אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשל ניצול רוב מכסת הגז: תמר פנתה לעזרה מלווייתן צילום: אלבטרוס

בלעדי לכלכליסט

בשל ניצול רוב מכסת הגז: תמר פנתה לעזרה מלווייתן

במאגר תמר חששו כי לא יצליחו לספק את מכסת הגז שהתחייבו ללקוחות, ופנו למתחרה כדי לרכוש גז כדי לעמוד בחוזים. בחזית אחרת, שותפות דלק קידוחים ונובל/שברון הודיעו שהן מסרבות להצעה להצטרף לחוזה הגז החדש של חברת החשמל

12.10.2020, 08:11 | ליאור גוטמן

הריב בין ספקי הגז של מדינת ישראל תפס בסוף השבוע תפנית מעניינת, שעה ששותפות תמר נאלצה להיעזר בשותפות לוויתן כדי לספק גז ללקוחותיה. ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שחברת החשמל הזמינה ביום שישי האחרון את רוב מכסת הגז שהיא צריכה לתחנות הכוח שלה, דווקא ממאגר תמר במקום לקבל אותו רק - או גם במקביל - ממאגר לוויתן. ההזמנה הגיעה בעקבות חשש בחברת החשמל שלא יהיה לה מספיק גז עבור תחנות הכוח שלה, ולכן היא נאלצה להתחייב בפני נובל אנרג'י/שברון שהיא תשלם לה את המחיר היקר מ־2012.

קראו עוד בכלכליסט

מנכ"ל שברון, מיכאל ווירת. שברון סירבה לספק לחברת החשמל גז לפי החוזה החדש, צילום: בלומברג מנכ"ל שברון, מיכאל ווירת. שברון סירבה לספק לחברת החשמל גז לפי החוזה החדש | צילום: בלומברג מנכ"ל שברון, מיכאל ווירת. שברון סירבה לספק לחברת החשמל גז לפי החוזה החדש, צילום: בלומברג

תמר פונה לעזרה מהמתחרה בשל "המינוס" שנוצר

בעקבות כך, מאגר תמר נכנס ל"מינוס" עם התחייבויות לספק גז למספר רב של לקוחות, כאשר בפועל הוא לא יכול היה טכנית לספק כמות זו בשל מגבלות הולכה. למעשה, חברת החשמל הזמינה גז רב וסך הביקוש ממאגר תמר הגיע לכ־1.3 מיליארד רגל מעוקב (BCF), כאשר יכולת העברת הגז בצנרת עומדת על כ־1.1 מיליארד רגל מעוקב בלבד. הפער שנוצר של 18% בין הביקוש להיצע, גרר מהלך מפתיע, ובעיצומו של הריב הענק בן דלק קידוחים, נובל/שברון, ישראמקו ותמר פטרוליום, מאגר תמר נאלץ לפנות למאגר לוויתן בבקשה שימכור לו גז כדי שתמר יוכל לעמוד בחוזים שהוא מחויב להם.

המחיר שמאגר תמר שילן ללוויתן אינו ידוע, והסברה היא שלפחות חלק מכמות הגז נמסרה ללא תמורה, כמעין התחשבנות בין הצדדים על מכסות שכל צד חייב לשני לאורך השנה.

במילים אחרות, שותפויות הגז ממשיכות ביד אחת להתכתש ביניהן ולשלוח מכתבים נזעמים לכל הרגולטורים, אבל בעת מצוקה, הצדדים יודעים לשלב ידיים ולהניח בצד את הריבים, רק כדי שהלקוחות יהיו מרוצים.

ואיך הרגולטורים ראו את המהלך? שיתוף פעולה זה יצר בלבול, ותחושה שאם כולם רבים, כיצד הם יודעים לעבוד יחד ובשקט כאשר צריך. בסבב שיחות שנערך בתחילת השבוע, הכיוון שנראה לעין הוא כפיה מצד הרגולטורים על שותפות תמר לביצוע של מכר בנפרד על ידי המדינה, כלומר שכל אחד במאגר תמר ימכור את החלק היחסי שלו. המנגנון אמנם אינו קיים, אולם הרגולטורים יכולים לכפות זאת על כולם תוך שבועות ספורים ולהביא את המהומה לכדי סיום.

דלק כבר הודיעה שהיא נוטה לוותר על הווטו שלה מול תמר, מה שמשאיר את שברון/נובל עם הווטו שאושר לה על ידי היועץ המשפטי לממשלה עד לסוף 2021. עם זאת, ההבנה היא שאם יאושר מכר בנפרד, הווטו הזה חסר משמעות ופג תוקפו מיידית.

מאגר תמר. נרשם פער של 18% בין הביקוש להיצע, צילום: אלבטרוס מאגר תמר. נרשם פער של 18% בין הביקוש להיצע | צילום: אלבטרוס מאגר תמר. נרשם פער של 18% בין הביקוש להיצע, צילום: אלבטרוס

דלק קידוחים ושברון חושפות שרירים מול חברת החשמל

בתוך כך, שותפות דלק קידוחים יחד עם נובל אנרג'י - בכובעה כשברון - הודיעו אתמול (א') רשמית שהן מסרבות להצעה להצטרף לחוזה הגז החדש של חברת החשמל. החוזה נחתם לפני כשבוע, אולם מי שגיבש אותו והתחייב אליו היו רק 53% מבעלי האחזקות במאגר תמר - ישראמקו, תמר פטרוליום, דור גד ואוורסט. דלק קידוחים ונובל אנרג'י קיבלו 60 יום להשיב האם הן מקבלות את תנאי ההסכם, אולם הודיעו אתמול בבוקר באופן רשמי "על סירובן להצטרף לתוספת להסכם, בטענה כי מטרת התוספת להסכם תגרום להפרת ההסכם הקיים בין חברת החשמל לבין שותפי לוויתן".

לטענת דלק קידוחים ונובל אנרג'י, ההסכם החדש סותר לכאורה הסכם מהשנה שעברה לאספקת גז שתתבצע רק מלוויתן. חברת החשמל ניסתה במהלך השנה הנוכחית לייבא גז נוזלי זול, אולם דלק קידוחים ונובל הזהירו אותה שמדובר בהפרת חוזה, ולכן הסיטואציה מאמצע השנה חזרה על עצמה גם בחוזה החדש משבוע שעבר: חברת החשמל שוב מנסה לגוון את הספקים שלה, תוך הורדת מחירי הדלקים, ושותפות לוויתן טוענת שוב שעצם הניסיון לקנות גז שלא ממאגר לוויתן, הוא הפרת חוזה. הוויכוחים בין הצדדים הגיעו לשיאם בשבוע שעבר, שעה שדלק/נובל סירבה לספק לחברת החשמל גז לפי החוזה החדש, והיא הסכימה לספק אותו רק אחרי שחברת החשמל התחייבה בכתב שהיא תשלם עבורו לפי המחיר הישן 6.35 דולר ליחידת חום, מחיר הגבוה בכ־50% מהמחיר שהיא השיגה בשבוע שעבר.

חברת החשמל פנתה בחמישי האחרון לרשות התחרות ולמשרד האנרגיה בבקשת עזרה, אולם הישועה לא הגיעה משם - למרות שברור שהורדת מחירי הדלקים תתרום להוזלת תעריף החשמל בשנה הבאה. כך או כך, כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט", חברת החשמל החליטה לדחות לשנה הבאה את רכש הגז ממאגר תמר, עד שהמחיר יירד, ועד אז היא תשלם במפוצל לשותפות תמר על חוזה הגז החדש - את המחיר היקר לנובל ודלק, ואת המחיר החדש למי שחתם מולה על החוזה.

דלק קידוחים מבהירה שגם הסיטואציה הזו לא תעבור בשקט, ולכן היא מסכמת שהיא ונובל אנרג'י "דוחות את הטענות, ובוחנות, באמצעות יועציהן המשפטיים, את האפשרויות המשפטיות העומדות בפניהן".

המחיר שתמר רכש מלוויתן אינו ידוע, והסברה היא שלפחות חלק מהכמות נמסרה ללא תמורה, כמעין התחשבנות בין הצדדים על מכסות שכל צד חייב לשני לאורך השנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות