אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גולדמן זאקס והפניקס העמידו מימון של חצי מיליארד שקל לרכישת פריוריטי צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

גולדמן זאקס והפניקס העמידו מימון של חצי מיליארד שקל לרכישת פריוריטי

ההלוואה ניתנה לקרן TA שרכשה 50% מחברת התוכנה. המדובר בהלוואה היברידית בריבית גבוהה של 6.5% בשנה, שמשקפת את הסיכון שבהעמדת מימון בתקופה המאתגרת של משבר הקורונה

06.10.2020, 07:52 | גולן חזני

בנק ההשקעות גולדמן זאקס וחברת הפניקס העמידו מימון של חצי מיליארד שקל לקרן TA ברכישת 50% מחברת פריוריטי. הקרן גם קיבלה אופציה לעלייה באחזקה ל־55% מהחברה שעוסקת בפיתוח תוכנה ארגונית וניהול משאבים (ERP).

קראו עוד בכלכליסט

קרן TA ניהלה מגעים להשקעה בפריוריטי כבר לפני שנה, אך הם לא הבשילו לכדי עסקה. בשבועות האחרונים התחדשו המגעים מהמקום שבהם נפסקו בפעם הקודמת, הפעם בקצב מואץ עד שנחתמה העסקה מול פורטיסימו שאותה מנהל יובל כהן.

יובל כהן, מנכ"ל פורטיסימו, צילום: אוראל כהן יובל כהן, מנכ"ל פורטיסימו | צילום: אוראל כהן יובל כהן, מנכ"ל פורטיסימו, צילום: אוראל כהן

המימון ניתן ל־TA במתכונת של יוניטראץ' (Unitranch) ובריבית גבוהה יחסית של 6.5% בשנה, שככל הנראה משקפת את הסיכון שבהעמדת מימון בתקופה מאתגרת עסקית זו, וזאת בעקבות משבר הקורונה. יוניטראנץ' הוא למעשה מימון היברידי. כלומר, הלוואה שמורכבת מכמה שכבות. במקרה זה — חוב בכיר והלוואות מזנין, כשהריבית משקללת את שלל השכבות. מדובר בפתרון מימוני מורכב שמהווה תחליף לצורך לטול כמה הלוואות. באירופה שיטת המימון הזו נפוצה יותר מאשר בארה"ב וישראל.

אתמול, בעקבות הפרסום ב"כלכליסט" שחשף את העסקה, הקרן הוציאה דיווח שבו לא פירטה את היקפה, אך היא הוגדרה בו כהשקעה משמעותית עבורה. "התוכנות של פריוריטי נחשבות בעיני רבים כמובילות שוק בתחום ה־ERP הישראלי, ואנו מאמינים כי לחברה יש פוטנציאל בלתי מנוצל משמעותי", צוטט בדיווח סטפן דנדל, סגין נשיא בכיר ב־TA שהצטרף לדירקטוריון פריוריטי. "בנוסף, קיימת הזדמנות משמעותית להתרחבות בינלאומית באמצעות צמיחה אורגנית ורכישות. אנו מצפים לשיתוף פעולה עם הצוות של פריוריטי ופורטיסימו בהנעת מנועי הצמיחה האלו".

מנכ"ל פריוריטי אנדרס ריכטר צוטט בהודעה כמי שאומר כי "הניסיון הרב של TA בהשקעה במרחב התוכנה הארגונית, הפכו את הקרן לשותפה אטרקטיבית".

פריוריטי היא גלגול של חברת אשבל, שאותה רכשה פורטיסימו במכרז בסוף 2013 תמורת 192 מיליון שקל. פורטיסימו שילמה כ־100 מיליון שקל מסכום הרכישה של אשבל בהון עצמי ואת יתרת 92 מיליון השקלים במימון בנקאי. מאז הרכישה סילקה הקרן את החוב ומשכה דיבידנדים של 57 מיליון דולר — כלומר, כפליים מההשקעה של ההון העצמי. יחד עם הדיבידנדים, השווי הנוכחי מגלם מכפיל 9 על ההשקעה של פורטיסימו.

כיום פריוריטי שולטת בשוק ה־ERP הישראלי עם 10,000 לקוחות והיא מעסיקה 225 עובדים, מתוכם 180 עובדים במטה של החברה בפארק אפק ובמרכז הפיתוח בירושלים. פורטיסימו היא שהובילה את החברה, שבעבר פעלה בעיקר בישראל, למכירות בחו"ל, שמהוות כיום 40% מהכנסותיה. מאז שנרכשה על ידי פורטיסימו זינקו ההכנסות של החברה פי ארבעה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות