אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אולי כוח עליון יציל את המצב צילום: גטי אימג'ס

אולי כוח עליון יציל את המצב

שופטת ליברלית גייסה את המגפה כגורם סביר לעיכוב בהגעת פתקי הצבעה בדואר

01.11.2020, 21:38 | ויקי אוסלנדר
המהירות שבה החליט הנשיא טראמפ למנות מחליפה לשופטת בית המשפט העליון רות ביידר גינסבורג, שהלכה לעולמה בספטמבר, טמונה בין היתר ברצונו לאתגר את ההצבעה בדואר באמצעות מערכת המשפט. "אתם תזדקקו לתשעת השופטים", הוא אמר לפני שטס לעצרת בחירות בפיטסבורג בסוף השבוע. "ההונאה תגיע לפתחו של בית המשפט העליון", הוסיף והביע חשש ממצב תיקו של 4 שופטים מול 4.

באופן בעייתי במיוחד השבוע, צייץ טראמפ כי "אם ג'ו הישנוני ייבחר לנשיא, ארבעת השופטים (פלוס 1) שסייעו לו להשיג את הניצחון המגוחך הזה, ייאלצו לשבת בבית משפט עליון עמוס עם דלת מסתובבת", ציוץ שנראה כמו איום מרומז כלפי השופטים שמינה. נראה שטראמפ זקוק בבהילות להרכב מלא של שופטים, מאחר שבימים האחרונים, ועוד לפני שהשופטת החדשה שמינה, איימי קוני בארט, נכנסה לתפקידה, דחה ביהמ"ש העליון תביעות של נציגי המפלגה הרפובליקנית להרחיב את השימוש בהצבעה בדואר.

השופטת איימי קוני בארט, צילום: השופטת איימי קוני בארט | צילום: השופטת איימי קוני בארט, צילום:

בפנסילבניה (20 אלקטורים) דרשו חברי המפלגה הרפובליקנית כי ועדת הבחירות המקומית תפסיק לספור פתקים שהגיעו אחרי יום הבחירות (אך נשלחו לפני או ביום עצמו), זאת אף שחוקי המדינה מאפשרים ספירה של עד שלושה ימים אחרי היום הרשמי. בצפון קרוליינה (15 אלקטורים), ועדת הבחירות עצמה עתרה לביהמ"ש העליון כדי שיאפשר לה לספור את הקולות עד תשעה ימים אחרי הבחירות, הרחבה משלושה ימים הקבועים בחוק המקומי. עם זאת, ביהמ"ש העליון דחה תביעה מצד הדמוקרטים במדינת מפתח שלישית — ויסקונסין (10 אלקטורים) — שביקשו לאפשר ספירת קולות אחרי יום הבחירות. במרבית המקרים נקלע בית המשפט למבוי סתום כשנותר חצוי בחלוקה. הצטרפותה של השופטת קוני בארט לדיונים מאוחרים יותר צפויה לפתור בעיה זו לטובת טראמפ.

במקרה ויסקונסין, השופט קאבנו, עוד מינוי מעורר מחלוקת של טראמפ, טען בפסיקה המאותתת לבאות, כי ספירה אחרי היום הבחירות יכולה להיות רצופה בעיות וכי התאריך שנקבע נועד "למנוע את הכאוס והחשדות לחוסר התאמה שיכולים להיווצר אם אלפי פתקי הצבעה ייספרו לאחר יום הבחירות ואולי להפוך את התוצאות". היה בדברים אלה משום הדהוד לטענות טראמפ, שלפיהן הצבעה בדואר תביא להונאת בוחרים רחבת היקף וספירה מתמשכת תהפוך כביכול את התוצאות, זאת אף שנדרשים ימים ולעתים שבועות עד שמתפרסמות התוצאות הרשמיות.

השופטת הליברלית אלנה קגן הזכירה כי המגפה מייצרת עומס על מערכת הדואר וכי יש להתחשב בכך. "מה שיפגע בשלמות התהליך אינו הספירה אלא השלכת פתקי הצבעה שנשלחו במועד, אבל הגיעו קצת אחרי הבחירות בשל המגפה", ציינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות