אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השר הנדל תוקף את רה"מ: עיכב את מתווה הסיבים האופטיים משיקולים פוליטיים צילום: דוברות בזק

השר הנדל תוקף את רה"מ: עיכב את מתווה הסיבים האופטיים משיקולים פוליטיים

שר התקשורת התייחס לעיכוב בפריסת הסיבים באירוע בו בזק הכריזה על מטולה כיישוב הראשון בישראל בו פרסה סיבים באופן מלא: "הטרקטור הסובייטי עליו דיבר נתניהו לפני כעשור יישאר אצל העסקנים. אם נצטרך - נעביר חקיקה פרטית בכנסת"

27.10.2020, 17:03 | אביאור אבו
בזק הכריזה הערב (ג') על סיום פריסת סיבים אופטיים במטולה, שיאפשרו מהירות גלישה גבוהה של עד 1,000 מגה, לעומת קצב מקסימלי של 100 מגה שהחברה מספקת כיום. זהו היישוב הראשון בישראל המחובר במלואו לסיבים של בזק. חיבור מסחרי של לקוחות ראשונים יתאפשר בתוך שבועות בודדים.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך מסיבת עיתונאים שהתקיימה במטולה, תקף שר התקשורת, יועז הנדל, את ראש הממשלה נתניהו ושרי הליכוד על העיכוב באישור המתווה בכנסת: "בשנת 2010 עמד פה נתניהו שהיה גם אז ראש הממשלה ואמר שתוך שנתיים ישראל תרושת בסיבים אופטיים. נאומו על הטרקטור הסובייטי היה מדויק. עשור לאחר מכן, מתווה הסיבים שצריך לעבור בחקיקה תקוע בגלל שליחי אותו ראש ממשלה ישראל כ"ץ ודודי אמסלם. אף אחד לא יחזיר לישראל את הזמן האבוד הזה. נעשתה עבודה יסודית במשרד התקשורת כדי לשחרר את הפקק, לא אתן לאף אחד לתקוע אותנו. אני מנצל את הבמה הזאת כדי לקרוא שוב לכ"ץ ואמסלם להתעשת. קורא לראש הממשלה לשים סוף לביזיון הזה ולתת מכה על השולחן. הטרקטור הסובייטי שיישאר אצל העסקנים אנחנו מחויבים לתת הזדמנות לפריפריה". 

שר התקשורת יועז הנדל במטולה עם גיל שרון לירן אבישר בן חורין דוד אזולאי ודוד מזרחי , צילום: דוברות בזק שר התקשורת יועז הנדל במטולה עם גיל שרון לירן אבישר בן חורין דוד אזולאי ודוד מזרחי | צילום: דוברות בזק שר התקשורת יועז הנדל במטולה עם גיל שרון לירן אבישר בן חורין דוד אזולאי ודוד מזרחי , צילום: דוברות בזק

"זה טוב לישראל, גם אם רע לעסקנות הפוליטית", הוסיף הנדל. "אם לא יהיה לזה סוף, נעביר חקיקה פרטית בכנסת. אני רוצה לראות את אותם שרים שעוצרים את זה בממשלה, מצביעים נגד באופן אקטיבי בקידום הפריפריה. מגפת הקורונה הדגישה את הצורך האקוטי בתשתיות תקשורת מתקדמות. היכולת לעבוד מרחוק, ללמוד מרחוק ולתת שירותים מרחוק מתבססת על תשתיות תקשורת. איפה שקיימים פערים בתשתיות תקשורת יהיו גם פערים בחינוך, בתעסוקה וברפואה".

בזק השלימה פריסת סיבים באופן חלקי בכ-60% מהארץ (כ-1.5 מיליון בתי אב) לפני מספר שנים, אך השהתה את חיבורים הממשי לבתים לאור מחלוקות רגולטוריות מול משרד התקשורת. לאחר משא ומתן ארוך, אישר לאחרונה המשרד את מתווה הסיבים החדש, כאשר הוסרה מבזק חובת הפריסה הכלל-ארצית, בכפוף למגבלות. לאחר אישור המתווה בממשלה החברה הכריזה על חידוש הפרויקט, תוך שהיא צפויה להשלים פריסה של בין 70%-80% מהארץ תוך 5 שנים ובהשקעה של מיליארדי שקלים. את שאר האזורים תסבסד קרן שתמומן מהכנסות חברות התקשורת. המתווה ממתין לאישורה הסופי של הכנסת.

פריסת סיבים אופטיים במטולה , צילום: דוברות בזק פריסת סיבים אופטיים במטולה | צילום: דוברות בזק פריסת סיבים אופטיים במטולה , צילום: דוברות בזק

מלבד בזק, שתי חברות פורסות כיום סיבים במדינה. פרטנר, שפרסה כ-650 אלף בתי אב, ו-IBC שבשליטת סלקום, שפרסה כ-460 אלף בתי אב. בימים אלה מונחת על שולחן רשות התחרות ומשרד התקשורת עסקה לכניסתה של HOT כשותפה ב-IBC. פריסת הסיבים של פרטנר ו-IBC מתמקדת בעיקר בבניינים רבי־קומות, מתוך תקווה שאלה יחזירו את ההשקעה. למרות הפריסה המואצת, המודעות הציבורית נמוכה ורק כ־150 אלף הם מנויים משלמים שמחוברים לסיבים, אך נתון זה צפוי להשתנות עם הכוח השיווקי של בזק ו-HOT.

חברות התקשורת מתגאות בזו אחר זו בפריסה בערי הפריפריה ומיישרות קו עם הנדל שהכריז כי הקרן תתעדף אזורי גבול תחילה. לאחרונה הכריזו פרטנר ו-IBC על כניסה לערים כמו אילת, נהריה, עכו, שדרות, נתיבות וקריית שמונה.

דודו מזרחי, מנכ"ל בזק: "ההכרזה שלנו במטולה אינה מקרית, ומהווה הצהרת כוונות מבחינת בזק. ההגדרות הנוכחיות של מרכז ופריפריה עומדות להשתנות כבר בקרוב, כאשר רוחב הפס הזמין למשקי הבית יטשטש את הפערים הגאוגרפיים. בזק תשטוף את ישראל בתשתית הסיבים המתקדמת ביותר, ממטולה ועד אילת, במרכז ובפריפריה, לאורך הגבולות ובעומק המדינה”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות