אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אמסלם: נתניהו משתכר כמו מלצר - כ-35 שקלים לשעה צילום: יואב דודקביץ

אמסלם: נתניהו משתכר כמו מלצר - כ-35 שקלים לשעה

דבריו של שר הדיגיטל הלאומי והמקשר בין הממשלה לכנסת נאמרו בדיון שקיימה הכנסת בהצעת חוק של ח"כ מיקי לוי, לביטול הפטור ממס של רה"מ. הצעת החוק נפלה בקריאה טרומית. לוי: "הגיע הזמן לעשות גבול ברור בין קיסריה לבלפור". שכרו של רה"מ מסתכם ב-56 אלף שקל והמדינה מממנת את הוצאותיו ומשפחתו במעון הרישמי וחלק מהוצאותיו בוילה הפרטית בקיסריה

04.11.2020, 16:52 | צבי זרחיה

דודי אמסלם, השר הדיגיטל הלאומי והמקשר בין הממשלה לכנסת טוען כי רה"מ בנימין נתניהו מרוויח כמו מלצר. בדיון במליאת הכנסת טען אמסלם המקורב לנתניהו, כי "רה"מ במדינת ישראל עובד 24/7. אין עובד מדינה כזה. עשיתי חשבון בנטו הוא מרוויח כמעט 35 שקלים לשעה. יש מלצרים שבכלל מרוויחים יותר".

אמסלם הוסיף בפנותו אל חברי כנסת מהאופוזיציה "אני לא מדבר כמה מרוויח המפכ"ל, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שופטים. לא מדבר על החבר'ה שלכם".

קראו עוד בכלכליסט

יצויין כי השכר ברוטו בחודש של רה"מ עומד על 56 אלף שקלים והמדינה מממנת את הוצאותיו ומשפחתו במעון הרישמי וחלק מהוצאותיו בווילה הפרטית בקיסריה. נתניהו, רעייתו ובניו גם זכאים לרכב צמוד ואבטחה.

דבריו של אמסלם נאמרו בדיון שקיימה מליאת הכנסת בהצעת חוק שהגיש ח"כ מיקי לוי (יש עתיד-תל"ם) לביטול הפטור ממס של רה"מ. הצעת החוק נפלה בהצבעה בקריאה הטרומית.

מימין ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר דוד אמסלם, צילומים: אלכס קולומויסקי, אבי מועלם מימין ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר דוד אמסלם | צילומים: אלכס קולומויסקי, אבי מועלם מימין ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר דוד אמסלם, צילומים: אלכס קולומויסקי, אבי מועלם

ביוני 2020 אישרה ועדת הכספים לנתניהו פטור ממס על השימוש במעון הרישמי, כספי מדינה לוילה הפרטית בקיסריה, והקלה במס על השימוש ברכב שרד ממוגן. שווי ההטבות הללו הוערך בכ-1 מיליון שקלים. יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) טען אז כי "נתניהו הוא נכה כלכלית".

השבוע פורסם שלשכת רה"מ השיבה לחשב המשרד כי כל הוצאות הויולה הפרטית בקיסריה הן במסגרת תפקידו של נתניהו כראש הממשלה.

ח"כ לוי אמר כי "אנחנו נמצאים במשבר הכלכלי הגדול ביותר שידעה מדינת ישראל. ובמקום לטפל במיליון מובטלים, ב-80,000 עסקים שקרסו, בענפים שלמים במשק שנחרבו, במקום להגיש תקציב מדינה – ראש הממשלה עסוק בדבר אחד: בסידור הטבות מס לעצמו. קשה מאוד להבין את הניתוק שראש הממשלה מצוי בו. ניתוק מאזרחי המדינה וממצבה הכלכלי. אחרת איך אפשר להסביר את הפנייה ההזויה הזו להטבות מס בזמן שאזרחים במדינה לא יודעים איך ישלמו במכולת. בזמן שאנשים מאבדים את כל עולמם וסוגרים את העסק שחלמו וטיפחו. בזמן שאין תקציב מדינה כבר שנתיים במדינה הזו. בזמן שהגירעון שלנו מטפס הרחק מעל 150 מיליארד השקלים. ניתוק. זו התשובה. ראש הממשלה פשוט מנותק".

לוי הוסיף כי "בסיטואציה אחרת אולי לא היה צריך בכלל את הצעת החוק כיוון שראש ממשלה לא היה מעז לדרוש הטבות מס מהמדינה על הוצאות במעונו הפרטי. בטח שלא בזמן משבר כלכלי כל כך קשה. אלא שלראש הממשלה הזה כבר מזמן אבדה הבושה. אין לו בעיה להישאר בתפקידו עם שלושה כתבי אישום ואין לו בעיה לבוא בדרישות חצופות להטבות מס ולהכניס את ידו לקופה הציבורית. ולכן יש צורך בחוק שיבצע הפרדה ברורה בין ההוצאות על המעון הפרטי של ראש הממשלה לבין המעון הרשמי. הגיע הזמן לעשות גבול ברור בין קיסריה לבלפור".

"מדינת ישראל מממנת מעון רשמי לראש הממשלה לצורך מילוי תפקידו. זה צודק וראוי ובמסגרת המעון הזה אני חושב שצריך לתת לראש הממשלה את כל הפסיליטיז הנוחים ולספק את כל צרכיו. ראש ממשלת ישראל צריך מקום נוח ומכובד לעבוד ולחיות בו. אין על כך עוררין. אין גם עוררין על כך שראש הממשלה לא צריך לממן ממשכורתו את ההוצאות על הרכב המשוריין המיוחד שהמדינה מעמידה לרשותו. הסכמנו על כך בוועדת הכספים והצבעתי בעד עם הקואליציה.

"יחד עם זאת, מדינת ישראל לא צריכה לממן בהטבות מס או בכל דרך אחרת הוצאות ושירותים שקשורים למעונו הפרטי. לא מים בבריכה בקיסריה, לא החלפות ריצוף, לא רהיטי גן ולא מזגן מרכזי. יש מעון רשמי ויש מעון פרטי וחייבים למתוח קו ברור ביניהם. יתכבד ראש הממשלה ויוציא את הכסף מכיסו.

"ראש הממשלה טוען שהוא עובד גם מקיסריה ולא מפסיק להיות ראש ממשלה. זה נכון אבל איפה עובר הגבול? אם נלך עם הטיעון הזה של ראש הממשלה, למה שלא נממן לו גם שיפוץ נרחב בעלות מיליוני שקלים בבית שישביח את הנכס? אין גבול. ולכן חברי חברי הכנסת, אנחנו צריכים לקבוע כלל ברור שלא יאפשר את שוד הקופה הציבורית. מימון מעון רשמי באופן מלא, אהלן וסהלן. מימון הוצאות של מעון פרטי בשום פנים ואופן", הוסיף לוי.

דבריו של אמסלם עוררו תהודה ברשתות החברתיות. ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד תל"ם) צייצה "שומעת את דודי אמסלם מסביר שרה"מ מרוויח 35 שקלים לשעה ונחמץ לי הלב. ממש לא עושה חשק להצביע בעד הטבות המס הפרטיות שביקש. ח"כ סמי אבו שחדה מהרשימה המשותפת צייץ, "השר אמסלם טען שרה"מ משתכר 35 שקלים לשעה. פשוט אין גבול לזלזול לשקרים ולחוצפה. מציע להכפיל לו את השכר ל-70 שקלים לשעה מטעמים הומניטריים".

אמסלם הוסיף לח"כי האופוזיציה "אתם רוצים לשווק אותו כנהנתן ולא מוסרי. אתם לא מתביישים? הבנאדם הזה יכול להרוויח יותר מחצי מיליון דולר על הרצאה אחת. יש פה מסע שיקרי שאתם מובילים את הציבור למעלה משנה".

יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד תל"ם) אמר כי "אדם שמרוויח יותר מ-53 אלף שקלים בחודש והוא מיליונר עוד לפני כן, מגיע פעם אחר פעם לכנסת כדי לקושש עוד קצת מכספי הציבור. בזמן הזה נתניהו עסוק רק בלהוציא עוד כמה שקלים תוך כדי שהוא נכשל בטיפול במגיפה ובכלכלה. זו מבוכה איומה לכנסת ישראל ולמדינת ישראל שאנחנו בכלל צריכים לדון בזה".

הצעת החוק נפלה ברוב של 50 ח"כים שהתנגדו מול 41 ח"כים שתמכו.

תגיות