אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איציק אברכהן הרחיק את המועמדים החזקים והשתלט על שופרסל צילומים: סיון פרג', אביגיל עוזי

איציק אברכהן הרחיק את המועמדים החזקים והשתלט על שופרסל

ועדת הדח"צים של רשת הקמעונאות הפתיעה כשהחליטה לבחור לתפקיד היו"ר את יקי ודמני, מועמד ששמו לא הוזכר כלל בין המתמודדים. הבחירה מהווה ניצחון חלקי, לפחות למנכ"ל אברכהן - שלא הסתיר את התנגדותו למינויו של יפתח רון־טל, שנחשב למועמד המוביל

19.10.2020, 21:00 | גולן חזני

הקרב על ראשות שופרסל הגיע הערב (ב') לתפנית מפתיעה, כפי שנחשף בכלכליסט, כשוועדת הדח"צים בשופרסל החליטה לבחור ביקי ודמני כיו"ר הבא של החברה במקומו של מאוריסיו ביאור. החלטה זו נפלה בהפתעה משום שמועמדותו של ודמני לא פורסמה בכלי התקשורת והוא שמר על פרופיל נמוך, דבר שבדיעבד היה אחד הגורמים שסייעו לו להיבחר. הבחירה מהווה ניצחון, חלקי לפחות, למנכ"ל והאיש החזק בחברה, איציק אברכהן, שלא הסתיר את התנגדותו למועמד המוביל יפתח רון־טל.

קראו עוד בכלכליסט

אברכהן תמך בעוצמה בהמשך כהונתו של מאוריסיו ביאור, שמונה בידי אדוארדו אלשטיין, לשעבר בעל השליטה בשופרסל שמכר את 26% המניות האחרונות של רשת המרכולים שהחזיק באמצעות דסק"ש לפני כשלושה חודשים. ברגע שאברכהן הבין שביאור, שנתמך על ידי אלטשולר שחם, לא יוכל להיבחר בשל התנגדות המוסדיים הוא דחף למינויו של רון הדסי, שהיה דירקטור בעבר בחברה בתקופת דנקנר ברונפמן ופישר. הוועדה החליטה שהדסי איננו מתאים לתפקיד ואילו רון־טל נפסל בשל היעדר ניסיון פיננסי וקמעונאי.

מימין: ודמני ואברכהן, צילומים: סיון פרג מימין: ודמני ואברכהן | צילומים: סיון פרג', אביגיל עוזי מימין: ודמני ואברכהן, צילומים: סיון פרג

כמעט כל שמונת המועמדים לתפקיד התרשמו שהוועדה מקיימת קשר רצוף עם אברכהן, באופן שהעלה סימני שאלה לגבי הממשל התאגידי בחברה. אברכהן הכחיש כל העת מעורבות כלשהי בעבודת הוועדה. עבודת הוועדה נמשכה הרבה מעבר למתוכנן, והופעלו עליה לחצים לא מעטים מצד מועמדים שונים.

הוועדה הפנימית של הדח"צים בחברה החליטה לבחור בסופו של דבר בוודמני, זאת לאור הרקע הרחב שלו בתחום הקמעונאות. הוועדה שבראשה עמד אלדד אברהם פעלה בדיסקרטיות ושמרה את הקלפים לכל אורך התהליך קרוב לחזה. ודמני שימש בעבר מנכ"ל אלקטרה צריכה, שאותה הוביל משווי של מיליארד שקל לשווי של 2.5 מיליארד שקל; אייס קנה ובנה, שם עבד שבע שנים בתקופת בעלותו של גד זאבי, והעביר אותה לרווחיות; טמפו ואפריקה תעשיות בהסדר החוב של נגב קרמיקה. ברזומה של ודמני גם חצי שנה כמנכ"ל קופיקס ופרידה צורמת מאבי כץ. ודמני התמודד ב־2018, ללא הצלחה, על ראשות עיריית רעננה, ומכהן כיום כחבר מועצת העיר.

הכתף הקרה של אברכהן

לפי מתווה הבחירה, הוועדה שבה ארבעה חברים - היו"ר אלדד אברהם, גדעון שור, מיקי בר חיים ומיכל קמיר - נדרשה להמליץ על היו"ר ואילו הגופים המוסדיים התחייבו להצביע בעד היו"ר המומלץ באסיפת בעלי המניות שתתקיים בעוד 35 יום. דירקטוריון שופרסל אמור היה לאשר אמש את הבחירה. הבחירה נפלה על ודמני חרף העובדה שרון־טל, יו"ר חברת החשמל, זכה להמלצה חסרת תקדים מצד ארבעה מוסדיים גדולים, הראל, כלל, פסגות ומנורה. עם זאת, רון־טל זכה לכתף קרה מצדו של אברכהן, שבראיון ביום שישי האחרון ביקר את רון־טל ביותר ממרומז כשאמר כי פגישה ביניהם הודלפה לעיתון. דבר הפגישה פורסם ב"כלכליסט" לאחר שהשניים נפגשו בקפה רביבה וסילייה הומה האדם.

אברכהן, שבאותו ראיון אמר כי אם ייבחר מישהו שלא יוכל להסתדר עמו, הוא יתייצב לראיון מחודש לרגל העזיבה, נתן את ברכתו המרומזת לבחירה של ודמני.ככל הנראה ההתפתחות המסתמנת שבה נבחר יו"ר שזוכה לתמיכה של המנכ"ל ומובילה להישארות שלו בחברה שנים נוספות, היו גם הרקע להתפטרותו של אורי קילשטיין, המשנה למנכ"ל שופרסל, שלשום. זאת אחרי שהבין כי הסיכוי שלו להתקדם לתפקיד מנכ"ל בחברה קלוש.

לדעת המוסדיים המחזיקים במניות שופרסל אברכהן הוא מנכ"ל טוב, ויש לאפשר לו חופש פעולה ומרחב, ולא להעמיד מעליו גורם ריכוזי שיכופף אותו ויהיה דומיננטי מדי. עם זאת, הראיון של אברכהן הביא לתגובות צוננות בקרב אנשי מפתח בגופים המוסדיים הגדולים בשופרסל והאמירה "השתן עלה לו לראש", נשמעה מיותר מאחד מהם בסוף השבוע לאור האמירות בראיון.

רון־טל עשוי שלא לוותר

אף שאברכהן הצליח להדוף את כוונתם של המוסדיים שלחצו לבחירתו של רון־טל, ששלשום אף סיכם עם שר האנרגיה על שנתיים נוספות בתפקיד יו"ר חברת החשמל, הוא עשוי להיאבק ולא לוותר על התפקיד. המוסדיים התחייבו אומנם שלא להעמיד מועמדים מול המועמד שהדירקטוריון יבחר, אבל די שאחד מהם יטען שהבחירה לא נעשתה כשורה ויעמיד את רון־טל להצבעה, כדי לעורר מחדש את הקרב. זאת, אם יצטרפו מוסדיים נוספים לטענה. עם זאת, האסיפה הבאה היא רק במאי 2021 כך שמעשית מדובר בעובדה מוגמרת וודמני הוא יו"ר החברה.

ודמני, יוצא שירות הביטחון הכללי, הוא בן 68 נשוי פלוס 5, חוזר אם כן לקדמת הבמה אחרי שנים שנעדר ממנה. המבחן שלו יהיה בעמידה מול המנכ"ל הדומיננטי בנושאים שונים, לצד היכולת לאפשר לו את מרחב הפעולה שהוא מבקש. במקביל לבחירה בוודמני, בחרה הוועדה ביואב שלוש לדירקטור מן המניין בשופרסל, זאת במקומה של דיאנה אלשטיין־דן, אחותו של אדוארדו אלשטיין. גם שלוש יידרש לקבל את אישור בעלי המניות באסיפה.

שופרסל היא אחת משלוש חברות גדולות המתנהלות ללא גרעין שליטה, לצד פז וישראכרט שגם היא מתחילה במהלך למינוי יו"ר חדש אחרי פרישתו של איל דשא. שופרסל מפעילה 298 סניפים למכירת מזון ו־81 חנויות פארם תחת המותג Be. את המחצית הראשונה של 2020 סיימה החברה עם הכנסות של 7.42 מיליארד שקל ועם רווח נקי של 170 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות