אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שלוש שנים לאחר שהוקמה - קרן גידור מסינגפור היא המצליחה בעולם צילום: בלומברג

שלוש שנים לאחר שהוקמה - קרן גידור מסינגפור היא המצליחה בעולם

שווויה של קרן QQQ Capital Management מסינגפור, שהקים ב-2017 המשקיע הסיני שיאן יונגקיאנג, זינק ב-275% מתחילת 2020; בניגוד לקרנות הגידור האחרות בשוק העולמי, QQQ מעדיפה ריכוזיות, תוך התמקדות במעט מאד ני"ע - עם העדפה ברורה לחברות בתחום החינוך הנסחרות בניו יורק; "כשאנחנו משקיעים, אנחנו יודעים כל מה שאפשר על חמשת האנשים המובילים בחברה, האישיות שלהם, החולשות שלהם, היתרונות שלהם"

02.11.2020, 11:47 | שירות כלכליסט

הרבה לפני שהחל לנהל את קרן הגידור עם הביצועים הטובים בעולם, שיאן יונגקיאנג (Qian Yongqiang) שימש כיו"ר אתר הדייטינג הגדול בסין. שיאן, בוגר אוניברסיטת יל, בילה שעות במעקב אחר משתמשים אטרקטיביים עם פרופילים חשודים, ובסינון ומחיקת חשבונות של נוכלים כדי לשפר את אמינות האתר ולהבטיח את ההצלחה שלו. כעת הוא מהמר על כך שהירידה הזו לפרטים וההחזרים הגבוהים יעזרו להפוך את החברה הסינגפורית שלו לענקית בניהול הון. 

קראו עוד בכלכליסט

בתשעת החודשים הראשונים של השנה, התשואה של החברה - QQQ Capital Management – זינקה ב-275% שהפכו אותה לקרן הגידור המובילה בעולם, כך על פי הנתונים שאספו בחברת המחקר Eurekahedge. לפי QQQ, שווי הנכסים שהיא מנהלת טיפס בחודש שעבר לסביבות מיליארד דולר.

הרווחים הגדולים מיוחסים לסיכונים הנלווים להשקעות בתחומים מרוכזים בלבד, שמנהלי קרנות גידור רבים יעדיפו להימנע מהם: מעל לשליש מהנכסים של QQQ מושקעים בחברות חינוך סיניות. המניות הללו אמנם זינקו השנה, אך הן נפגעו מהחשש להגברת הרגולציה וההאשמות של הונאות חשבונאות. אחת מהחברות הללו אף צנחה בשבועת האחרונים על רקע הורדות דירוג. 

"כשאנחנו משקיעים, אנחנו יודעים כל מה שאפשר על התעשייה, חמשת האנשים המובילים בה, האישיות שלהם, החולשות שלהם, היתרונות שלהם, כל מה שיש לדעת עליהם", אמר שיאן בריאיון.

שיאן יונגקיאנג , צילום: בלומברג שיאן יונגקיאנג | צילום: בלומברג שיאן יונגקיאנג , צילום: בלומברג

לשיאן ניסיון רב עם מערכת החינוך הסינית. הוא נולד ב-1972, אותה השנה שבה נשיא ארה"ב ריצ'ארד ניקסון ביקר בסין. שיאן גדל במקביל לצמיחה הכלכלית המהירה שבאה בעקבות מהפיכת התרבות. לאחר שסיים את לימודיו באוניברסיטה הטכנולוגית של צפון סין, הוא הצטרף למרכז למידה המתמחה בסיוע לתלמידים להתכונן ללימודים אקדמאיים מחוץ למדינה.

בהמשך הוא פנה ללימודי  תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת יל, אותו סיים ב-2000. הוא מכהן היום במועצת היועצים לסין של האוניברסיטה. לאחר ששב לסין, שיאן חזר למרכז הלימודים וניהל את ההתרחבות שלו. המרכז הפך בהמשך ל-New Oriental Education &  Technology Group, ענקית בתחום עם שווי שוק של קרוב ל-26 מיליארד דולר הנסחרת בבורסת ניו יורק.

לאחר שעזב את ניו אוריינטל, הוא עזר להקים ולמכור את ספקית התכנים למכשירים ניידים, אטופ סנצ'ורי, ורכש אחזקה גדולה באתר הדייטינג המקוון Jiayuan.com. אך בשל החמרה בזיהום האוויר בסין שגרם לכך שילדיו חלו באסטמה החליט ב-2013 לעבור לסינגפור. 

"רציתי להקים חברת אינטרנט בסינגפור, אך זה לא היה ישים כי אי אפשר למצוא מספיק אנשים כשרוניים בטכנולוגיה", אמר. "אז הדבר היחיד שיכולתי לעשות היה להיכנס לתעשיית הפיננסים".

לאחר חמש שנים של ניהול חשבון ההשקעות שלו, שיאן (48) הפך ב-2018 למקצוען בתחום, והשקיע ב-QQQ סכום של 100 מיליון דולר מכספו האישי. באותה השנה התשואה זינקה בקרוב ל-40% על אף שהקרן פעלה במשך שלושה חודשים בלבד. ב-2019 היא עלתה ב-31%. בשנתיים הללו היא עקפה את הביצועים של מדד S&P 500.. באוגוסט העניקו הרשויות בסינגפור לקרן רישיון משודרג, שביטל תקרה של 250 מיליון דולר סינגפורי (183 מיליון דולר) לשווי הנכסים המנוהלים.

חברת QQQ סוחרת כמעט בבלעדיות במניות הנסחרות בארה"ב, ולכן שיאן מתעורר רק בצהריים ואוכל לפני שהוא יוצא להתאמן בגן הבוטני של סינגפור. בשאר היום הוא מתעדכן עם חברים ובני משפחה ורק בשמונה בערב מתחיל לעבוד - 90 דקות לפני פתיחת השווקים בניו יורק. בשמונה השעות הבאות הוא חי בעולם המקוון, סופג חדשות ודו"חות של חברות בעודו משוטט במדיה החברתית וסוחר במניות.

בדומה לקרנות גידור אחרות, הצוות שלו המונה 6 אנשים מבצע ניתוח רב של נתונים אלטרנטיביים. הם לעיתים קרובות סוחרים במניות של טסלה ולכן הם עוקבים אחר תמונות לווין של חניוני מכוניות ותכניות ספנות. QQQ שולחת גם אנשים להשתתף בשיעורי השלמה לאחר הלימודים בסין כדי לעקוב אחר הנוכחות.

שיאן מאמין שהיתרון שלו הוא הניסיון שלו כיזם שניהל חברות, ומוסיף כי כל עסק ש-QQQ משקיעה בו מייצג אלפי שעות של מחקר, שמעניקים לו את הביטחון לבצע השקעות גדולות בתחומים נבחרים. לקראת הבחירות בארה"ב, החברה מחזיקה בסביבות 55% מהנכסים שלה במזומן, מתוך הנחה שהדיונים על חבילת תמריצים יקלעו למבוי סתום ויגרמו לטלטלה בשווקים. בשבוע שעבר מדד S&P 500 נפל בארבעה מתוך חמשת ימי המסחר, וצנח לשפל של חמישה שבועות.

ההשקעות המרוכזות משתלמות בינתיים. בשנה האחרונה, ניו אוריינטל עלתה ב-31%, בעוד ש- GSX Techedu זינקה פי 4 ו-TAL Education Group עלתה ב-55%. "במידה רבה ניתן לייחס את הביצועים הנעלים לבחירה טובה של מניות בתחום החינוך – טכנולוגיה", הגיב האנליסט מוחמד חסן מ- Eurekahedge. עוד הוסיף כי ההחזר על הקרן עומד על 444% מאז יוני 2019.

עם זאת, ההשקעות מלוות בסיכונים מרובים. באפריל הודתה TAL שייתכן ועובד זייף חוזי מכירות, ואילו בחודש שעבר GSX הכריזה שהיא נחקרת בארה"ב על ידי רשות ני"ע (SEC). הרגולטורים דורשים שתעביר לידיהם דו"חות פיננסים מאז 2017. בעקבות ההתפתחויות מניית החברה צנחה ב-31% בשבועיים האחרונים, ירידות שעלולים לאיים על מעמדה של QQQ כקרן הגידור עם הביצועים הטובים ביותר.

"העדר גיוון בהשקעות יכול להצליח או להיכשל – אם צודקים בתזת ההשקעות יש פוטנציאל להרוויח הרבה כסף, אך אם טועים יש סיכון גדול", מסכם מלווין טאו, מרצה למימון באוניברסיטת הניהול בסינגפור. עוד הוסיף כי הריכוזיות הזו בהשקעות עלולה להבריח משקיעים גדולים מהקרנות של QQQ, שנוטים להעדיף יותר גיוון.

דובר של QQQ מסר כי אמנם הייתה "ירידה קלה" לאחרונה אבל עמדות הקרן מגודרות והיא עדיין מפגינה ביצועים טובים. שיאן סירב להגיב על טענות נגד חברות החינוך, אך הוסיף כי הוא סומך על מרבית המנהיגים המובילים ומבין את היסודות. QQQ פתוחה עם הלקוחות לגבי הסיכונים, ולעיתים אף מסרבת לקחת כסף ממשקיעים שלהערכתו לא יוכלו להתמודד בהפסדים הפוטנתיאלים. "לא הצבתי לצוות שלי יעדים לגיוס כספים, אנחנו רק בני שנתיים וחצי וההישגים שלנו הם הדבר הכי חשוב", הסביר. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות