אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק המחשבים העולמי מזנק בחסות הקורונה - וחוזר למספרים של לפני 10 שנים צילום: ניצן סדן

שוק המחשבים העולמי מזנק בחסות הקורונה - וחוזר למספרים של לפני 10 שנים

על פי נתונים של חברת המחקר קנאליס, היקף משלוחי המחשבים עמד על כ-79 מיליון יחידות ברבעון השלישי, זינוק של 13% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד; המרוויחות העיקריות - לנובו ו-HP

11.10.2020, 21:50 | רפאל קאהאן

שוק המחשבים בעולם חזר לצמוח כשהחל משבר הקורונה בתחילת השנה, אך עד כה לא היה זינוק כגון זה שיצרני ה-PC חווים כעת. על פי נתונים של חברת המחקר קנאליס, היקף משלוחי המחשבים עמד על כ-79 מיליון יחידות ברבעון השלישי של השנה, זינוק של 13% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד, והמספר הטוב ביותר עד כה מזה כעשור. המרוויחה העיקרית של המצב היא לנובו שמחזיקה את צמרת הדירוג, ולאחריה HP. מדובר גם במספר מרשים ביחס לרבעון השני אז הגידול עמד על 2.8% לפי נתוני גרטנר מיולי שעבר.

קראו עוד בכלכליסט

לנובו הציגה כאמור נתונים מצוינים עם גידול של כ-11.4%, אבל מבחינה אבסולוטית משלוחי המחשבים של HP גדלו יותר בכ-11.9%. אבל מי שהפתיעו היו אפל ואייסר. האחרונה הציגה גידול של 15% ביחס לשנה שעברה ואפל שילחה מצידה כ-13.2% יותר מקים. אבל הנתון המפתיע היה דווקא הירידה של 0.5% שהציגה דל. ענקית המחשבים של מייקל דל שמחפשת בימים אלה לחזור לבורסה לא באמת הרשימה בביצועיה, וזאת אף שהיא מחזיקה במה שנחשב אחד מדגמי הלפטופים הנחשקים בשוק - ה-XPS13.

חלק ניכר מהמשלוחים כנראה שימשו לציוד תלמידים וסטודנטים שעברו ללמידה מרחוק בתקופה זו. כך למשל ממשלת בריטניה רכשה כ-100 אלף מחשבים ניידים לחלוקה לתלמידים שלא יכולים להגיע לבתי הספר. להערכת קנאליס, מדובר במגמה שתימשך גם לאחר שוך המשבר הבריאותי - ואף עשויה להוות את אחד הזרזים להחזרת הכלכלה העולמית לפסי צמיחה. הוצאות של חברות, ממשלות וארגונים על עדכון מערכות המחשוב שלהן והתאמתן למציאות החדשה של עבודה ולמידה מרחוק צפויות לסייע לצמיחה הזו באופן ניכר אם כי לא ברור עד כמה.

מחשב נייד של לנובו, צילום: רפאל קאהאן מחשב נייד של לנובו | צילום: רפאל קאהאן מחשב נייד של לנובו, צילום: רפאל קאהאן

רוב המחשבים היו מבוססי ווינדוס 10, אך גם מחשבים מבוססי כרומבוק של גוגל הציגו גידול יפה בעיקר בזכות שוק החינוך האמריקאי שהפך לצרכן כבד שלהם.

 

תופעה שצפויה להסתיים בקרוב היא המחסור המתמשך במחשבים. החזרה ללימודים כמו גם העבודה מהבית הביאו להתנפלות של הציבור על מחשבים. ואולם כעת היצרניות הגדילו את המכסות והקימו קווי ייצור נוספים שאמורים, לפחות בשאיפה, לאפשר למלא את הדרישה בעתיד הקרוב.

 

מגמת הגידול במשלוחי המחשבים מעניינת ביותר בייחוד ביחס לשוק הסמארטפונים, בו דווקא נצפתה ירידה חדה של יותר מ-20% ברבעון השני האחרון, כך על פי נתוני גרטנר מאוגוסט. לא ברור אם מדובר במצב זמני או מתמשך, אך משבר הקורונה הצליח להפוך למציל של קטגוריית מוצרים טכנולוגית שלא חשבנו שתצליח לחזור מן התהום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות