אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"תנופה" ו-"נתיב אקספרס" זכו במכרזי תחב"צ בירושלים, בית שמש ובשומרון צילום: דני שכטמן

"תנופה" ו-"נתיב אקספרס" זכו במכרזי תחב"צ בירושלים, בית שמש ובשומרון

משרד התחבורה הודיע שבמסגרת המכרז תגדל תדירות הקווים בפרוזדור ירושלים ביותר מ-35%, בבית שמש ב-25% ובשומרון ב-30%. ייתווספו קווים רבים, ומערך השירות בין האזורים ובתוכם ישופר; לראשונה יופעלו באשכול קווי בית שמש אוטובוסים חשמליים

14.10.2020, 13:50 | ליאור גוטמן ואודי עציון

משרד התחבורה הודיע היום (ג') שהחברות תנופה ונתיב אקספרס הן הזוכות במכרזים להפעלת קווי התחבורה הציבורית בפרוזדור ירושלים ובית שמש. זאת, במסגרת תכנית משרד התחבורה להגדיל את שירותי התחבורה שם.

קראו עוד בכלכליסט

לפי משרד התחבורה, מדובר במכרזים הגדולים ביותר שפורסמו עד כה בתחבורה הציבורית. אלו כוללים הפעלת עשרות קווים בינעירוניים, אזוריים ועירוניים חדשים ותגבור משמעותי של מאות קווים קיימים בפרוזדור ירושלים ובית שמש. הקווים החדשים מתוכננים לענות בין השאר על הביקושים הצפויים לתחבורה ציבורית בישובים אלה, לאור התרחבותם המתוכננת.

המכרזים הללו היו תקועים קרוב לשנתיים בשל מחלוקת על רכש הגומלין של האוטובוסים, במסגרתו חלק מהמתמודדים דרשו שהמדינה תכפה על הזוכים רכש של תוצרת מקומית. במשרי האוצר והתחבורה התנגדו לתנאי בטענה שקיומו יעלה את מחיר המכרז.

 

מחלף בית שמש, צילום: דני שכטמן מחלף בית שמש | צילום: דני שכטמן מחלף בית שמש, צילום: דני שכטמן

כיום פועלות בפרוזדור ירושלים ובבית שמש החברות אגד תעבורה וסופרבוס. בפרוזדור ירושלים זכתה חברת תנופה והיא תחליף את אפיקים. באשכול זה יופעלו 30 קווים עירוניים ואזוריים בין קרית יערים, אבו גוש, הר הדר, ישובי מטה יהודה, בהם כסלון, רמת רזיאל, איתנים, גבעת יערים, צובה, בית מאיר, שורש, שואבה, עין רפא, עין נקובא, נווה אילן, יד שמונה, נטף, מעלה החמישה, קרית ענבים ובית זית.

במכרז על פרוזדור ירושלים התמודדו גם סופרבוס, נהור, נתיב אקספרס, אפיקים וקבוצה חדשה בשם הריבוע הכחול, בשיתוף איזי באס ופסגות.

במסגרת המכרז החדש תגדל תדירות הקווים בפרוזדור ירושלים ביותר מ-35%. מדובר בעיקר בגידול של קווים קיימים ותוספת קווים חדשים, שיופעלו באמצעות יותר מ-160 אוטובוסים חדישים. לאורך המסלולים יוצבו שלטי מידע אלקטרוניים (Next Bus), שיעדכנו את הנוסעים בזמן אמת בזמני ההגעה של האוטובוסים.

בנוסף לכך, ישופר מערך השירות בקווים המחברים בין בית שמש לירושלים, תוך מתן דגש על שיפורי מסלולים בתוך העיר בית שמש, הגדלת תדירות ויצירת קווים ליעדים חדשים בירושלים, כמו בתי החולים הדסה עין כרם ושערי צדק ואזור התעשיה תלפיות.

אוטובוס של נתיב אקספרס, צילום: ערן גרנות אוטובוס של נתיב אקספרס | צילום: ערן גרנות אוטובוס של נתיב אקספרס, צילום: ערן גרנות

הקווים יופעלו בשתי פעימות. בעוד תשעה חודשים, תפעיל חברת תנופה את כל הקווים המופעלים כיום על ידי חברת סופרבוס, בתוספת שיפורים נקודתיים, ובעוד כשנה תפעיל החברה גם את קווי השירות המופעלים כיום על ידי חברת אגד, ושאר הקווים החדשים שבמכרז.

חברת "תנופה" זכתה במכרז להפעלת התחבורה הציבורית גם באזור השומרון, שתתוגבר אף היא. באשכול זה יופעלו 85 קווים עירוניים ואזוריים, 17 מהם קווים חדשים. הקווים יפעלו בין ישובי המועצה האזורית שומרון, קדומים, קרני שומרון, בית אריה-עופרים, אלפי מנשה, עמנואל, אלקנה, אורנית ואריאל. כמו כן, יופעלו קווים בינם לבין ערי גוש דן והשרון. הקווים יופעלו באמצעות יותר מ-230 אוטובוסים חדישים, לרבות אוטובוסים ממוגני ירי. במכרז על אשכול השומרון התמודדו גם אפיקים, קווים וחברת אגד תעבורה.

תדירות הנסיעה בקווי השומרון תגדל ב-30%. כמו כן יתווספו קווים חדשים שישפרו את הנגישות בין היישובים ליעדים מרכזיים בגוש דן, וכן קישור ישיר לתחנות רכבת ולערים מרכזיות כמו פתח תקווה, בני ברק, כפר סבא ותל אביב.

.  

תדירות הנסיעה בבית שמש תוגדל ב-25%

 

באשכול בית שמש זכתה חברת נתיב אקספרס. באשכול זה יופעלו 40 קווים עירוניים, אזוריים ובינעירוניים. הקווים יופעלו בעיר בית שמש וממנה, למגוון רחב של יעדים ברחבי הארץ. זאת, באמצעות יותר מ-200 אוטובוסים חדישים מדגם יורו 6, בעלי רמת זיהום נמוכה ביותר. באשכול זה יופעלו לראשונה גם אוטובוסים חשמליים.

במכרז על אשכול בית שמש, התמודדו נהור, קבוצת תנופה, סופרבוס וקבוצה חדשה בשם הריבוע הכחול, בשיתוף איזי בס ופסגות.

במסגרת המכרז החדש תגדל תדירות הנסיעה בקווי בית שמש ב-25% ויתווספו קווים חדשים רבים. כמו כן, ישופר הקשר בין שכונות חדשות העתידות להתאכלס, מוקדי פעילות מרכזיים, בהם תחנות רכבת, אזורי תעשיה ומרכזי קניות. בסופי שבוע, חגים ותקופת "בין הזמנים" יורחב השירות הבינעירוני מהעיר ליעדים שונים שבאשכול. כמו כן, יתוגבר השירות הבינעירוני בין בית שמש לבני ברק, יפוצלו קווים ארוכים, ויפתחו קווים ליעדים חדשים.

הקווים באשכול זה יופעלו בשתי פעימות. בעוד תשעה חודשים, תפעיל חברת תנופה את כל הקווים המופעלים כיום, בתוספת שיפורים נקודתיים, ובעוד כשנה תפעיל החברה גם את קווי השירות החדשים במכרז.

חברת תנופה מורכבת מארבע חברות - מאיה תור (30%), חברת EL  שמחזיקה ב-30%,  צ'יינה מוטורס (22.5%), וקבוצת שאשא (17.5%).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות