אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זינוק של 40% במקבלי דמי אבטלה בספטמבר ל-641 אלף מובטלים צילום: אורי דוידוביץ'

זינוק של 40% במקבלי דמי אבטלה בספטמבר ל-641 אלף מובטלים

יותר משליש ממקבלי הקצבה מובטלים למעלה מ-100 ימים. מתחילת משבר הקורונה שילם הביטוח הלאומי דמי אבטלה בהיקף של 16.6 מיליארד שקל

28.10.2020, 13:08 | שחר אילן

641 אלף איש קבלו דמי אבטלה עבור ספטמבר - עלייה של 40% לעומת 459 אלף איש באוגוסט. 277 אלף איש מתוך מקבלי דמי האבטלה בספטמר - כלומר, יותר משליש - מובטלים יותר מ-100 ימים ברציפות. כך עולה מנתוני חודש ספטמבר של הביטוח הלאומי.

קראו עוד בכלכליסט

מתחילת משבר הקורונה שילם הביטוח הלאומי דמי אבטלה בהיקף של 16.6 מיליארד שקל, מתוכם 14.4 מיליארד למובטלי תקופת הקורנה. בספטמבר שולמו 2.3 מיליארד - סכום נמוך יחסית למספר המובטלים, והוא נובע מכך שמרביתם נהפכו למובטלים בשליש האחרון של החודש. באוקטובר צפוי זינוק בהיקף התשלומים.

תביעות לדמי אבטלה תביעות לדמי אבטלה תביעות לדמי אבטלה

מתחילת הסגר השני הוגשו לביטוח הלאומי 239 אלף בקשות חדשות לדמי אבטלה. מתוכן 78 אלף בקשות של מובטלים חדשים ו-161 אלף בקשות לחידוש דמי האבטלה בגלל יציאה לחל"ת בפעם השנייה. הערים עם שיעור האבטלה הגבוה ביותר הן: אילת, רמלה, חולון, ראשון לציון, נצרת ולוד. כלומר, בניגוד לרישום בשירות התעסוקה, שבו מדורגות הערים החרדיות במקום גבוה, בזכאות לדמי אבטלה מקומן נמוך יותר.

המתנה בסניף של הביטוח הלאומי, צילום: באדיבות שירות התעסוקה המתנה בסניף של הביטוח הלאומי | צילום: באדיבות שירות התעסוקה המתנה בסניף של הביטוח הלאומי, צילום: באדיבות שירות התעסוקה

עם זאת, הנתונים מתייחסים רק למי שמקבלים דמי אבטלה, בעוד יש עשרות אלפי מובטלים שאינם זכאים לכך. הסיבות האפשריות לכך: הם הפכו למובטלים לפני 2020, לא צברו תקופת זכאות של חצי שנה, היו בני פחות מ-20 כשנהפכו למובטלים או שהשתחררו מהצבא במהלך המשבר.

מנכ״ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר אמר בתגובה ש״ככל שמשבר הקורונה מתמשך, אנו עדים לעלייה בתחומים נוספים שבהם הציבור זקוק לסיוע. מעבר לבקשות לדמי אבטלה והבטחת הכנסה, ישנה עלייה תלולה גם בסיעוד, פשיטות רגל, בקשות לקצבאות נכות ועוד".

תגיות