אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המפקח על הבנקים לוועדת הכספים: "אשראי לעסקים קטנים יישאר לעולמי-עד לשיקול הבנק" צילום: דובר בנק ישראל

המפקח על הבנקים לוועדת הכספים: "אשראי לעסקים קטנים יישאר לעולמי-עד לשיקול הבנק"

יאיר אבידן אמר את הדברים הבוקר בדיון על כך ששליש מ-90 אלף מבקשי ההלוואות בערבות המדינה סורבו: "גם כשיש ערבות מדינה, צריך לוודא שההלוואה תוחזר. לפעמים הלוואה קוברת את הלקוח"

04.11.2020, 12:02 | נעמי צורף

נציגי הבנקים והמפקח על הבנקים, יאיר אבידן, הגיעו הבוקר (ד') לוועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני (יהדות התורה), לדיון בירור בנוגע לפניות של בעלי עסקים רבים, שמתקשים לקבל הלוואות מהבנקים.

קראו עוד בכלכליסט

חברי הוועדה הטיחו האשמות במערכת הבנקאית, שלטענתם משתוללת, עושה ככל העולה על רוחה, מנצלת את הכאוס שנוצר בצל משבר הקורונה ולא מקיימת את חובתה לתת אשראי למשק. במסגרת הדיון תוארו מקרים רבים, בהם של מסורבי אשראי, שטענו כי המצב אינו מותיר להם ברירה אלא לבקש הלוואות מהשוק האפור.

הטענות האלו מגיעות על רקע ניצול בלתי מספק של תוכנית מתן אשראי בערבות מדינה (60%), שמטרתה לסייע לעסקים במצוקה. "המטרה שלנו היא לעזור למי שבקשיים, למי שחלש. בשביל זה פתחנו את הקרן, אנחנו רוצים להבין למה הם מסורבים", אמר גפני ודרש מהמפקח להבין מדוע לא ניתנו ההלוואות.

המפקח על הבנקים יאיר אבידן, צילום: רמי זרניגר המפקח על הבנקים יאיר אבידן | צילום: רמי זרניגר המפקח על הבנקים יאיר אבידן, צילום: רמי זרניגר

לדברי המפקח הוגשו יותר מ-90 אלף בקשות להלוואות, ושליש מהן נדחו. "גם כשהממשלה נותנת ערבות, אתם רוצים לסמוך על המערכת הבנקאית שתבצע חיתום איכותי", אמר אבידן, "כדי שהערבות תבוא ותעמוד. יש הבדל בין מתן מענק או ערבות של 100% לערבות של 15%. אני, כבנקאי, רוצה שתנוח דעתי שהכסף יחזור אגב מתן ההלוואה. בנוסף, לא לכל לקוח הלוואה זה הפתרון. לפעמים ההלוואה קוברת אותו. האחריות המוסרית שלנו היא לא לתת הלוואה שתוריד אותו. למערכת הבנקאית יש אחריות עד גבול מסוים. יש אחריות חיתומית ואחריות לא לגרום נזק ללקוח".

גפני השיב ואמר: "אתה מעמיד אותנו במצב לא אפשרי. אתה מבקש שנאמין כי העובדה ששליש לא קיבלו את ההלוואה היא לטובת הלקוח. מה אנחנו יכולים לעשות? להגיד שאתה טועה?".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, צילומים: אלכס קולומויסקי יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני | צילומים: אלכס קולומויסקי יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, צילומים: אלכס קולומויסקי

במסגרת הדיון הציג המפקח על הבנקים את הנתונים המעודכנים על דחיית הלוואות. לדבריו, עד כה נדחו במסגרת דחיית ההלוואות שגיבש הפיקוח כ-10.4 מיליארד שקל לכ-820 משקי בית ועסקים. כמו כן הציג אבידן פילוח שמציג את שיעור ושווי ההלוואות שנדחו וחזרו לתשלום סדיר, נכון לסוף ספטמבר, 55% מכלל ההלוואות שנדחו חזרו לתשלום סדיר, כאשר בשיא המשבר 15% מתיק האשראי הבנקאי היה בסטטוס דחייה, ובסוף ספטמבר 6.8% מהתיק היה בסטטוס זה.

אבידן סיכם את דבריו ואמר כי "מתן האשראי לעסקים קטנים הוא נושא שיישאר לעולמי-עד לשיקול הבנק, כי הבנק מחויב ללקוחותיו. איש מאיתנו אינו יודע מה עומקו ואורכו של המשבר, וכשיש כשל שוק משמעותי, מי שצריך לפתור אותו זו הממשלה. המערכת הבנקאית עושה כל שביכולתה להגיע להסדרים פרטניים מול הלקוחות, אבל חשוב להדגיש שאלה חייבים להיות הסדרים שהלקוחות יוכלו לעמוד בהם. אנחנו בימים אלה שוקדים על מתווה להמשך הפעילות במשבר". גפני חתם את הישיבה בבקשה לקיים דיון נוסף בנושא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות