אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גופים זרים לוטשים עיניים לישראייר, אך החוק הישראלי מציב בפניהם מכשול צילום: שאטרסטוק

בלעדי לכלכליסט

גופים זרים לוטשים עיניים לישראייר, אך החוק הישראלי מציב בפניהם מכשול

חברה שבסיסה בדובאי מתכוונת להגיש הצעה לרכישת חברת התעופה. גם קרן נוספת מדובאי וגופים מרוסיה וארה"ב מתעניינים. אלא שרישיון הפעלה אווירית יכול להינתן רק לתושב או אזרח ישראל

14.10.2020, 07:28 | גולן חזני

האם ישראייר תעבור בקרוב לידיים זרות? מספר גופים זרים מתעניינים ברכישת חברת התעופה של אי.די.בי פתוח, שנכסיה עומדים למכירה משום שהיא נכנסה לפירוק בעקבות אי יכולתה לעמוד בהחזר החובות לבעלי האג"ח, שמסתכמים בכ־2 מיליארד שקל. את הליך המכירה ינהל המפרק, עו"ד אופיר נאור.  

קראו עוד בכלכליסט

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בכוונת חברת NY Koen Group, שבסיסה בדובאי, להגיש הצעה לרכישת ישראייר, באמצעות החברה־הבת Aero Private Jet. החברה מדובאי נשלטת בידי איש העסקים האוקראיני ממוצא יהודי נאום קואן, ופעילה בין היתר בהודו, איחוד האמירויות, הונג קונג, ארה"ב, בחריין, צ'כיה וערב הסעודית. עוד נודע כי בישראייר מתעניינת עוד קרן מדובאי, וכן גוף מרוסיה וגוף נוסף מארה"ב.

המכשול המרכזי שיעמוד בפני מכירת ישראייר לגורם זר הוא החוק הישראלי, שמאפשר להעניק רישיון הפעלה אווירית, שדרוש לשם השליטה בחברת תעופה, רק לגורם שהוא תושב ישראל ואין לו מקום עסקים עיקרי מחוץ לישראל, או שהוא אזרחי ישראלי שיש לו "מקום עסקים עיקרי בישראל".

גוף נוסף שיכול לקבל רישיון הוא תאגיד שהתאגד בישראל, אין לו מקום עסקים עיקרי מחוץ לישראל והשליטה בו היא בידי אזרח ישראלי או תושב קבע בישראל, או תאגיד שהשליטה בו היא בידי אדם אחר בהתאם להוראות אמנה בינ"ל בענייני תעופה שישראל צד לה. מסיבה זו לא יכול היה קני רוזנברג, איש העסקים היהודי מברוקלין, לקבל היתר שליטה באל על, ואת ההיתר ביקש וקיבל בנו אלי, שהוא תושב ישראל.

NY Koen Group היא חברת אחזקות בינלאומית, שהוקמה על ידי קואן ב־2003. היא והחברות־הבנות שלה פועלות במגוון תחומים, ובהם ייצור תכשיטים ויהלומים, תעופה פרטית, טכנולוגיות דיגיטליות, מיזמי בנייה ואבטחה. החברה־הבת Aero Private Jet פעילה בתחום התעופה העסקית מאז 2003. יש לה גישה ליותר מ־7,000 מטוסים ו־4,000 שדות תעופה. היא אחראית על למעלה מ־3,200 טיסות ומספקת שירותים בארגון טיסות VIP לעסקים ולפנאי.

חברות־בנות אחרות של התאגיד מונות, בין השאר, את יצרנית התכשיטים והיהלומים Daniel MS, רשת התכשיטים Jeni Coin שלה סניפים בפראג, קייב ודובאי, וחברת האבטחה NY Security.

ביולי השנה דווח כי פלטפורמה למסחר באבני חן ויהלומים שבבעלות NY Koen, בשם GEMGOW, תמכור נתח של 25% לחברת אחזקות שבבעלות משפחת המלוכה של אבו דאבי. באוגוסט האחרון דווח כי NY Koen החלה בהקמת מלון NY טווין טאוור בקייב, שבו יפעל גם קזינו.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות