, על התפטרותי מהממשלה".

אסף זמיר, צילום: אבי מועלם אסף זמיר | צילום: אבי מועלם אסף זמיר, צילום: אבי מועלם

בעקבות החוק הנורבגי - זמיר יחזור לכהן כחבר כנסת וח"כ הילה שי וז'אן תפרוש מהכנסת. בכירים בכחול לבן ובליכוד מעריכים כי התפטרותו של אסף זמיר מקרבת את קיצה של הקואליציה. להערכת גורמים בכחול לבן, המפלגה לא תוכל להמשיך לשבת בממשלה לאחר שהיא לא מצליחה להשפיע. בליכוד לא יצטערו על פירוקה של הממשלה ולהליכה לבחירות כשנתניהו עומד בראשות ממשלת המעבר. בדרך זו יוכל נתניהו לנהל כרצונו את משבר הקורונה בניסיון לבלום את התפשטות המגיפה עד לבחירות. לפי הערכות, לא מן הנמנע שהבחירות ייערכו בינואר-פברואר 2021.

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, צילום: צילום מסך יו"ר כחול לבן, בני גנץ | צילום: צילום מסך יו"ר כחול לבן, בני גנץ, צילום: צילום מסך

מהליכוד נמסר בתגובה: "בדיוק בשעה שראש הממשלה נתניהו הוביל דיון רב-משתתפים עם ראשי הציבור החרדי כדי להילחם בקורונה, אסף זמיר בורח מהמערכה רק כדי לקושש קולות בבחירות המקומיות בתל אביב. הוא זה שעוסק בפוליטיקה קטנה בשעה שראש הממשלה נתניהו נאבק מסביב לשעון למען הצלת חייהם ופרנסתם של אזרחי ישראל. כחול לבן צריכים להחליט אם הם עובדים באחדות מתוך הממשלה שנלחמת בקורונה או שהם ממשיכים לייצר תוהו ובוהו בתוך הממשלה ובכך פוגעים בפעולות הנדרשות לטובת אזרחי ישראל".

יו״ר סיעת מרצ, ח״כ תמר זנדברג מסרה: ״מברכת את אסף זמיר על הצעד האישי המתבקש בעזיבת ממשלתו של נאשם בשוחד שעסוק במשפטו ולא בניהול המדינה. עם פתיחת מושב הכנסת ב-12/10 אגיש בשם סיעת מרצ הצעת אי אמון קונסרבטיבית. אני קוראת לכחול לבן להצטרף לסיעות האופוזיציה ויחד לתמוך בהצעה. זו ההזדמנות לשלוח את הממשלה המושחתת והמנותקת הביתה, בכנסת הזאת, בלי בחירות חדשות. התובנה של אסף זמיר אולי מאוחרת אבל חשובה וישנה אפשרות לחור אחורה לרוב הקיים בכנסת נגד נתניהו ובעד ממשלה עם סדר עדיפויות אחר שתדאג לאזרחים ולא לנאשם בשוחד״.

ח״כ אלי אבידר (ישראל ביתנו) צייץ: ״אסף, הוספת לעצמך כבוד. מקווה שחבריך למפלגת כחול-לבן יצטרפו אליך וימנעו מגנץ ואשכנזי לדרדר אותנו לחורבן". חה"כ ד"ר שלמה קרעי, הליכוד צייץ: "אני מברך את השר זמיר על התפטרותו וקורא לשרי כחול לבן להצטרף. ישראל זקוקה לממשלה אחראית בראשות נתניהו בלי מקלות בגלגלים של שרי כחל"ב. הם כבר הוכיחו שהם דואגים לפוליטיקה קטנה על חשבון בריאות הציבור. נתניהו לעומתם הוכיח כבר שעם יד בוטחת על ההגה הוא יודע לחלץ את מדינת ישראל מהמשבר"

תנועת 'קריים מיניסטר' מברכת את אסף זמיר על התפטרותו מממשלת הנאשם. "שעון החול של ממשלת נתניהו התהפך. זמיר העדיף את המצפון והשכל הישר על כיסא עור הצבי. ההתפכחות שלו שולחת מסר ברור לגנץ - אל תשמש יותר שכפ"צ של נאשם בפלילים שהורס את המדינה. פרק את הממשלה רגע לפניי שביבי מפרק את הדמוקרטיה".

חבר הכנסת עפר שלח, יש עתיד-תלם, אמר בתגובה להתפטרותו של השר אסף זמיר מהממשלה: "הלבנה הראשונה בחומה של ביבי נפלה. התפטרותו של אסף זמיר לא מפתיעה, כי הוא אדם ישר ואנשים ישרים כבר לא יכולים עוד להיות בממשלה הזאת. יהיו עוד, כי גנץ ואשכנזי יכולים אולי לרמות את עצמם, אבל לא את האנשים הישרים הרבים בכחול לבן".

ראש האופוזציה, יאיר לפיד, צייץ: "אסף זמיר לא רק התפטר, הוא גם הציב כתב אישום חמור מול כל מי שנשאר בממשלה הזו רגע אחד נוסף ומחזיק את נתניהו על כסאו. גנץ ואשכנזי, אתם לא משרתים את ישראל בממשלה, אתם משרתים את נתניהו. הגיע הזמן שתקומו ותתפטרו".

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, כתב כעת בחשבון הטוויטר שלו: לא מדובר רק בהתפטרות אלא בתחילת התפוררות של הממשלה המנותקת הזאת. במקום לנהל את המשבר הכלכלי ולהילחם בנגיף הקורונה, ביבי והרזרבי עסוקים רק בריבים פוליטיים ובהסחות דעת.

אני בטוח שעם חזרת הכנסת אחרי פגרת סוכות, נראה עוד שרים מתפטרים ועוד חברי כנסת שמצביעים בניגוד לעמדת הקואלציה"..

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) "כשדגל שחור מתנוסס מעל החלטות בית המחוקקים וכשפעולות הממשלה משרתות נאשם אחד, אני מברכת את חברי אסף זמיר על התפטרותו מהממשלה וחזרתו לכנסת.

אני קוראת לשאר חברות וחברי הממשלה שמרגישים כמוהו וכמונו להצטרף אליו".

מתנועת הדגלים השחורים נמסר: "מברכים את אסף זמיר על הצעד האמיץ. קוראים לשאר הח"כים של כחול לבן לעמוד לצד הדמוקרטיה כמוהו. בשבוע שעבר איים שר המדע יזהר שי להתפטר מהממשלה ואולם גנץ שכנע אותו שלא לעשות כן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות