אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שריפת ענק בקולורדו: "ירד שלג של אפר" צילום: רויטרס

שריפת ענק בקולורדו: "ירד שלג של אפר"

גל שריפות במדינה הוביל לשריפה שפרצה בחמישי בלילה ביערות ובעמקים הצחיחים מסביב לפארק הלאומי רוקי מאונטיין וכילתה שטחי ענק, מבנים ובהם בתים, חוות וחנויות. אלפים נמלטו, אך לא התקבלו דיווחים על נפגעים

25.10.2020, 15:35 | שירות כלכליסט

בתקופה הזו של השנה נוהגים במדינת קולורדו שבארה"ב להערך להגעת השלגים הראשונים ותחילת עונת הסקי. אבל תחת זאת, השנה, נאלצים במדינה להתמודד עם שריפות חסרות תקדים, שפרצו ביערות ובעמקים הצחיחים מסביב לפארק הלאומי רוקי מאונטיין, אחד מאזורי הטבע היפים בארה"ב.

קראו עוד בכלכליסט

"מדובר במצב גרוע שבגרוע, הגרוע ביותר", אמר לניו יורק טיימס שריף ברט שרואטלין ממחוז גראנד, שם כילתה שריפת ענק שטח של 687 קמ"ר נכון ליום חמישי. לדבריו, השריפה השמידה מספר גדול של מבנים ובהם בתים, חוות וחנויות, אך לא התקבלו דיווחים על נפגעים.

השריפה בקולורדו, צילום: רויטרס השריפה בקולורדו | צילום: רויטרס השריפה בקולורדו, צילום: רויטרס

מהירות ועצמת השריפה, שביום חמישי בלילה התקדמה בקצב של 24 קמ"ר בשעה בעודה עושה את דרכה לכיוון הפארק הלאומי הסמוך, הכריעו את כוחות כיבוי האש שהתאמצו לבלום אותה. "מכבי אשר רצים ברחובות וצועקים לעזוב. ירד שלג של אפר", אמר לניו יורק טיימס דניאל לינץ מהעיירה גרנד לייק.

בהמשך הגיע השריפה לפאתי פארק רוקי מאונטיין, ואלפי מכוניות סתמו את הכביש הכפרי הדו-נתיבי בניסיון להמלט. השריפה מצטרפת לכמה שריפות שפשטו על קולורדו בשבועות האחרונים, בהן שריפה שפרצה לפני חודשיים מצפון לרוקי מאונטיין וטרם כובתה.

שריפת הענק בקולורדו, צילום: רויטרס שריפת הענק בקולורדו | צילום: רויטרס שריפת הענק בקולורדו, צילום: רויטרס

טמפרטורות נמוכות יותר, גשם ושלג סייעו לכבות ולבלום חלק מהשריפות בחוף המערבי של ארה"ב, ואולם לדברי מדענים השריפות העדכניות בקולורדו מדגימות איך משבר האקלים מאריך את עונת השריפות. לדברי פרופ' פיליפ היגוארה מאוניברסיטת מונטנה, רמות הלחות בעצים שנפלו ומקורות בעירה אחרים נמצאים בשיא שלילי והופכים את קולרדו ל"חבית מלאת חומר נפץ". "אנשים בנו באזורים האלו מבלי לדעת באיזה סיכון הם נמצאים, ושינוי אקלים מגדיל את הסיכון מדי שנה", הוא הסביר לניו יורק טיימס. "אני מודאג לקהילות במערב שנמצאות באזורים שהופכים ליותר ויותר דליקים".

ד"ר ג'ניפר בלאך, מ-Earth Lab Project של אוניברסיטת קולרדו בולדר, הוסיפה שהשריפות המאוחרות בקולרדו הן איתות ברור לכך שמשבר האקלים לא הולך לשום מקום: "אני לא חושבת שאי פעם דיברנו על 'מה היא כמות השלג שאנחנו צריכים כדי לסיים את עונת השריפות'. אנחנו במצב שבו הקיץ הופך לחורף ודילגנו על הסתיו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות